Uloga građanskog vaspitanja u stvaranju društva po meri deteta
Omladinski dijalog

Beograd, 27. jun 2019 - U Palati Srbije organizovali smo Omladinski dijalog u okviru regionalnog programa Dijalog za budućnost.
Zajedno sa Ministarstvom omladine i sporta, Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Prijateljima dece Srbije, razgovarali smo sa mladima o značaju građanskog vaspitanja i razmišljali a koje sve načine možemo da razvijamo građanske vrednosti kod dece i mladih.

Na časovima građanskog vaspitanja profesori treba više da nas podstiču na aktivizam. Mladima je bitno da znaju šta se događa oko njih i da budu informisani.
Građansko vaspitanje nas društveno opismeni i sprema za život u zajednici koju mi činimo.

Tokom rada u grupama, većina mladih se složila da je potreban mehanizam koji će u školama proveravati da li se građansko vaspitanje redovno održava i kakav je kvalitet nastave.


Jedan od zaključaka mladih je da profesori građanskog vaspitanja ne treba da budu oni kojima nedostaje pun fond časova, već oni koji su zaista motivisani za tu tematiku.
Učesnici dijaloga smatraju da profesori građanskog vaspitanja treba da budu inovativni, da zastupaju interaktivan pristup i koriste nove tehnologije kako bi što više zainteresovali mlade za ovaj predmet.
Građanske vrednosti mogu da se uče i kroz kulturu. Ona najbolje objašnjava koheziju jednog naroda i pravi jedinstvo.


Građansko vaspitanje igra ključnu ulogu u osnaživanju mladih žena i muškaraca da zajedno pokreću društvene promene i učestvuju u razvoju svog društva.
Glavni zaključak omladinskog dijaloga, sa kojim se većina mladih složila, je da granđasko vaspitanje mora da postane obavezan predmet u školi kako bi deca i mladi naučili koja su njihova prava i razvili građanske vrednosti.