Potvrđena je glad u Sudanu, u Severnom Darfuru, što potvrđuje najgore strahove UN agencija
Situacija u kampu Zamzam koji je dom za više od 400.000 raseljenih lica, dostigla je nivo gladi prema izveštaju Komiteta za procenu gladi (FRC)
- Dostupno na:
- Srpski
- English
Rim/Njujork/Port Sudan, 1. avgust 2024 - Posle više od 15 meseci rata u Sudanu, katastrofalna kombinacija sukoba, raseljavanja i ograničenog pristupa humanitarnim službama dovela je do gladi u izbegličkom kampu u kojem se nalaze stotine hiljada raseljenih lica u regionu Severnog Darfura u Sudanu.
Komiteta za procenu gladi (FRC) je zaključio da u izbegličkom kampu Zamzam vlada glad, što je prva odluka ovog komiteta o gladi u više od 7 godina, i treći put da je takva odluka doneta od kada je sistem praćenja uveden pre 20 godina. FRC upozorava da su i drugi delovi Sudana u riziku od gladi ako se ne preduzmu odlučne mere.
Odluka o proglašenju gladi potvrđuje strahove humanitarne zajednice i dolazi nakon analize Integrisane faze klasifikacije dostupnosti hrane (IPC) iz juna koja je pokazala dramatičan pad u sigurnom snabdevanju hranom; sa 755.000 ljudi koji se suočavaju sa katastrofalnom situacijom.
UNICEF i Svetski program za hranu Ujedinjenih nacija (WFP) su mesecima upozoravali na rastući rizik za ljude Sudana, posebno decu, ako hitna pomoć ne bude isporučena zajednicama zarobljenim u sukobnim žarištima kao što su Darfur, Kartum, Kordofan i Al Džazira. Situacija je i dalje kritična u celoj zemlji, a procenjuje se da će 730.000 dece ove godine pretrpeti tešku akutnu pothranjenost, što je najteži oblik neuhranjenosti.
Odluka o proglašenju gladi znači da su ljudi, uključujući decu, već počeli da umiru od gladi i povezanih stanja, uključujući neuhranjenost i infekcije. Za razliku od krize u Darfuru pre dvadeset godina, ova kriza glađu izazvana sukobima obuhvata celu zemlju, uključujući glavni grad Kartum i državu Džazira, koja je ranije bila žitnica Sudana.
Strogo ograničen humanitarni pristup jedan je od glavnih uslova za nastanak gladi u Zamzamu. UNICEF je uspeo da isporuči dovoljno zaliha terapijske hrane spremne za upotrebu (RUTF) za lečenje oko 4.000 teško akutno pothranjene dece u El Fašer u julu, kao i za ljude smeštene u Zamzam izbegličkom kampu. Međutim, kontinuirani nedostatak održivog i bezbednog pristupa znači da su potrebe i dalje ogromne, a kontinuirana isporuka humanitarnih zaliha je nepredvidljiva.
„Hitno nam je potrebno masovno proširenje pristupa za humanitarnu pomoć kako bismo mogli da zaustavimo glad koja je zavladala u Severnom Darfuru i zaustavimo je da se širi Sudanom. Zaraćene strane moraju da ukinu sva ograničenja i otvore nove puteve snabdevanja preko granica i preko linija sukoba, kako bi humanitarne agencije mogle da dođu do odsečenih zajednica sa očajnički potrebnom hranom i drugom humanitarnom pomoći“, rekla je izvršna direktorka WFP-a Sindi Mekejn. „Takođe pozivam međunarodnu zajednicu da odmah deluje kako bi obezbedila prekid vatre u ovom brutalnom sukobu i zaustavila glad u Sudanu. To je jedini način da preokrenemo humanitarnu katastrofu koja destabilizuje ceo ovaj region Afrike.“
„Današnje vesti potvrđuju naše najgore strahove - da glad vlada u delovima Sudana i nanosi neprocenjivu štetu deci i porodicama koji su već pretrpeli stravične posledice rata,“ rekla je izvršna direktorka UNICEF-a Ketrin Rasel. „Ovu glad je u potpunosti proizveo čovek. Ponovo pozivamo sve strane da humanitarnim radnicima obezbede nesmetan i bezbedan pristup deci i porodicama kojima je potrebna pomoć. Moramo biti u stanju da koristimo sve puteve, preko linija sukoba i granica. Sudanska deca ne mogu da čekaju. Njima je potrebna zaštita, pristup osnovnim uslugama i pre svega, prekid vatre i mir.“
UNICEF i WFP nastavljaju da pozivaju sve strane da garantuju bezbedan, nesmetan i neprekidan pristup za humanitarnu pomoć, da omoguće veći opseg te pomoći, kao i da omoguće agencijama da brzo pružaju i dostavljaju humanitarnu pomoć. Agencije takođe pozivaju međunarodnu zajednicu da intenzivira svoju finansijsku podršku humanitarnim naporima i iskoristi svako diplomatsko sredstvo koje ima na raspolaganju za postizanje trenutnog primirja. WFP i UNICEF su spremni da pruže sveobuhvatnu humanitarnu pomoć, zajedno sa lokalnim i međunarodnim partnerima, unutar Sudana i u susednim zemljama gde je više od 2 miliona Sudanaca pobeglo na sigurno.
Kontakti za medije.
Additional resources
O UNICEF-u
Prisutni smo u više od 190 zemalja i teritorija, a kroz sve što radimo promovišemo prava i dobrobit dece, posebno one koja su najugroženija i isključena. U potpunosti se finansiramo od dobrovoljnih priloga pojedinaca, država i vlada, fondacija i kompanija.
Pratite UNICEF Srbija na: Facebook-u, Twitter-u, YouTube-u, Instagram-u i LinkedIn-u.