Dečija zaštita
Svako dete ima pravo na zaštitu.

- Dostupno na:
- Srpski
- English
Izazov
Jak sistem dečije zaštite se bavi mnoštvom međusobno povezanih rizika sa kojima se suočavaju deca i njihove porodice.
Izazov je izgraditi takav sistem kako bi se zaštitilo svako dete.
U gotovo 1/3 slučajeva nasilja u porodici, žrtve su deca.
- U gotovo 1/3 slučajeva nasilja u porodici, žrtve su deca.
- Više od 2/3 dece koja žive u rezidencijalnim ustanovama čine deca sa smetnjama u razvoju.
- 44% dečaka i 42% devojčica mlađih od 14 godina bilo je izloženo nasilnim metodama disciplinovanja kod kuće.
- Od ukupnog broja prijavljene dece u sukobu sa zakonom, vaspitne mere su pre krivičnog postupka primenjene u samo 9,5% slučajeva.
- 57% devojčica iz romskih naselja stupi u brak pre navršene 18. godine, a gotovo 18% stupi u brak pre 15. godine.
Naše aktivnosti su usmerene na uspostavljanje usluga i obezbeđivanje njihove dostupnosti, čime se pruža podrška ugroženim porodicama da ostanu zajedno.
Da bi se sprečilo nasilje nad decom, UNICEF radi na jačanju saradnje različitih sektora koji se bave decom – od sektora zdravstvene i socijalne zaštite do pravosuđa i policije.
UNICEF omogućava da pravosudni sistem funkcioniše u najboljem interesu deteta i za svu decu, uključujući decu iz ugroženih i disfunkcionalnih porodica.
UNICEF radi na jačanju vodeće uloge romskih zajednica u borbi protiv dečijih brakova tako što pruža informacije o alternativama - kroz dijalog sa zajednicom.
Rešenje
Preko 900 porodica i 2.000 dece dobilo podršku od porodičnog saradnika.
Rezultati
- 1.700 dece sa smetnjama u razvoju i bez njih učestvovalo je u sportskim i rekreativnim aktivnostima
- 198.000 dece imalo indirektnu korist od timova za prevenciju i zaštitu dece od nasilja
- 2.886 roditelja dobilo je savetovanje putem Roditeljskog telefona
- Preko 900 porodica i 2.000 dece dobilo je podršku od porodičnog saradnika
- 330 devojčica, 307 majki i 54 očeva u 20 romskih naselja imalo je koristi od aktivnosti usmerenih na okončanje dečijih brakova
COVID-19 u Srbiji
Kada se poremeti funkcionisanje zajednica, deca koja su već u riziku od nasilja, eksploatacije i zlostavljanja postaju još ugroženija. UNICEF radi na tome da ne dozvoli da se ova pandemija pretvori u krizu u pogledu dečije zaštite.
UNICEF je pripremio Smernice za sprečavanje nepotrebnog izdvajanja dece iz porodica u kontekstu COVID-19 kako bi se osiguralo da deca pogođena korona virusom imaju pristup adekvatnim uslovima za alternativno zbrinjavanje.
Pružili smo podršku u vezi sa koordinacijom, širenjem znanja i praktičnim savetima dežurnim telefonskim SOS centrima za blagovremeno pružanje telefonske i onlajn psihosocijalne podrške i hitnog savetovanja za decu i njihove porodice, između ostalog u vezi sa zaštitom od bilo kog oblika nasilja.
U partnerstvu sa Fakultetom političkih nauka, UNICEF je uspostavio onlajn platformu za razmenu informacija, znanja i dobrih praksi kako bi se osnažili zaposleni u socijalnim službama za pružanje kontinuirane i kvalitetne usluge dečije zaštite.
UNICEF je u koordinaciji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Komesarijatom za izbeglice i migracije pružio podršku u praćenju i koordinaciji aktera u oblasti dečije zaštite u vezi sa pitanjima rodno zasnovanog nasilja i zaštite i bezbednosti kod dece, žena i porodica iz populacije izbeglica i migranata; pružio direktnu i daljinsku pomoć i psihosocijalnu podršku, kao i higijenske pakete.
U koordinaciji sa drugim agencijama UN radimo na aktivnostima vezanim za podršku u vezi sa prijavljivanjem i odgovorom u slučajevima kućnog okruženja sa visokim nivoom stresa koji može povećati verovatnoću od nasilja u porodici i zlostavljanja koji uzrokuju dodatne psihosocijalne poteškoće kod dece, ali može i dovesti do porasta nasilja na internetu.
- Higijenski paketi su stigli do 4.400 hraniteljskih porodica
- Higijenski paketi su podeljeni u 19 rezidencijalnih ustanova i došli su do skoro 2.000 ljudi
- Gotovo 150 dece, roditelja i primarnih staratelja iz izbegličke i migrantske populacije je dobilo podršku u vezi sa mentalnim zdravljem i psihosocijalnu podršku u zajednici
Socijalna zaštita
Socio-ekonomski uticaj COVID-19 najviše će osetiti oni koji su najugroženiji. Mnogi već žive u siromaštvu, a posledice mera odgovora na COVID-19 dovode do rizika od toga da se njihov položaj dodatno pogorša.
Dok se roditelji bore da zadrže svoje poslove i prihode, UNICEF pomaže Vladi da proširi mere socijalne zaštite – programe i politike koji povezuju porodice sa uslugama koje spašavaju živote.
Epidemija COVID-19 je dodatno povećala ranjivost ljudi koji žive u nesigurnim okolnostima. Zato će UNICEF kao prioritet odrediti one kojima je pomoć najviše potrebna – 500 jednoroditeljskih porodica i porodica sa velikim brojem dece koje nisu ispunjavale kriterijume za primanje novčane socijalne pomoći u prethodna 3 meseca.
U zagovaranju u vezi sa socio-ekonomskim položajem dece i porodica, UNICEF je pokrenuo telefonsku anketu među 1.800 porodica kako bi ocenio društveni uticaj COVID-19 na pristup uslugama socijalne zaštite. Rezultati ankete će biti dostupni do kraja maja i doprineće zajedničkoj proceni Tima UN u Srbiji i pomoći će Vladi Republike Srbije da oblikuje određene socioekonomske mere predviđene za porodice sa decom.

Prava dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom
Dobar i funkcionalan sistem socijalne zaštite pomaže da se uklone prepreke koje sprečavaju ostvarivanje prava dece i njihovih porodica

Pomoć porodicama
Romske zajednice dobijaju informacije o svojim pravima i pruža im se grupna i individualna podrška u administrativnim procedurama.

Jačanje ugroženih porodica
Svako dete ima pravo da živi u porodičnom okruženju. Prevencija i rana intervencija su ključni za očuvanje porodica.
Materijali
Šta je digitalno nasilje i kako da ga zaustavimo?
Studija negativnih iskustava u detinjstvu
Jačanje porodica iz osetljivih grupa: pogled na mogućnosti
Kako se zaštititi od prirodnih nepogoda
Evaluacija usluga za porodice sa decom sa smetnjama u razvoju
Šta nam kažu deca o nasilju nad decom
Položaj dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom u Srbiji