Rezultati
Kvalitetno obrazovanje

Inkluzivno obrazovanje

Broj djece sa smetnjama u razvoju, koja su uključena u redovno obrazovanje 2018. godine, deset puta je veći nego 2009. godine. Iako mu je fokus na omogućavanju pristupa redovnim školama djeci sa smetnjama u razvoju, UNICEF ulaže značajne napore i u podršku partnerskim institucijama i školama, u cilju poboljšanja kvaliteta obrazovanja za djecu sa smetnjama u razvoju. Ta podrška polazi od izgradnje kapaciteta predškolskih ustanova do pružanja podrške rane intervencije djeci sa smetnjama u razvoju, omogućavanja korišćenja kvalitetnih i inovativnih materijala za podučavanje i učenje − kao što su digitalni udžbenici odnosno udžbenici u DAISY formatu, sve do jačanja kapaciteta resursnih centara, čiji je zadatak pružanje podrške redovnim školama.
UNICEF se fokusira na razvoj politika, kao što je i nedavno usvojena Strategija inkluzivnog obrazovanja (2019–2025), čiji je cilj poboljšanje inkluzivne kulture i prakse na nivou škole i omogućavanje da sva djeca sa smetnjama u razvoju dobiju kvalitetno obrazovanje i brigu.
Obrazovanje i briga u ranom djetinjstvu
UNICEF-ova kampanja za društvene promjene, sprovedena tokom 2015. i 2016. godine u opštinama na sjeveru države, dovela je do povećanja stope upisa u predškolsko obrazovanje, i to u prosjeku za 22% u odnosu na godine prije kampanje.
U svom radu, UNICEF se fokusira i na poboljšanje pravičnosti i inkluzivnosti predškolskog obrazovanja. Kako bi se djeci koja žive u ruralnim područjima omogućio pristup vrtićima, u 16 opština u svim regijama Crne Gore, uspostavljene su interaktivne službe za rano i predškolsko obrazovanje.
Kvalitetno obrazovanje
U cilju unapređenja kvaliteta obrazovanja u Crnoj Gori, UNICEF je pokrenuo inicijativu, u saradnji s Ministarstvom prosvjete, s namjerom da se socijalno-emocionalne vještine 21. vijeka integrišu u redovnu nastavu i učenje. Kancelarija UNICEF-a u Crnoj Gori oslonila se na iskustva drugih zemalja − uglavnom na znanja i iskustva Jubilejnog centra Univerziteta u Birmingemu – u cilju reforme predmetnih programa u osnovnim i srednjim školama i zakonodavstva u oblasti obrazovanja, kako bi socijalne i emocionalne vještine bile integrisane u nastavne planove i programe. Ovaj program se trenutno sprovodi u 46 osnovnih i srednjih škola i pokriva gotovo 15.000 djece i adolescenata. Pored toga, ovakav prilagođen program sprovodi se i u vanškolskim sredinama za najugroženije grupe: djecu bez roditeljskog staranja, djecu u kontaktu sa zakonom, djecu pogođenu siromaštvom i djecu iz romske i egipćanske zajednice.
U cilju poboljšanja kvaliteta obrazovanja i poboljšanja postignuća učenika, UNICEF je pružio podršku Ministarstvu prosvjete u izradi Nacionalnog izvještaja za ciklus PISA 2015, zajedno s Akcionim planom za njegovu implementaciju za period 2019−2022.