Mladi iz Crne Gore, Srbije i Bosne i Hercegovine zajedno rješavaju probleme
Mladi su zajedno tražili inovativna rješenja za probleme u njihovim lokalnim zajednicama

Petrovac, Crna Gora, 8. mart 2020. – Tokom druge regionalne UPSHIFT radionice, organizovane u Crnoj Gori uz podršku UNICEF-a, mladi iz Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine zajedno su tražili inovativna rješenja za probleme mladih u njihovim lokalnim zajednicama.
Filip Grdinić iz Danilovgrada je sa članovima svog tima radio na rješavanju problema nedostatka mladih ljudi koje se bave zanatima. Na UPSHIFT-u mu se najviše dopao rad u mješovitom timu mladih iz raznih zemalja regiona.

Prije svega, naučio sam da radim u timu i sarađujem sa drugima, kao i da prezentujem svoje mišljenje pred žirijem. Smatram da će mi ovo iskustvo mnogo pomoći kako u životu, tako i na fakultetu.
Ena Karagić, studentkinja psihologije iz Sarajeva, bila je dio tima koji je radio na pronalaženju rješenja za problem profesionalne orijentacije mladih, koji, prema njenom mišljenju, najviše pogađa mlade koji završavaju osnovnu ili srednju školu.
Regionalni UPSHIFT je donio mnogo inovacija u naš projekat, iz prostog razloga što smo uočili brojne razlike u obrazovnim sistemima, a to smo odlučili da iskoristimo na najbolji, inovativan način.

Njihovi mentori su takođe bili iz raznih djelova regiona. Kristina Palić, jedna od mentorki, smatra da je upravo saradnja mladih iz različitih sredina na rješavanju sličnih problema jedan od ključnih izazova i prednosti regionalnog UPSHIFT-a.

Dodatni izazov je bio spajanje dve različite ekipe u planiranju samog rešenja. Iako su ekipe imale slične probleme – skoro iste, prosto su iz različitih država i gradova, pokušali su da nađu neko rešenje koje mogu da implementiraju i jedni i drugi u svojim zajednicama.
UPSHIFT je UNICEF-ov program razvijen na Balkanu koji se danas primjenjuje u više od 20 zemalja svijeta. Mladi prvo učestvuju na trodnevnoj radionici tokom koje imaju priliku da nauče kako da prepoznaju, analiziraju i riješe probleme u svojoj zajednici. Nakon UPSHIFT radionice, timovi mladih dobijaju sredstva za sprovođenje rješenja koja su osmislili uz podršku mentora.
UPSHIFT je od strane Svjetske banke prepoznat kao jedan od 10 inovativnih modela za rješavanje nezaposlenosti mladih, a prihvaćen je i kao model dobre prakse za rješavanje problema u okviru globalne UN inicijative za mlade Generation Unlimited.
Naš cilj je da UPSHIFT metodologija uđe i u škole i postane dio redovnog školskog programa i na tome ćemo svakako raditi u narednom periodu.

Regionalne UPSHIFT radionice organizuju se u okviru regionalnog programa „Dijalog za budućnost: Unapređenje dijaloga i društvene kohezije između Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Srbije” koji sprovode UNDP, UNICEF i UNESCO, a finansira Fond UN-a za izgradnju mira.