Medicinska sestra Vanja stabilan oslonac roditeljima i djeci
Zahvaljujući timskom radu i posvećenosti, Dom zdravlja u Mojkovcu šampion je rutinske imunizacije godinama unazad

MOJKOVAC, 27. jul 2022. Valentina Vanja Damjanović je glavna sestra za imunizaciju u Domu zdravlja Mojkovac. Vanja je dio posvećenog tima zahvaljujući kojem mala opština na sjeveru Crne Gore bilježi značajno više stope imunizacije djece u odnosu na nacionalni prosjek.
U ambulanti za vakcinisanje, veseli motivi na zidovima i osmijesi na licima pedijatrijskih sestara dočekuju djecu i roditelje koji dolaze na redovno vackinisanje djece protiv zaraznih bolesti.
„Bez timskog rada imunizacija se ne može sprovesti kako treba“, prvo je što poručuje ova medicinska sestra, omiljena među roditeljima i najmlađim pacijentima u Mojkovcu.
Svim roditeljima koji imaju nedoumice u vezi s imunizacijom Vanja strpljivo objašnjava korake od ulaska u Dom zdravlja do primanja vakcine.
„Djeca se prvo pregledaju kod pedijatra, pa dolaze kod mene. Dolaze sa zdravstvenom knjižicom, 'žutim' vakcinalnim kartonom i izvodom iz elektronskog registra imunizacija. Na izvodu uvijek napišemo koja vakcina je data tog dana. Moj broj telefona uvijek je na dnu papira“, kaže Vanja.

Potom, dodaje, roditeljima objasni o kom tipu vakcine se radi, da li se daje u mišić na ruci, nozi i sl.
„Uvijek ukažem na očekivane neželjene reakcije, da se nerijetko nakon vakcinacije nekim vakcinama može pojaviti povišena tjelesna temperatura, pripremim ih da su to očekivane stvari i obavezno dam savjet. Dijete i roditelji obično provedu 15 minuta kod nas u čekaonici i na kraju uvijek poručim – šta god vam treba, u bilo koje doba, zovite me da bih vam pružila savjet. Svi to prihvataju, zovu me, nema nikakvih problema“, navodi Vanja.
Ona poručuje i drugim kolegama, koji nisu direktno uključeni u sprovođenje imunizacija, da takođe budu dio tima i pomognu da svako dijete bude zaštićeno od bolesti.
Obuhvat imunizacijom u Crnoj Gori nije na zadovoljavajućem nivou, imajući u vidu projektovani cilj koji je neophodan za zaštitu od epidemija – obuhvat od 95 posto. Posebno je nizak procenat obuhvata prvom dozom vakcine protiv malih boginja, zaušaka i rubele, koji je na nacionalnom nivou u 2021. godini, u momentu izrade izvještaja Instituta za javno zdravlje o sprovedenim imunizacijama, iznosio nešto više od 18% posto, a u pojedinim opštinama i daleko ispod toga. S obzirom na ovako nisku stopu obuhvata prvom dozom vakcine protiv malih boginja, zaušaka i rubele, neophodno je kontinuirano jačanje sistema na svim nivoima zdravstvene zaštite za postizanje ciljanih obuhvata vakcinacijom. Potrebno je i kontinuirano osnaživati i pozivati roditelje, uz informisanje o važnosti rutinske imunizacije za zaštitu zdravlja djece protiv zaraznih bolesti koje se mogu spriječiti vakcinama.

Prema istraživanju javnog mnjenja, koje je u januaru ove godine sproveo IPSOS uz podršku Evropske unije i UNICEF-a, većina građana se slaže da je djecu potrebno vakcinisati protiv zaušaka, malih boginja i rubele, pri čemu se troje od petoro građana u potpunosti slaže s ovim stavom. Građani, prema istom istraživanju, smatraju da su za ovo pitanje u najvećoj mjeri stručni pedijatri i ostali ljekari i medicinsko osoblje.
Kampanja za vakcinaciju protiv malih boginja, zaušaka i rubele dio je dvogodišnje zdravstvene inicijative koju finansira EU, a sprovodi Ministarstvo zdravlja uz podršku UNICEF-a. Cilj ove inicijative jeste da podrži Crnu Goru da se efikasno izbori s pandemijom koronavirusa i da istovremeno sprovodi rutinsku imunizaciju kako bi se izbjegla epidemija bolesti koje se mogu spriječiti vakcinama.