
Mlade žene dižu glas za ravnopravnost
„Goal Diggers“ se zalažu za rodnu ravnopravnost

Prošlo je 27 godina od Pekinške deklaracije o rodnoj ravnopravnosti.
Međutim, Kosovo je daleko od postizanja rodne ravnopravnosti i, u stvari, rodno zasnovano nasilje se povećalo u poslednje dve godine.
Sara Deda, 15-godišnja učenica škole Mehmet Akif u Đakovici, posvećena je budućnosti u kojoj ima ista prava kao i njeni vršnjaci. Da bi to postigla, shvatila je da mora povećati svest o izazovima sa kojima se suočavaju devojke i žene u njenoj zajednici.
„Glavni izazovi sa kojima se suočavaju devojke na Kosovu su diskriminacija na osnovu pola, prinudni brak i nemogućnost da idu u školu, a sve je to uzrokovano mentalitetom koji se još uvek nije promenio“, rekla je Sara.
“Međutim, ima dosta mojih vršnjaka koji ne znaju ništa o rodnoj ravnopravnosti.”
Ovo je iznenađujuće, jer – prema istraživanju MICS iz 2020 – otprilike 19% žena starosti 15-19 godina veruje da je muž opravdano da tuče svoju ženu u različitim situacijama. Uprkos tome što završavaju srednje obrazovanje po istoj stopi kao i dečaci, prema podacima Kosovske agencije za statistiku, devojčice ne dobijaju iste mogućnosti za tranziciju u svet rada, s tim da je 46% mladih žena na Kosovu nezaposleno (u poređenju sa 35% mladića ). Adolescentkinje su takođe u opasnosti od rane trudnoće, što može trajno uticati na njihovo zdravlje i budućnost.
Kako bi proširili glas o rodnoj ravnopravnosti, Sara i četiri njene vršnjakinje osmislile su projekat „Goal Diggers“ kao deo programa PODIUM koji podržava UNICEF.
PODUM je program za razvoj veština i osnaživanje mladih, uči mlade ljude na Kosovu kako da govore i postanu kreatori promena u svojim zajednicama. To povećava njihovo znanje o njihovim pravima i ohrabruje ih da uspostave vlastite kampanje zagovaranja.
Sara i njeni prijatelji iskoristili su svoje nove komunikacione veštine da naprave razliku. Dizajnirali su nekoliko brošura o rodnoj ravnopravnosti, koje su podelili u svojim školama kako bi podigli svest. Oni su takođe bili domaćini informativnih sesija u školama kako bi promovisali otvorene diskusije o rodnim pitanjima.
Na ovim sastancima razgovarali su o raznim temama vezanim za prava devojaka i žena na Kosovu sa devojčicama i dečacima, uključujući i one koje su garantovane Zakonom o rodnoj ravnopravnosti, kao i drugim temama kao što su nasilje i uznemiravanje.
“Razgovarali smo o posledicama rodne diskriminacije, kako ona može početi jednostavnim rečima i kako se može zaustaviti”, rekla je Sara.
„Napravili smo upitnik za merenje uticaja naših informativnih sesija. Rezultati su pokazali da je 60 posto učenika sada otvorenije da govori o rodnoj diskriminaciji i da više razume to pitanje.”
Sara veruje da je ovo mali, ali značajan korak ka pravednijoj budućnosti.
"Bili smo motivisani da napravimo korak ka promeni", rekla je Sara.