بیانیه هنریتا فور، مدیر اجرایی یونیسف، درباره اخلال در واکسیناسیون کودکان و خدمات اولیه سلامت به دلیل همه‌گیری جهانی بیماری کرونا

02 آوریل 2020
COVID-19
UNICEF

«همه‌گیری بیماری کرونا در سراسر جهان فشار بسیاری بر بخش خدمات بهداشت و سلامت وارد آورده زیرا کارکنان این حوزه فعالیت خود را بر واکنش به این بیماری متمرکز کرده‌اند.

«رعایت فاصله فیزیکی باعث گشته والدین تصمیم سختی  گرفته و از مراجعه برای واکسیناسیون منظم کودکانشان پرهیز کنند.

«کالاهای پزشکی دچار کمبود شده و زنجیره عرضه به دلیل اخلال در سیستم حمل‌ونقل در یک فشار تاریخی قرار گرفته‌اند. پروازها لغو شده‌اند و محدودیت‌های تجاری توسط کشورها، دسترسی به داروهای اساسی شامل واکسن را به شدت محدود کرده است.

«با گسترش همه‌گیری، خدمات حیاتی نجات بخش، شامل واکسیناسیون، ممکن است مختل شوند، بالاخص در آفریقا، آسیا و خاورمیانه یعنی مناطقی که به شدت نیازمند این خدمات هستند.

«کودکان خانواده‌های فقیر در کشورهای دچار مناقشه یا بلایای طبیعی در معرض بیشترین خطر قرار دارند.

«ما بالاخص  نگران کشورهایی هستیم که با شیوع سرخک، وبا ویا فلج اطفال درگیرند و در عین حال با بیماری کرونا نیز مقابله می‌کنند؛ کشورهایی چون افغانستان، جمهوری دموکراتیک کنگو، سومالی، فیلیپین، سوریه و سودان جنوبی. این بیماری‌ها نه تنها خدمات بهداشتی که از قبل تحت فشار هستند را دچار بار مضاعف می‌کنند بلکه ممکن است به مرگ‌ومیر و رنج بیشتر منتهی شوند. در چنین دورانی، این کشورها به سختی می‌توانند با همه‌گیری‌های دیگری که از بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن ناشی ‌می‌شوند، مقابله کنند.

«پیام ما واضح است: نباید اجازه دهیم مداخلاتی که جان افراد را نجات می‌دهند قربانی تلاش‌های ما برای مبارزه با بیماری کرونا شوند.

«یونیسف متعهد به حمایت از مراقبت‌های بهداشتی اولیه و نیازهای واکسیناسیون در کشورهایی است که بیشترین تأثیر را از وضعیت کنونی گرفته‌اند. این حمایت باید به نحوی باشد که خطر انتقال بیماری کرونا را نیز محدود سازد. ما به سختی در تلاش هستیم تا اطمینان یابیم مقادیر کافی واکسن در کشوهایی که بدان نیاز دارند، وجود دارد. ما در ارتباط نزدیک با تولید کنندگان جهانی واکسن هستیم تا اطمینان یابیم تولید مختل نگشته و عرضه این اقلام در این شرایط سخت به بهترین نحو ممکن انجام می‌شود. ما همچنین حمایت بیشتری از دولت‌هایی که به عرضه این واکسن‌ها در زمان همه‌گیری جهانی ادامه می‌دهند، به‌عمل می‌آوریم.

«در روزهای آتی، شاید دولت‌ها مجبور شوند برنامه‌های واکسیناسیون همگانی را در بسیاری اماکن به تعویق بیاندازند تا اطمینان یابند که ارائه خدمات واکسیناسیون منجر به شیوع بیماری کرونا نشده و نیز توصیه‌ها درباره فاصله فیزیکی رعایت می‌شود.

«یونیسف قویا توصیه می‌کند که تمام دولت‌ها پس از به کنترل درآمدن همه‌گیری کرونا، تدوین برنامه‌ای دقیق برای افزایش روند واکسیناسیون را آغاز نمایند. این برنامه‌های واکسیناسیون باید بر کودکانی متمرکز باشد که مصرف واکسن را در این دوره اختلال از دست داده و نیز اولویت با فقیرترین و آسیب‌پذیرترین کودکان باشد. پس از ارائه واکسن بیماری کرونا و با هدف ارائه موفق آن، ما باید اطمینان یابیم که برنامه‌های ایمن‌سازی کارآمد بوده و می‌توانند به افرادی که بیشترین نیاز را به این واکسن دارند، ارائه شود.

«واکسیناسیون یکی از مداخلات حیاتی حوزه سلامت است. یونیسف به عنوان بزرگترین خریدار و عرضه‌کننده واکسن، به ارائه نقش محوری در حمایت از تلاش‌های کنونی و آتی دولت‌ها برای مصون سازی کودکان ادامه خواهد داد.»

تماس با ما

بهاره یگانه فر
کارشناس ارتباطات
یونیسف
تلفن: 02122594994

درباره یونیسف

یونیسف تنها نهاد سازمان ملل متحد برای بهبود زندگی و رفاه کودکان در سراسر جهان است. با همراهی و همکاری با طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در ۱۹۰ کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای همه کودکان، به ویژه آسیب پذیرترین آنها، جامه عمل بپوشاند. 

برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های یونیسف از وب سایت www.unicef.org دیدن فرمایید.