برگزاری کارگاه آموزشی سرپرستی مددکاری اجتماعی در حوزه کودکان تحت مراقبت در خانواده توسط سازمان بهزیستی کشور و یونیسف ایران

11 دسامبر 2019
training workshop on monitoring and supervision of care services to children in family-based foster care settings
UNICEF Iran/2019/Sayyari

این کارگاه آموزشی 5 روزه که از شنبه 16 آذرماه آغاز شده است، همراه با دوره مربی­گری و نظارت ضمن خدمت نه ماهه برای 40 متخصص از سازمان بهزیستی کشور و کلینیک‌های مددکاری اجتماعی خواهد بود. هدف از این کارگاه ظرفیت‌سازی برای سازمان بهزیستی کشور برای اطمینان از پایش و نظارت بر خدمات مراقبت‌های به عمل آمده از این کودکان و خانواده‌های‌شان خواهد بود.

خانم مندیپ اوبرایان، رئیس دفتر یونیسف ایران در سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه این کارگاه به نقش مهم خانواده در رشد و نمو کودک، ارائه مراقبت‌های جایگزین برای کودکانی که از خانواده خود جداشده‌اند و نقش کلیدی سازمان بهزیستی در این خصوص تاکید کردند.  

خانم اوبرایان خاطرنشان کردند: «بسیاری از ما ممکن است دارای فرزند باشیم و یا به نحوی در زندگی کودکان درگیر شده باشیم. همه ما می‌دانیم که خانواده بخشی اساسی از جامعه است که طبیعتاً رشد، رفاه و حمایت از کودک بایستی در آن صورت گیرد. و ما می­خواهیم که کودکان در خانواده‌های شایسته رشد کنند و زندگی شاد، سالم، قوی و مولد داشته باشند. با این حال میلیون‌ها کودک در دنیا به دلیل فقر، بیماری، جدایی والدین یا بحران‌هایی چون بلایای طبیعی و درگیری‌های مسلحانه، بدون یک یا هر دو والد خود زندگی می‌کنند.  این کودکان در معرض خطرات بیشتری از لحاظ تبعیض، مراقبت نامناسب، سوء استفاده و استثمار خواهند بود.»

نماینده یونیسف تأکید کرد که سازمان بهزیستی کشور گام‌های کلیدی در راه تدوین پروتکل استاندارد پایش خدمات و ارتقای ظرفیت متخصصین خود برای نظارت و پایش خدمات مراقبتی به کودکان تحت مراقبت در خانواده، برداشته است.

وی در خاتمه افزود: «سازمان بهزیستی به عنوان یکی از سازمان‌های اصلی که به آسیب‌پذیرترین کودکان خدمت می‌کند، یکی از شرکای کلیدی یونیسف است و  پتانسیل‌های زیادی برای گسترش این همکاری­ها میان دو سازمان در آینده وجود دارد.»

دکتر حبیب‌اله مسعودی فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور نیز در سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه این کارگاه گفت: «امروزه بسیاری از کشورها توجه ویژه‌ای به مسائل کودکان مبذول می‌دارند و بر آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. برخی کشورها 2 الی 4 درصد از تولید ناخالص ملی خود را برای رشد همه جانبه کودکان پیش‌دبستانی هزینه می‌کنند.»

وی در ادامه سخنان خود گفت: «کودکانی با نیازهای خاص هستند که باید به آنها توجه ویژه شود. یک قشر از این کودکان، بی‌سرپرست بوده یا سرپرست غیر موثر دارند.»

تماس با ما

بهاره یگانه فر
کارشناس ارتباطات
یونیسف
تلفن: 02122594994

درباره یونیسف

یونیسف تنها نهاد سازمان ملل متحد برای بهبود زندگی و رفاه کودکان در سراسر جهان است. با همراهی و همکاری با طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در 190 کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای همه کودکان، به ویژه آسیب پذیرترین آنها، جامه عمل بپوشاند. 

برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های یونیسف از وب سایت www.unicef.org دیدن فرمایید.