آغاز برنامه عملیات بشردوستانه جهانی سازمان ملل برای مقابله با همه‌گیری بیماری کرونا

بیانیه هنریتا فور، مدیر اجرایی یونیسف

28 مارس 2020
COVID-19
UNICEF/UNI313299/Matas

«بیماری کرونا تنها در عرض چند ماه، زندگی کودکان را در سراسر  جهان زیرورو کرده است. صدها میلیون کودک در مدرسه نیستند. والدین و سرپرست‌ها شغل خود را از دست داده‌اند. مرزها بسته شده‌اند.

«کودکان قربانیان پنهان همه‌گیری جهانی هستند. ما درباره تأثیرات کوتاه و بلندمدت این همه‌گیری بر سلامت، رفاه، رشد و آینده کودکان نگران هستیم.

«ما درباره کمبود دسترسی کودکان به آب و خدمات بهداشتی نگران هستیم. همانگونه که می‌دانید شستشوی دست با صابون در مبارزه علیه بیماری کرونا حیاتی است. اما حدود ۴۰ درصد از جمعیت جهان – به عبارتی سه میلیارد نفر – دارای امکانات شستشوی دست با آب و صابون در خانه نیستند.

«بدتر آنکه، ۱۶ درصد از مراکز مراقبت از سلامت – یعنی یک از هر شش مرکز– دارای خدمات بهداشتی نیستند. و بیش از یک‌سوم مدارس در جهان و نیمی از مدارس در کشورهای کمتر توسعه یافته هیچ گونه امکاناتی برای شستشوی دست کودکان ندارند.

«ما درباره آموزش کودکان نگران هستیم. افزون بر نیمی از دانش‌‌آموزان جهان در دستکم ۱۲۰ کشور از تعطیلی مدارس در سطح ملی متأثر شده‌اند.

«ما امیدواریم که اغلب این دانش‌آموزان به محض بهبود شرایط، یادگیری خود را ادامه دهند. با این حال، تجربه به ما نشان داده است که هر چقدر کودکان آسیب‌پذیر از مدرسه دور بمانند، به همان میزان احتمال بازگشت‌شان کاهش می‌یابد.

«این تعطیلی‌ها نه تنها دسترسی به یادگیری بلکه دسترسی به تغذیه در مدارس، برنامه‌های سلامت، آب پاک و نیز اطلاعات دقیق را نیز محدود می‌کند.

«به همین دلیل است که یونیسف با وزارت‌خانه‌های آموزش در سراسر جهان همکاری می‌کند تا فرصت‌های یادگیری جایگزین، به مانند کلاس‌های آنلاین یا آموزش از طریق برنامه‌های رادیو و تلویزیون، را شناسایی کنند.

«ما همچنین به همراه سازمان جهانی بهداشت و فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر دستورالعمل‌هایی را منتشر کردیم تا والدین، معلم‌ها، مدیران مدارس و دیگران را درباره تداوم همزمان آموزش و ایمن نگه داشتن کودکان، راهنمایی کنیم.

«ما درباره حمایت از کودکان نگران هستیم. با توجه به تجربیات قبلی‌مان در وضعیت‌ اضطراری بهداشتی، می‌دانیم که وقتی مدارس تعطیل می‌شوند، شغل‌ها از بین می‌روند و جابجایی محدود می‌شود، کودکان در معرض خطر فزاینده بهره‌کشی، خشونت و سوء‌استفاده قرار می‌گیرند.

«برای مثال، تعطیلی مدارس در زمان شیوع ابولا در آفریقای غربی از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ منجر به افزایش شدید کار کودک، غفلت در مراقبت از کودکان، سوءاستفاده جنسی و بارداری نوجوانان شده بود.

«ما درباره دسترسی کودکان به خدمات اولیه سلامت، شامل واکسیناسیون و درمان بیماری‌های کودکی، نگران هستیم. ما نمی‌توانیم یک کودک را از کرونا نجات دهیم و کودکان بسیاری را به دلیل آنفولانزا، سرخک و وبا از دست بدهیم.

«ما درباره سلامت روان آنها نگران هستیم. کودکان و افراد جوان برخی از بهترین لحظات زندگی جوانی‌شان –  یعنی گپ و گفتگو با دوستان‌، شرکت در کلاس و لذت از ورزش را از دست می‌دهند. این امر به افزایش نگرانی انجامیده و می‌تواند به تغییر رفتار منتهی شود. ما دستورالعمل‌هایی برای والدین، معلم‌ها، کودکان و افراد جوان منتشر کرده‌ایم تا به آنها کمک کنیم خود را با این شرایط چالش‌برانگیز تطبیق دهند. افسردگی و سلامت روان مسائلی واقعی هستند و از هر سه نفر، یک نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

«ما بالاخص درباره میلیون‌ها کودکی که آواره شده و یا در مناطق تحت مناقشه زندگی می‌کنند، نگران هستیم. پیامدهای این همه‌گیری برای آنها از تمام آنچه تاکنون دیده‌ایم، متفاوت خواهد بود. این کودکان در مناطقی بسیار پرجمعیت و اغلب تحت شرایط جنگی زندگی می‌کنند و دسترسی‌شان به مراقبت‌های بهداشتی محدود و یا صفر است. یک خانواده شش، هشت، ده یا دوازده نفره ممکن است مجبور  به زندگی در یک اتاق شده باشد. خود را از دیگران جدا کردن و شستشوی دست‌ با صابون در چنین محیط‌هایی آسان نخواهد بود.

«به همین دلیل است که تأمین مالی این برنامه عملیات بشردوستانه جهانی برای مقابله با بیماری کرونا دارای اهمیتی حیاتی است.

«یونیسف به تنهایی خواهان ۴۰۵ میلیون دلار برای عملیات در کشورهای دچار وضعیت اضطراری است. ما همچنین خواهان یک بودجه دیگری به مبلغ ۲۶۴.۶ میلیون دلاربرای عملیات در کشورهای فاقد وضعیت اضطراری هستیم.

«بنابراین مجموع درخواست مالی ما بالغ بر ۶۵۱.۶ میلیون دلار است.

«ما می‌توانیم با حمایت جامعه بین‌المللی و در کنار یکدیگر برنامه آمادگی‌ و عملیات را در کشورهای دارای نظام‌های مراقبت‌های بهداشتی ضعیف‌تر، تقویت کنیم.

«ما می‌توانیم دسترسی به شستشوی مناسب دست‌ها و نیز خدمات بهداشت عمومی را افزایش دهیم.

«ما می‌توانیم تعامل‌مان با جوامع را افزایش دهیم تا اطلاعات لازم برای جلوگیری از سرایت این بیماری را به آنها ارائه کنیم.

«ما می‌توانیم جریان ثابتی از تامین تجهیزات حفاظت فردی – به مانند روپوش مخصوص، ماسک، عینک و دستکش پزشکی – را برای پشتیبانی از کنترل و پیشگیری از بیماری، برقرار سازیم و در عین حال کادر سخت‌کوش و حیاتی حوزه سلامت و درمان را ایمن نگه داریم.

«و ما می‌توانیم به همکاری با دولت‌ها ادامه دهیم تا خدمات حمایتی، حمایت روانی-اجتماعی و فرصت‌‌های یادگیری از دور را برای تمام کودکان و بالاخص برای کودکان آسیب‌پذیر تقویت کنیم.

با تشکر بسیار

تماس با ما

بهاره یگانه فر

کارشناس ارتباطات

یونیسف

تلفن: 02122594994

درباره یونیسف

یونیسف تنها نهاد سازمان ملل متحد برای بهبود زندگی و رفاه کودکان در سراسر جهان است. با همراهی و همکاری با طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در ۱۹۰ کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای همه کودکان، به ویژه آسیب پذیرترین آنها، جامه عمل بپوشاند. 

برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های یونیسف از وب سایت www.unicef.org دیدن فرمایید.