زندگی های واقعی

زندگی های واقعی

 

کودکان، آسیب‌پذیرترین افراد در زلزله لرستان هستند

© یونیسف ایران
مهدی یاراحمدی، 7 ساله یکی از 36 هزار کودکی می‌باشد که زندگی‌اش تحت تاثیر زلزله هفته گذشته قرار گرفته است.
کتاب‌های درسی مهدی یاراحمدی در میان وسایلی بود که خانواده‌اش توانستند آنها را قبل از وقوع زلزله در روستای کوچک‌شان، حفظ کنند.  پیش‌لرزه‌های شب قبل هشدار لازم در مورد زلزله را داد و خانواده بعد از بیرون کشیدن برخی از وسایل ضروری زندگی در بیرون سرپناه گرفتند. این اقدام باعث شد تا آنها از زخمی شدن یا مرگ احتمالی نجات پیدا کنند.

چند زلزله  بین 4.7 و 5.7 ریشتر استان لرستان در غرب ایران را در طول شب و صبح روز 11 و 12 فروردین لرزاند. خوشبحتانه واکنش سریع مردم به این پیش‌لرزه‌ها باعث شد تعداد کشته‌ها و زخمی‌ها نسبتا پایین باشد. با این حال زلزله خرابی‌هایی به بار آورده، زندگی بیش از 221 هزار نفر را تحت‌الشعاع قرار داد و منجر به خرابی گسترده‌ هزاران ساختمان شد. 130 مدرسه در مناطقی که بیشتر آسیب‌دیده‌‌بودند به کلی خراب شد. مدارس بسیاری نیز آنقدر آسیب دیدند که قابل تعمیر نبوده یا امنیت ندارند تا مورد استفاده قرار گیرند.

احمد، پدر مهدی فرزند 7 ساله خود را تشویق می‌کند تا روزانه چند ساعتی درس‌های خود را مرور کند. در شرایط بحرانی انجام این گونه کارها به صورت روزانه برای کودکان بسیار مهم است چرا که کمک می‌کند تا آنها بتوانند فشارها وآسیب‌های روحی حاصل از زلزله را از بین ببرند. اگرچه خانواده یاراحمدی بسیاری از وسایل خود را حفظ کرده‌اند، اما خانه آنها به شدت آسیب دیده و دیگر برای زندگی کردن امن نیست. «دو تا گاو از دست داده‌ام که با آنها امرار معاش می‌کردم» احمد با بیان این مطلب گفت: «نمی‌دانم چگونه خانه‌ام را بازسازی کنم. نه پولی دارم و نه درآمدی که بتوانم برای بازسازی خانه‌ام بپردازم.»

© یونیسف ایران
به دلیل خرابی ناشی از زلزله در روستای علی بیرونوند مدرسه‌ تا اطلاع ثانوی تعطیل شده است.
علی بیرونوند، 15 ساله هم مشتاق است تا به سر کلاس خود برگشته و مجددا دوستانش را ببیند. او می‌گوید: «زلزله کتاب‌ها و تکالیفی را که انجام داده بودم، از من گرفت» اگرچه روز دوشنبه که قرار بود مدرسه‌ها بعد از تعطیلات نوروزی باز شوند، به مدرسه رفت، اما با توجه به خطرناک بودن مدرسه به او  اجازه ندادند تا وارد مدرسه شود. مدیر مدرسه روستای درب‌آستانه که 260 دانش‌آموز دارد، به یونیسف گفت تلاش می‌کند کتاب و لوازم‌التحریر تهیه کند تا بتواند کلاس‌ها را از هفته آینده در چادر برگزار نماید.

دولت و هلال احمر ایران با ارسال و توزیع سریع چادر، پتو و سایر ملزومات به منطقه عکس‌المعل به موقعی به زلزله نشان دادند. یونیسف نیز با ارسال 10 هزار پتو و 300 چادر به این امر کمک کرد که به عنوان اولین کمک‌ بین‌المللی به برخی از آسیب‌دیده‌ترین روستاها رسید. محموله‌های بیشتری که شامل لباس بچه‌، پتو، اسباب‌بازی و چادرهایی که می‌توانند به عنوان مدارس موقت به کار گرفته شوند، توسط مقامات بم راهی شده‌اند. این وسایل پس از زلزله سال 1382 از سوی یونیسف اهدا شده‌ بودند.

ساکنان لرستان به کمک جدی دولت در تلاش‌هایشان برای بازسازی نیازمند خواهند بود. کریستین سالازار والکمن، نماینده یونیسف در ایران گفت:«مردم در چادرها، ماشین‌ها و در سرپناه‌های موقت می‌خوابند» او تنها چند روز پس از زلزله به منطقه رفت. او در توضیع وضعیت شهر بروجرد گفت که چادرها در بلوارهای وسط خیابان، پارک‌ها و پیاده‌روها و سایر جاهای باز دیده می‌شوند. با توجه به سردی هوا در شب این احتمال وجود دارد که کودکان مریض شده و آسیب‌های جدی روحی ببینند.

یک تیم کارشناسی که دو نفر از کارکنان یونیسف، یک مدیر بخش آموزش و یک نفر از کارکنان یونسکو را در برمی‌گیرد، امروز وارد منطقه شدند تا آسیب‌های وارده به تجهیزات آموزشی و وضعیت روحی کودکان را بررسی کنند. بر پایه یافته‌های این تیم، یک طرح عملیاتی مناسب با همکاری سازمان دولتی مربوطه تدوین خواهد شد. هم‌چنین سازمان بهزیستی با یونیسف توافق کرده تا 35 روستامهد در روستاهایی که آسیب‌ بیشتری دیده‌اند، ایجاد شود. این طرح به همراه اقدامات آموزشی و روحی روانی مناسب به کودکان کمک خواهد کرد تا فشارهای روحی و آسیب‌های وارده توسط زلزله را از بین ببرند.

 

 
جستجو

 Email this article

unite for children