حمایت از کودکان

حمایت از کودکان

 

حمایت از کودکان

© یونیسف ایران

طرح مساله

جمهوری اسلامی ایران پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک را با شرط تحفظ کلی در سال 1373 امضا کرد و تاکنون دو بار (درباره وضعیت حقوق کودک در ایران)  به کمیته حقوق کودک گزارش داده است. 
در سال 2005 نیز پروتکل الحاقی پیمان‌نامه درخصوص خریدوفروش، خودفروشی و هرزه‌نگاری کودکان به مجلس ارائه شد. علاوه بر این، قانونی در خصوص قاچاق انسان تدوین شد که به موجب آن قاچاق افراد زیر 18 سال می‌تواند با اشد مجازات مواجه شود. 
یونیسف در چارچوب تلاش‌های خود برای ایجاد محیطی که در آن از حقوق همه کودکان حمایت ‌شود، از تصویب لایحه آیین دادرسی نوجوانان که در آغاز سال 2004 میلادی به مجلس ارائه شده است، حمایت می‌کند. این لایحه به قضات اجازه می‌دهد تا از اعمال مجازات اعدام برای نوجوانان خودداری کرده و از مجازات‌های جایگزین استفاده کنند.

اقدامات
یونیسف با دولت ایران بر روی یک برنامه پنج ساله 2009-2005 به توافق رسیده است. این برنامه افزایش ظرفیت‌های حقوق کودک در مقامات محلی ،مقامات اجرایی و قضایی را در بر می‌گیرد. این برنامه هم‌چنین شامل اصلاحات قضایی، تدوین سیاست ملی مقابله با کودک آزاری و ایجاد دستورالعمل اخلاقی برای معلمان، مددکاران اجتماعی و بهیارانی است که با کودکان سروکار دارند. همچنین پذیرش مشارکت فعالانه و کامل کودکان در توسعه ترویج از جمله این برنامه ‌ها است.
یونیسف از آموزش پلیس، قضات، مددکاران اجتماعی و کارکنان زندان‌ها و مراکز اصلاح و تربیت نوجوانان در خصوص حقوق کودک و همین‌طور فعالیت‌های مناسب در رابطه با دادرسی ویژه نوجوان حمایت می‌کند.در پی آموزش‌های انجام شده در این زمینه ، پلیس و قضات به صورت فزاینده‌ای از مکانیسم قضازدایی استفاده می‌کنند.
هم‌چنین یک سمینار سراسری  مشترک توسط یونیسف و قوه قضاییه در سال 2005 به منظور آشنایی سیاست گذاران و مقامات با چارچوب محیط حمایتی کودکان سازماندهی شد.
 یک کارگاه آموزشی در زمینه پیش‌نویس سیاست ملی برای جلوگیری از کودک آزاری و مدیریت برگزار شد. در این راستا یک نهضت اطلاع‌رسانی شامل اپیزودهای تلویزیونی، فلیم‌های کوتاه، بروشورها و داستان‌های کوتاه به منظور تقویت روابط خانواده و ارتباط کودک – والدین در حال شکل‌گیری است. بهیاران نیز برای پیدا کردن موارد کودک آزاری آموزش می‌بینند.

 

 
جستجو

 Email this article

unite for children