مرکز رسانه ها

2008

رویدادها

گزارش‌های مستند

داستانهای ویژه

فصلنامه " دورنما"

نظریات

روایات تصویری

جعبه ابزار برای خبرنگاران

لینک‌های صوتی و تصویری

شماره تماس برای خبرنگاران

 

روزانه بیش از 2000 کودک جان خود را بر اثرحوادث غیرعمدی از دست می دهند که حداقل نیمی از آنها را می توان نجات داد

جنیوا/ هانوی/ نیویورک، 20 آذر 1387 طبق آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت و یونیسف، روزانه  دو هزارکودک جان خود را بر اثر حوادث اتفاقی یا غیر عمدی از دست میدهند و سالانه بیش از ده ها میلیون کودک در سراسر جهان با جراحاتی که اغلب باعث معلولیت آنها می شود به بیمارستان منتقل می شوند.

 

گزارش جهانی در زمینه پیشگیری از سوانح کودکان، در واقع اولین بررسی جامع جهانی در رابطه با حوادث غیر عمدی دوران کودکی و را های پیشگیری از آن می باشد. بر طبق این گزارش اگر تمامی اقدامات پیشگیرانه انجام شوند، حداقل روزانه هزار کودک نجات خواهند یافت.

 

دکتر مارگارت چان، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت گفت: حوادثی که برای کودکان اتفاق می افتند، امری مهم در زمینه سلامت عمومی و توسعه می باشد. علاوه بر مرگ سالانه 830,000 کودک، میلیون ها کودک از حوادثی غیرمرگبار رنج می برند که نیازمند بستری شدن طولانی مدت و توانبخشی می باشد. وی افزود: هزینه درمان چنین حوادثی می تواند منجر به فقر خانواده شود. کودکان در خانواده و جامعه های فقیرتر بیشتر در معرض خطر چنین حوادثی قرار می گیرند چون کمتر از برنامه های پیشگیرانه و خدمات با کیفیت مطلوب استفاده می کنند

 

 خانم آن ونمن، مدیر اجرایی یونیسف گفت: این گزارش نتیجه همکاری بیش از 180 کارشناس از مناطق مختلف جهان می باشد. این گزارش نشان میدهد که حوادث غیرعمدی جزو عوامل اصلی مرگ و میر کودکان بعد از 9 سالگی می باشد  و 95 درصد از این حوادث در کشورهای در حال توسعه اتفاق می افتد. وی افزود: تلاش های بیشتری باید در زمینه کاهش چنین صدماتی انجام شود.

 

بالاترین نرخ مرگ و میر کودکان ناشی از حوادث غیرعمدی در آفریقا اتفاق می افتد. این گزارش حاکیست در آفریقا نرخ مرگ و میر ناشی از این حوادث 10 برابر کشورهای پر درآمد در اروپا و اقیانوسیه غربی از جمله استرالیا، زلاندنو، سوئد و انگلستان می باشد که پایین ترین نرخ مرگ و میر ناشی از حوادث غیر عمدی را دارند.

 

اگرچه این گزارش نشان میدهد که بسیاری از کشورهای با درآمد بالا قادر بوده اند که طی 30 سال گذشته مرگ و میر کودکان ناشی از حوادث غبرعمدی را تا 50 درصد کاهش دهند با این حال همچنان با این معضل دست و پنجه نرم می کنند بطوریکه در این کشورها هنوز هم 40  درصد از مرگ و میر کودکان ناشی از حوادث غیر عمدی می باشد.

 

بر طبق این گزارش حوادثی که عمدتا باعث مرگ کودکان می شوند به شرح ذیل می باشند:

 

1-  تصادفات رانندگی: این تصادفات عامل مرگ 260,000 و مجروح شدن 10 میلیون کودک در سال می باشند. این تصادفات عمده ترین عامل مرگ کودکان 19-10 سال و همچنین اساسی ترین علت معلولیت کودکان می باشد.

2-  غرق شدن: عامل مرگ بیش از 000، 175 کودک در سال می باشد. سالانه بیش از 3 میلیون کودک از غرق شدن نجات می یابند. بدلیل آسیب های مغزی که در برخی از این نجات یافتگان، غرق شدن غیر مرگبار بیشترین تاثیر اقتصادی و بهداشتی را در بین انواع حوادث دارد.

3-    سوختگی: سوختگی ناشی از آتش عامل مرگ حدود 000، 96 کودک در سال می باشد. نرخ مرگ و میر ناشی از سوختگی در کشورهای با درآمد کم و متوسط 11 برابر کشورهای با درآمد بالاست.

4- سقوط: سالانه 47,000 کودک بر اثر سقوط جان خود را از دست میدهند، اما صدها هزار کودک دچار عوارض درازمدت ناشی از سقوط می شوند.

5-  مسمومیت: بیش از  47,000 کودک سالانه بر اثر مسمویت غیر عمدی جان خود را از دست میدهند.

 

دکتر اتین کراگ، مدیر بخش پیشگیری از حوادث، خشونت و معلولیت سازمان جهانی بهداشت گفت: پیشرفت های زیادی در کشورها در این زمینه می تواند صورت گیرد. زمانیکه کودکی بر اثر سوختگی از زیبایی می افتد، بر اثر سقوط دچار معلولیت می شود  یا بر اثر غرق شدن غیر مرگبار دچار آسیب مغزی می گردد و یا در اثر هرگونه حادثه ای دچار آسیب روحی می گردد، دوران کودکی او کاملا تحت تاثیر قرار می گیرد. ما شواهد کافی در دست داریم که چه کارهایی در این زمینه می تواند مثمر ثمر باشد. در تمامی کشورها باید یک سری برنامه های پیشگیرانه شناخته شده اعمال گردد.

 

این گزارش تاثیراتی را این اقدامات پیشگیرانه می توانند داشته باشند نشان میدهد. این اقدامات شامل قوانین مربوط به استفاده از کمربند و کلاه ایمنی مناسب کودک، مقررات تنظیم دمای شیر آب گرم، دور نگه داشتن کودکان از داروها، کبریت و همچنین ظروفی که حاوی محصولات خانگی هستند، جداسازی خطوط دوچرخه و موتورسواران از بقیه خودروها در خیابان، تخلیه آب غیر ضروری از حمام و سطل ها، طراحی مناسب مبلمان مهدکودک، اسباب بازی های کودک و وسایل زمین بازی و تقویت خدمات توانبخشی و فوریت های پزشکی می باشد.

 

این گزارش همچنین به رویکردهایی اشاره می کند که باید از آنها اجتناب کرد و یا شواهدی برای اعمال آنها وجود ندارد. بعنوان  مثال بسته بندی بلیستر برای قرص ها کودکان مناسب نمی باشد، کیسه های هوای صندلی جلوی ماشین می تواند برای کودکان زیر 13 سال خطرناک باشد، استفاده از کره، شکر و یا هرگونه درمان سنتی هنگام سوختگی درست نیست و همچنین اجرای طرح های آموزش مردم به خودی خود آنان نرخ مرگ و میر ناشی از غرق شدگی را کاهش نمی دهد.

گزارش جهانی  پیشگیری از سوانح کودکان، آمار و همچنین نمونه هایی از اقدامات مناسب، پوستر، عکس و منابع سمعی بصری در این زمینه را می توانید از وب سایت

www. who.int/violence_injury_prevention/child/injury/world_report/en/index.html

برداشت کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

unite for children