مرکز رسانه ها

2008

رویدادها

گزارش‌های مستند

داستانهای ویژه

فصلنامه " دورنما"

نظریات

روایات تصویری

جعبه ابزار برای خبرنگاران

لینک‌های صوتی و تصویری

شماره تماس برای خبرنگاران

 

بیانیه آژانسهای سازمان ملل علیه ختنه زنان

نیویورک- 27 فوریه- ده آژانس سازمان ملل ضمن پیمان بستن برای منسوخ کردن ختنه زنان، طی بیانیه ای از دولتها، جوامع و زنان و دختران خواستند تا این عمل را طی یک نسل کاملا ریشه کن کنند و آمار آن را تا سال 2015 که سال دستیابی به اهداف توسعه هزاره است به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

ختنه زنان به معنای نقض حقوق زنان و دختران در برابر سلامت، حمایت و حتی زندگی است که در برخی موارد منجر به مرگ می شود.

همانطور که در بیانیه آمده است با وجود تلاش جوامع، دولتها و سازمانهای داخلی و خارجی طی دهه های اخیر برای کاهش قابل توجه ختنه زنان در بسیاری از مناطق، این امر همچنان در بسیاری از نقاط جهان رایج است.

معاون نماینده سازمان ملل خانم آشارز میگیرو، در این زمینه گفت:" اگر ما همگی با هم متحد شویم، می توانیم در عرض یک نسل ختنه زنان را متوقف کنیم. اما این امر نیازمند منابع قوی و هماهنگی مستحکم میان همه است."

در جهان بین 100 تا 150 میلیون دختر ختنه شده اند و هر ساله 3 میلیون دختر در معرض خطر این عمل قرار می گیرند.

طبق بیانیه 10 آژانس سازمان ملل متحد، ریشه کن کردن ختنه زنان در عرض یک نسل تنها از طریق پیشبرد برنامه های جاری و همکاری نزدیک با جوامع محلی امکانپذیر است. ما در متوقف ساختن این عمل مضر در میان مردم موفقیت بسیار خوبی داشتیم. برای گسترده تر ساختن این موقفیت نیاز به رهبری قوی در همه اقشار و سطوح داریم.

این بیانیه به تاثیرات زیانبار ختنه بر سلامت زنان و دختران و نوزادان اشاره می کند. خونریزی شدید و شوک از اثرات فوری پس از عمل هستندو در مورد تاثیرات دراز مدت می توان به دردهای مزمن، عفونت و تروما اشاره کرد.

مطالعات اخیر نشان داده است که زنانی که ختنه شده اند، در صورت عمل سزارین بیشتر در معرض خطر هستند و به مدت طولانی تری در بیمارستان می مانند. آنها همچنین خونریزیهای پس از عمل بیشتری خواهند داشت و کودکانشان بیشتر در معرض خطر مرگ موقع تولد و پس از آن قرار دارند.

در این بیانه آمده است:"ما به شدت نگران این موضوع هستیم که ختنه زنان در بسیاری موارد توسط کادر پزشکی و در درمانگاه انجام می شود. در برخی جوامع که ختنه زنان بسیار رایج است این تفکر وجود دارد که می توان عمل ختنه زنان را به صورت خفیف و توسط کادر درمانی انجام داد. اما واقعیت این است که این عمل کلا مردود است و نوع شدید و خفیف ندارد."

همچنین این بیانیه اشاره می کند که ختنه زنان نشانه حقوق نابرابر بین زن و مرد است که ریشه در عرفهای اجتماعی، اقتصادی و سیاسی دارد.

این عمل با هدف نگاه داشتن عفاف یک دختر و کنترل غریزه جنسی انجام می شود. اما این کار نه تنها سلامت جنسی و باروری زن را تهدید می کند بلکه نقش جنسیتی اشتباهی را به زن تحمیل می کند.

آژانسهای سازمان ملل گفتند:" اغلب رسوم قوی تر از قانون هستند بنابراین اقدام قانونی به تنهایی کافی نیست. این تغییرات باید از درون صورت گیرد. به همین دلیل است که همکاری نزدیک مردم و رهبران محلی برای ایجاد این تغییر اجتماعی بسیار حیاتی است.

این بیانیه تاکید می کند که از آنجاییکه ختنه زنان یک رسم اجتماعی است بهترین راه ریشه کن کردن آن همکاری نزدیک با جوامع محلی است.

تصمیم این جوامع برای منسوخ کردن ختنه زنان باید جامع، واضح و همگانی باشد تا بتواند تغییری مثبت ایجاد کند. این اتفاق در کشورهای زیادی افتاده است و این طرح مشترک برای بالابردن تعداد الگوهای موفق است.

ده آژانس سازمان ملل امضا کننده بیانیه عبارتند از: برنامه مشترک سازمان ملل در اچ آی وی/ایدز، برنامه عمرانی سازمان ملل، کمیسیون اقتصادی سازمان ملل در آفریقا، یونسکو، صندوق جمعیت سازمان ملل، کمیساریای عالی پناهدندگان سازمان ملل، کمسیسون عالی حقوق بشر، صندوق زنان سازمان ملل، یونیسف، و سازمان جهانی بهداشت.

 

 

 

 

unite for children