مرکز رسانه ها

اطلاعیه های خبری

رویدادها

گزارش‌های مستند

داستانهای ویژه

فصلنامه " دورنما"

نظریات

روایات تصویری

جعبه ابزار برای خبرنگاران

لینک‌های صوتی و تصویری

شماره تماس برای خبرنگاران

 

اولین نشست سازمان کنفرانس اسلامی در مورد نقش زنان درکشورهای عضو این سازمان

© UNICEF Morocco/2005/Koch
خانم ریما صلاح در حال سخنرانی در اولین کنفرانس وزرای کشورهای اسلامی در مورد کودکان

استانبول، 20-21 نوامبر 2006

دکتر ریما صلاح
معاون اجرایی، یونیسف

دبیرکل محترم سازمان کنفرانس اسلامی، جناب پروفسور اکمل­الدین احسان­اوغلو، وزیر محترم امور زنان و کودکان، خانم نعمت کوبوکسو، حضار محترم.

اجازه بدهید سخن خود را با قدردانی از گرمی و مهمان­نوازی دولت و مردم ترکیه و دعوت دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی از ما به این شهر زیبا برای شرکت در اولین سمینار سازمان کنفرانس اسلامی درمورد نقش زنان در توسعه کشورهای عضو این سازمان آغاز کنم.

این گردهمایی بی­نظیر، اولین قدم برای تضمین برابری جنسی در کشورهای مسلمان است.

در چند روز گذشته، ما از دانایی آقای رجب طیب اردوغان، نخست­وزیر ترکیه و بحث های غنی با سایر همکارانی که در این محفل حضور دارند استفاده کرده­ایم.

به دلیل کمبود وقت، من بیانات خود را بر دو موضوع که اهمیت بسیاری برای کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی دشته و دو ستون اصلی یک جامعه عادلانه هستند، متمرکز می کنم:

  • آموزش برای دختران و زنان

  • عدم تبعیض و از میان بردن خشونت جنسی

آن دختر 21 ساله ما را خطاب قرار می داد، وقتی می گفت: «امروز دختران را آموزش دهید و آنها را از بند تبعیض در جوامع رها کنید. آموزش آزادی است

ایزابلا فلیسیانو، یک دختر 18 ساله از جنبش آموزش دختران در جوبا، در جنوب سودان نیز احساسات مشابهی را ابراز می­کرد وقتی که گفت: «آن روز فهمیدم که صدایم رسا و قدرتمند است. حالا می­خواهم از صدایم برای کمک به دیگر کودکان برای رفتن به مدرسه استفاده کنم. می­خواهم به دنیا بگویم که آموزش باید رایگان باشد؛ این حق هر کودک است

خانمها و آقایان، این کودکان آن چیزی را از ما می­خواهند که ما باید مدتها قبل می­گفتیم. پس بیایید برای تضمین حق آموزش برای همه کودکان و زنان تلاش کنیم.

خود من با تصاویری از کودکان در ذهن و قلبم به چنین گردهمایی­هایی می­آیم، کودکانی که در ماههای اخیر در طی سفرهای کاری خود دیده­ام. برای من اهمیت دارد که این کودکان را به خاطر داشته باشیم، تا به خود یادآوری کنیم چرا این مسافتهای طولانی را طی می­کنیم و ساعتهای طولانی در این چنین جلساتی می مانیم.

بیایید در خلال این تجزیه و تحلیلهای آماری و اقتصادی هرگز فراموش نکنیم که چرا این بحثها تا این حد وقت و انرژی ما را صرف می کنند. این برای آن است که دختران و پسرانی که اخیرا آنها را در فلسطین اشغالی ملاقات کرده­ام بتوانند به مدرسه بروند، باسواد شوند، تاریخ خود را بشناسند، با راههای صلح آشنا شوند و در جهانی امن و رو به پیشرفت رشد کنند.

دلیلش میلیونها دختر و پسری است که در بحرانهایی مانند عراق، سودان، لبنان و فلسطین اشغالی به فراموشی سپرده شده­اند. کودکانی که درباره آنها می­شنویم و بسیاری از ما آنها را ملاقات نمی­کنیم اما در مقابل آنها مسوول هستیم؛ این کودکان و آینده آنها است که ما را به اینجا کشانده است.

در همین ارتباط، یونیسف اطمینان داده است که در نشست کمیسیون وضعیت زنان (CSW) در سال 2007 جلسه­ای اختصاصی را به «رفع هرگونه تبعیض و خشونت علیه کودکان دختر» اختصاص می­دهد.

همکاران عزیز، نابرابری­ها بسیارند و برای برقراری تعادل ما باید ترازو را به نفع زنان و کودکان حرکت دهیم. هیچ مبنایی برای بی­عدالتی اجتماعی در اسلام وجود ندارد. چیزی که به آن نیاز داریم تفسیری آگاهانه از نوشته ها و اجرای آنها است. هیچ توجیهی برای به کار بردن آداب و رسوم مضر وجود ندارد و هیچ مبنایی برای آنها در مذهب یافت نمی­شود.

یونیسف به تازگی یک مطالعه دوساله در مورد کودکان را با همکاری دانشگاه الازهر به پایان رسانده است که نشان می­دهد بین اصول و آموخته­های اسلام در 1500 سال پیش و موضوعاتی که امروزه در حال مطرح شدن هستند همخوانی و تطابق کاملی وجود دارد.

دقیقا یک سال پیش، سازمان کنفرانس اسلامی، آیسسکو و یونیسف اولین جلسه را در سطح وزراء در مورد کودکان برگزار کردند و شروع به تهیه یک گزارش کامل در زمینه «سرمایه­گذاری روی کودکان در جهان اسلام»کردند. این گزارش که در سایت یونیسف نیز در دسترس است اطلاعات مفیدی ارائه می­کند که می­توانیم فعالیتهای خود را بر مبنای آنها قرار دهیم. یونیسف از یک مطالعه مشابه در مورد زنان و دختران در کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی استقبال می­کند.

ما خشنودیم که آکادمی فقه اسلامی نیز در بخشی از این اقدامات درگیر است و امیدواریم بتوانیم همگی با هم گزارشهایی مبتنی بر شواهد برای اطلاع­رسانی در مورد برنامه­های خود ایجاد کنیم.

خانمها و آقایان، همگی ما از زمانی که گرد هم آمده­ایم در مورد این موضوعات بحث کرده­ایم. فکر کنم بتوانم به اندازه کافی بر روی این موضوع تاکید کنم که در صورتی که بخواهیم به اهداف خود برسیم باید بیشترین توجه به رابطه مستقیم بین حقوق زنان و حقوق کودکان معطوف شود. از آنجا که وضعیت زنان و بهزیستی کودکان ارتباط مستقیم و کامل دارند، کسانی که قصد کمک به کودکان را دارند در صورتی که از برابری جنسی غافل شوند شکست خواهند خورد.

کنوانسیون رفع هر گونه تبعیض علیه زنان و پیمان نامه جهانی حقوق کودک، پیمان­نامه­های خواهر هستند که خواستار منع خشونت هستند و مبتنی بر عدم تبعیض، مشارکت و مسوولیت­پذیری هستند.

آنها استانداردهای لازم برای جهانی برابر را مشخص می­نمایند که در آن حقوق هر انسانی محترم شناخته می­شود.

در نتیجه، ضروری است که کشورها قوانین خود را با لایحه­ها و اصول کنوانسیون رفع هر گونه تبعیض علیه زنان و پیمان نامه جهانی حقوق کودک هماهنگ کنند، همانگونه که توسط نمایندگان قطر و مصر نیز اشاره شد.

یونیسف از قدمهای دبیرخانه بین­المللی سازمان کنفرانس اسلامی برای ساختاردهی مجدد و متحد ساختن بخش امور اجتماعی و آمادگی آن برای گسترش همکاریها و تجارب فنی خود در جهت پشتیبانی از این اقدام استقبال می­کند.

در اسلام حدیث مشهوری وجود دارد که می­گوید هنگامی که یک انسان می­میرد تنها سه چیز است که برای او باقی می­ماند: خیرات مستمر، فرزند صالح و عمری که در خدمت و تعلیم به سایر انسانها سپری شده باشد.

در پایان، در حالی که استانبول را ترک می­کنیم، بیایید به خاطر داشته باشیم که این سیاره میراثی است برای نسلهای آینده که آتیه ای بهتر را به آنها وامداریم.

با تشکر از توجه شما

 

 

unite for children