برای کودکان و نوجوانان

برای کودکان و نوجوانان

 

زلزله - آیا شما آماده اید؟

جمهوری اسلامی ایران، به دلیل موقعیت جغرافیای خاص خود، یکی از آسیب‌پذیرترین کشورهای جهان است. زلزله، سیل و خشکسالی در ایران جزء حوادث معمولی  محسوب می‌شوند. احتمالا همه ما  از زلزله دی ماه 1382 (دسامبر 2003) در بم مطلع‌ایم.  در آن زلزله 30 هزار نفر کشته شدند، 31 هزار نفر زخمی شدند و حدود 75 هزار نفر خانه و کاشانه خود را از دست دادند.

زلزله، تکان‌های شدید یا جابه‌جایی‌های لایه زمین است. زلزله زمانی اتفاق می‌افتد که لایه‌ها یا سطوحی که پوسته ضخیم  زمین را تشکیل می‌دهند،  جابه‌جا می‌شوند. پوسته زمین همواره در حال جابه‌جایی است، اما گاهی این جابه‌جایی و تکان‌ها آنقدر شدید است که می‌توانیم آنها را احساس کنیم.

زلزله هر روز اتفاق می‌افتد، چه در ایران چه در هر نقطه دیگر جهان.  اغلب زلزله‌ها خفیف‌اند و تلفاتی ندارند. در ضمن اعمال ما انسان‌ها باعث وقوع زلزله نمی‌شوند. زلزله یک حادثه طبیعی است و نمی‌توان جلوی آن را گرفت.

یکی از کار های مهم آن است که خود را آماده کنیم تا در صورت وقوع زلزله، بدانیم باید چه کار کنیم. آماده بودن و دانستن این‌که موقع زلزله چه کاری باید انجام داد، می‌تواند جان بسیاری از افراد را در صورت وقوع زلزله بعدی نجات دهد.

اگر احساس کردید زلزلهای در شرف وقوع است و شما ...

  • اگر بیرون هستید؛ به محلی دور از دار و درخت، تابلو، ساختمان یا سیم‌ها و تیرهای برق بروید.
  • اگر در پیاده رو  و نزدیک ساختمان هستید؛ سعی کنید زیر چهارچوب درب بایستید تا خود را از افتادن آجر، گچ، شیشه و دیگر مصالح بر سرتان محفوظ نگه دارید.
  • اگر در اتومبیل هستید؛ از راننده بخواهید کنار جاده یا خیابان توقف کند. از عبور روی پل‌ها، زیر کابل‌های برق و دیگر خطرات بپرهیزید. داخل اتومبیل بمانید تا تکان‌های زمین متوقف شود.
  • اگر در ساختمان بلند هستید؛ سعی کنید زیر یک میز پناه بگیرید. اگر نمی‌توانید، کنار دیوار داخلی اتاق بایستید و دست‌ها را روی سر  قرار دهید.
  • اگر در فروشگاه یا مکان شلوغ هستید؛ سعی کنید به سمت درب‌های خروجی هجوم نیاورید. از نزدیک قفسه‌های فروش دور شوید چرا که ممکن است شیئی روی سر شما افتاده و شما را مجروح کند.
  • اگر در رختخواب هستید؛ همانجا بمانید و بالش را محافظ سر خود قرار دهید.
  • اگر در استادیوم، سالن تئاتر یا سینما هستید؛ در صندلی خود بمانید و با دست‌هایتان از سر خود محافظت کنید. سعی کنید تا وقتی تکان‌ها رفع نشده سر جای خود بمانید. سپس در کمال خونسردی و نظم محل را ترک کنید.

 

 

 

 

هنگام وقوع زلزله چه کار کنبم؟

پناه ببرید: به زیر میز مطالعه یا یک میز محکم بروید. سعی کنید نزدیک‌ترین مکان امن را انتخاب کنید. از نزدیک شدن به پنجره‌ها، قفسه‌های کتاب، کابینت، آینه‌های سنگین، گیاه‌های آویزان و اشیاء سنگین که احتمال سقوط دارند، بپرهیزید.

همانجا بمانید: تا وقتی تکان‌ها متوقف نشده محل امن را ترک نکنید. ساختمان را ترک نکنید.

محکم بگیرید: میز یا صندلی را که زیر آن پناه گرفته‌اید، محکم بگیرید. اگر تکان خورد، همراه آن خود را تکان دهید.unite for children