مرکز رسانه ها

اطلاعیه های خبری

رویدادها

گزارش‌های مستند

داستانهای ویژه

فصلنامه " دورنما"

نظریات

روایات تصویری

 

یونیسف: تغذیه با شیر مادر ارزان ترین و موثرترین نجات بخش زندگی بشر در تاریخ است

نیویورک، 10 مرداد 1392- در طول هفته جهانی تغذیه با شیر مادر که از امروز آغاز می شود، تمرکز و تاکید یونیسف بر تغذیه با شیر مادر بعنوان موثرترین و کم هزینه ترین راه نجات زندگی کودکان خواهد بود. با اینکه کمتر از نیمی از کودکان زیر شش ماه بصورت انحصاری از شیر مادر تغذیه می کنند ولی همچنان برای ترویج این عمل وجود راهبردی قوی ضروری است.

 

معاون اجرایی یونیسف، خانم گیتا گوپتا می گوید: تاثیر هیچ مداخله ای در زمینه سلامت بر روی مادران و کودکان به اندازه تغذیه با شیر مادر نیست و تقریبا هیچ هزینه ای برای دولت ها ندارد. تغذیه با شیر مادر نقش اولین ایمن سازی را برای کودک دارد و همچنین موثرترین و کم هزینه ترین نجات بخش زندگی کودکان است."

 

احتمال مرگ کودکانی که از شیر مادر تغذیه نمی کنند در شش ماه اول زندگی خود چهارده برابر کودکانی است که منحصرا از شیر مادر تغذیه می کنند .آغاز  تغذیه کودک با شیر مادر در روز بعد از تولد، خطر مرگ کودک را تا 45 درصد کاهش میدهد.

 

تغذیه با شیر مادر همچنین به توانایی کودک برای یادگیری کمک کرده و از ابتلای کودک به چاقی و بیماری های مزمن در زندگی جلوگیری می کند. مطالعاتی که اخیرا" در کشورهای آمریکا و کانادا انجام گرفته به این نکته اشاره می کند که تغذیه با شیر مادر به پس انداز های مالی زیادی در نظام مراقبت های بهداشتی منجر می شود چراکه کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند کمتر از کودکانی که از شیر مادر تغذیه نمی کنند به بیماری های مختلف مبتلا می شوند.

 

استفاده از مزایای تغذیه با شیر مادر تنها مختص کودکان نیست، مادرانی هم که به کودکانشان بطور انحصاری شیر خود را میدهند از این مزایا سود می برند. احتمال باردار شدن این مادران در شش ماه بعد از زایمان بسیار کم است، بهبودی آنها بعد از زایمان بسیار سریعتر است و زودتر به وزن قبل از بارداری خود باز می گردند. شواهد نشان میدهد که این مادران کمتر افسردگی بعد از زایمان را تجربه می کنند و احتمال ابتلای آنها به سرطان سینه و تخمدان کمتر است.

 

علیرغم وجود مزایای مستند تغذیه با شیر مادر در جهان،  در سال 2012، تنها 39 درصد کودکان زیر شش ماه بطور انحصاری از شیر مادر تغذیه کرده اند. آمار جهانی در این رابطه  در طول دهه های اخیر پیشرفت بسیار کمی داشته، که بخشی از آن مربوط به میزان پایین تغذیه با شیر مادر در کشورهای بزرگ و بطور کلی فقدان محیط های حمایتی برای مادران شیرده است.

 

با اینحال کشورهایی که قوانین حمایتی و برنامه های جامعی را در این زمینه برای جامعه مخاطب وضع کرده اند، توانسته اند میزان تغذیه با شیر مادر را بطور چشمگیری افزایش دهند.

 

در کشور چین، که اخیرا توجه رسانه ها را بدلیل تقاضای زیاد شیر خشک در این کشور به خود جلب کرده است، میزان تغذیه انحصاری با شیر مادر تنها 28 درصد است. تقاضای زیاد در این کشور باعث کمبود شیر خشک در کشورهای دیگر شده است.

 

در تلاش برای افزایش میزان تغذیه با شیر مادر در پرجمعیت ترین کشور جهان، یونیسف و مرکز ملی سلامت مادران و کودکان چین نهضتی را با نام " 10متر مربع عشق" در ماه می میلادی سال جاری به راه انداختند.  در این نهضت برای افزایش آگاهی عمومی و حمایت از تغذیه با شیر مادر،  اتاق هایی برای شیردهی تعیین، تایید و به ثبت رسید و در زمینه آن اطلاع رسانی شد.

 

پایگاهی اینترنتی به آدرس (unicef.cn/10m2)  ایجاد شد که در آن هر سازمانی می تواند اتاق های شیردهی را که برای کارمندان ، حامیان و یا مشتریان خود مطابق استانداردهای ساده جهانی در نظر گرفته بود به ثبت برساند. در این راستا نرم افزاری نیز برای تلفن همراه در دست طراحی است که از طریق آن می توان اتاق های شیردهی که "ده متر مربع عشق" نام گرفتند را به راحتی پیدا کرد.

 

کشور کامبوج موفقیت قابل توجهی در افزایش میزان تغذیه انحصاری با شیر مادر داشته است. این کشور توانست میزان تغذیه انحصاری با شیر مادر را از 7/11 درصد کودکان زیر شش ماه در سال 2000 به 74 درصد در سال 2010 برساند. کشورهای توگو و زامبیا نیز این میزان را به ترتیب از 10 و 20 درصد در اواخر سال 1990 به بالاتر از 60 درصد در سال 2000 رساندند.

 

اما در کشور تانزانیا، میزان تغذیه انحصاری با شیر مادر بطور چشمگیری کاهش داشته و از 5 /46 درصد در سال 2000 به  2/6 درصد در انتهای دهه اخیر رسیده است.

 

 میزان تغذیه انحصاری با شیر مادر در اندونزی در حال کاهش است، کشور نیجریه سالهاست هیچ پیشرفتی در این زمینه نداشته است. بعضی کشورهای دیگر که کمترین میزان تغذیه انحصاری با شیر مادر به آنها اختصاص دارد عبارتند از سومالی، چاد و آفریقای جنوبی.

 

چنین نمونهایی در واقع نشانگر  مدیریت ضعیف جهانی در زمینه تغذیه با شیر مادر است که باعث می شود روز به روز ارزش و اهمیت تغذیه با شیر مادر در زندگی کودک کمرنگ تر شود. در این زمینه باید اولویت بندی و تعهدی وجود داشته باشد که هدف آن تغییر سیاست ها و جلب مشارکت جهانی برای ترویج  تغذیه با شیر مادر به عنوان مراقبتی حیاتی و نجات بخش باشد.

 

 اگرچه تغذیه با شیر مادر امری طبیعی است و ممکن است غریزی به نظر آید اما ساختن جامعه ای توانا که در آن تغذیه با شیر مادر یک قاعده باشد، امری ضروری است.  مادران برای شیر دادن به فرزندان خود باید از حمایت متخصصین و کارکنان بخش سلامت و بهداشت بهره مند باشند، ضمن اینکه ساز و کارهای آموزشی و ارتباطاتی متناسب با فرهنگ جامعه  و همچنین قوانین و سیاست های حمایتی خصوصا در زمینه مبارزه با بازاریابی جایگزین های شیر مادر و  بهبود  وضعیت مرخصی زایمان و بارداری باید وجود داشته باشند.

 

در  تلاشهای گسترده یونیسف برای ترویج تغذیه انحصاری با شیر مادر در شش ماه اول زندگی کودک و همچنین ادامه تغذیه با شیر مادر برای 2 سال یا بیشتر، از شیوه های جدیدی برای جلب توجه به این موضوع استفاده می شود. اخیرا یونیسف نهضت های جدیدی را در کشورهای اوروگوئه و آرژانتین به کمک بازیگر سینمای اروگوئه، خانم ناتالیا اوراریو،  با هدف افزایش میزان تغذیه با شیر مادر در میان مادران شاغل به راه انداخته است و پیام آن این است:" با دادن شیر خود به فرزندتان، بهترین های وجود خود را به او میدهید" .

 

 
جستجو

 Email this article

unite for children