مرکز رسانه ها

اطلاعیه های خبری

رویدادها

گزارش‌های مستند

داستانهای ویژه

فصلنامه " دورنما"

نظریات

روایات تصویری

 

بیش از 80 کشور دومین روز جهانی دست شستن را جشن می گیرند

در نهضت " شستن دستها زندگی بخش است" هرکس می تواند تغییری ایجاد کند.

واشنگتن دی سی، 23 مهرماه 1388- هر سال بیماری های اسهالی و عفونت های حاد تنفسی باعث مرگ بیش از سه و نیم میلیون کودک زیر پنج سال می شوند.

 

امروز دومین روز جهانی دست شستن با تاکید بر اهمیت شستن دستها با صابون به عنوان یکی از موثرترین و مقرون به صرفه ترین مداخلات بهداشتی جشن گرفته می شود.

 

آب به تنهایی کافی نیست. شستن دست ها با آب و صابون خصوصا در مواقع ضروری- بعد از رفتن به توالت و قبل از خوردن غذا- به کاهش بروز بیماری های اسهالی تا بیش از 40 درصد و عفونت های تنفسی تا 25 درصد کمک می کند. به علاوه شستن دست ها با صابون به عنوان اقدامی ضروری جهت پیشگیری از آنفولانزای جدید توصیه می شود. تا کنون، با وجود اینکه شستن دست ها خاصیتی نجات بخش دارد اما به ندرت به آن توجه  شده است و ترویج آن همیشه آسان نیست.

 

اگرچه صابون در همه جای دنیا در اکثر خانه ها وجود دارد اما میزان شستن دست ها با صابون در مواقع ضروری بین صفر تا سی و چهار درصد است. استفاده از رویکردهای متوجه و مبتنی بر جامعه و  که انگیزه های تغییر در مردم را به خوبی شناسایی می کنند برای تغییر رفتاری موفق و پایدار در شستن دستها بسیار ضروری است.

 

آب آلوده و فاضلاب غیر بهداشتی یکی از عوامل اصلی غیبت از کار و مدرسه در بسیاری از کشورهاست که به نوبة خود باعث تقویت چرخه رکود اقتصادی و اجتماعی است.

 

در دومین روز نهضت جهانی شستن دست ها با شعار " شستن دستها زندگی بخش است " قصد داریم تا از مشارکت دانش آموزان به عنوان عاملان مؤثر تحول بهره جوییم. معرفی آب، فاضلاب و مداخلات بهداشتی در مدارس از جمله شستن دست ها با صابون اقدامی است برای درک هرچه بیشتر کودکان و انجام رویه های بهداشتی مناسب در خانه و جامعه.

 

بهسازی فاضلاب و برنامه های بهداشتی به همراه آموزش شستن دست ها مستقیما از طریق ثبت نام بیشتر، میزان حضور و ماندن در مدرسه برای دختران و پسران، بر هدف دوم توسعه هزاره: آموزش ابتدایی همگانی و هدف سوم: برابری جنسیتی تأثیر دارد. به علاوه میزان بیشتر شستن دست ها با صابون به طرز چشمگیری در رسیدن به هدف چهارم توسعه هزاره برای کاهش دو سوم میزان مرگ و میر کودکان زیر پنج ساله تا سال 2015 سهیم است.  

شستن دست ها با صابون کاری با اهمیت در بهداشت عمومی است که یک اقدام پیشگیرانة در دسترس و مقرون به صرفة ساده به حساب می آید.

 

سال گذشته، در بزرگداشت روز جهانی شستن دست ها در حدود 200 میلیون کودک در هشتاد و شش کشور در پنج قاره جهان دست هایشان را شستند. مدارس و جوامع محلی در سراسر جهان از کلمبیا تا بنگلادش، از کنیا تا فیلیپین و از بریتانیا تا اتیوپی برای نهضت "شستن دست" برنامه ریزی کرده و آن را اجرا کردند.

 

امسال نیز، میلیون ها نفر بیشتر از جمله کودکان، معلمان، والدین، هنرمندان و مقامات دولتی در هشتاد کشور دنیا برای بزرگداشت این روز برنامه ریزی کرده اند.

 

روز جهانی "شستن دست" ابتکار ائتلاف جهانی بخش خصوصی و عمومی برای شستن دستها با صابون است که از سوی جمع کثیری از دولت ها، موسسات بین المللی، جامعه مدنی، سازمان های غیر دولتی، شرکت های خصوصی و افراد در سراسر جهان حمایت می شود.

 

 

 

 

 
جستجو

 Email this article

unite for children