مرکز رسانه ها

اطلاعیه های خبری

رویدادها

گزارش‌های مستند

داستانهای ویژه

فصلنامه " دورنما"

نظریات

روایات تصویری

 

گرد همایی صاحبان کسب و کار، افراد سرشناس و سفرای کشورهای خارجی برای کودکان ایران به دعوت یونیسف ایران

ساعت 6:30 یک بعد از ظهر دلپذیر پاییزی در محل "خانه همایش"؛ تالاری شناخته شده برای برگزاری مراسم مهم در شمال شهر تهران. مهمانان یکی پس از دیگری از روی فرش قرمز می گذرند، به تالار ورودی وارد می شوند و آنجا نوجوانان یک مرکز مورد حمایت یونیسف به آنها خوش آمد می گویند. مدیر منطقه ای یونیسف در خاورمیانه و شمال آفریقا، آقای گیرت کاپالاره، که برای ملاقات با مقامات عالی رتبه کشور ، به ایران سفر کرده است در این مراسم حضور دارد و به مهمانان خوشامد می گوید. نماینده یونیسف درایران، اقای دکتر ویل پارکس و سفیر حسن نیت یونیسف، خانم مهتاب کرامتی و تمامی کارکنان یونیسف در ایران او را در این خوشامد گویی همراهی می کنند. مهمانها کمی پس از ورود، به سوی قسمتی از سالن می روند تا در مقابل بنر بزرگ یونیسف زیباترین عکس های یادگاری را بگیرند.

رفته رفته سالن پر می شود، و مهمانان در محافل کوچک، بعضی درلابی تالار اصلی و بعصی در باغ پشتی تالار در حال گفتگو و خوش و بش هستند. اکثریت مهمانان رؤسای کسب و کارهای کلیدی در بخش خصوصی ایران و همچنین تعدادی از افراد مشهور، هنرمندان و ورزشکاران، و نمایندگان سفارت خانه ها هستند که برای شرکت در اولین مراسم مشارکت یونیسف با بخش خصوصی حضور یافته اند. رویدادی که هم زمان با روز ملی کودک و  به نشانه بزرگداشت 70 سال خدمتگزاری یونیسف به کودکان و برجسته ساختن نقش مهم بخش خصوصی و مسئولیت اجتماعی آنها در بهبود زندگی کودکان، برنامه ریزی و برگزار شد.

کارمندان یونیسف در ایران، با مهمانان صحبت می کنند و با آنها کارت ویزیت رد و بدل می کنند. یک ساعت بعد، مهمان ها به طبقه ی بالا و به سالن اصلی می روند؛ سالنی که با قاب عکس های بزرگی از چهره های شاد و خندان کودکان بر روی سه پایه های بزرگ، هر چه زیباتر شده است. 

برنامه با پخش کلیپ تاثیرگذار یونیسف درباره کودکان جهان به نام "برای همه کودکان" آغاز شد. سپس مدیر منطقه ای یونیسف، آقای کاپالاره، اولین فردی بود که به روی صحنه رفت تا با خوش آمد گویی به مهمانان اهمیت همکاری و همراهی با یونیسف را برای آنان شرح دهد.

"یونیسف به قدرت همکاری اعتقاد دارد. ما متوجه شده ایم که پیدا کردن و ارائه راه حل هایی برای کمک به کودکان باید از مرزهای یونیسف فراتر رود؛ نتایج کلیدی برای کودکان تنها با رهبری و عزم دولت، زمانی که تمام جامعه برای کودکان متحد می شوند، به دست می آیند." در ادامه، آقای کاپالاره فعالیت هایی که یونیسف در 190 کشور جهان با ایجاد اتحاد و مشارکت با شرکت های چند ملیتی و داخلی، افراد نیکوکار، سفیران حسن نیت یونیسف و افراد خیر و حامی، به منظور هم افزایی تلاش های جمعی برای کودکان جهان انجام می دهد را برشمرد. مدیر منطقه ای یونیسف از افراد مشهور و روسای کسب و کارهای بزرگ دعوت کرد تا برای آینده ای بهتر برای کودکان ایران، به یونیسف بپیوندند.

در انتهای سخنرانی او، صدای تشویق مهمانان فضای سالن را پر می کند و ایشان صحنه را ترک می کنند. پس از آنان گروهی از دانش آموزان دختر ناشنوا از مدرسه باغچه بان 4 تهران، بر روی صحنه حاضر می شوند تا سرودی حماسی را درباره ایران اجرا کنند. موسیقی در سالن پخش می شود و دانش آموزان به مربی خود که با زبان اشاره با آنها صحبت می کند نگاه می کنند. حرکات صورت و دست کودکان هنگام اجرا بسیار تاثیر گذار و پر از احساسات است. در پایان آهنگ، همانطور که بچه ها بر روی پرچم ایران که بر روی صحنه پهن شده است زانو می زنند، و گوشه های آن را با شور و شوق در مشت هایشان گرفته اند، چشم های همه مهمانان  با اشک پر می شود. در پایان اجرا، تماشاگران که به هیجان آمده اند، می ایستند تا کودکان و مربی آنها را ایستاده تشویق کنند.

پس از این نمایش چشمگیر، نماینده یونیسف در ایران، دکتر ویل پارکس، به روی صحنه رفت. او تاریخ همکاری یونیسف با بخش خصوصی در ایران را طی چند دهه گذشته بازگو کرد و از سران کسب و کارها دعوت کرد تا برای کمک به کودکان به یونیسف بپیوندند. او سپس گفت: "یک موضوع است که حقیقتا همه ی ما را متحد می کند، یکی از چیزهایی که همه ما آن را داشته ایم. ما همه روزی کودک بوده ایم، و اکنون بسیاری از ما فرزندان خود را داریم. اطمینان دارم که شما هم  با من موافق هستید که سرمایه گذاری بر روی کودکان ارزشمند ترین اقدام است."

پس از پخش یک ویدیوی کوتاه درباره فعالیت های یونیسف در ایران، آقای غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، با حضور روی صحنه با مهمانان درباره اهمیت مسئولیت اجتماعی شرکت ها به عنوان مفهومی که به تازگی توجه بسیار زیادی در سطح جهان و ایران به آن شده است، صحبت کرد. وی گفت: "اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، مردم را برای انجام مسئولیت اجتماعی خود تشویق کرده و نقش برجسته و موثری در ارتقاء اخلاق و اصول حرفه ای در جهت بهبود محیط کسب و کار به عنوان یکی از استراتژی های اصلی اش ایفا کرده است."

مراسم مشارکت یونیسف با بخش خصوصی، با امضای مراسم دو تفاهم نامه بین یونیسف ایران و شرکای جدیدش در بخش خصوصی، اتاق بازرگانی ایران و بانک سامان، به پایان رسید. این تفاهم نامه ها با ارائه فرصت هایی به بخش خصوصی برای انجام و ارائه نتایج مثبت برای کودکان، زمینه ساز ترویج مسئولیت اجتماعی شرکت ها می شود. پیش از خروج از تالار مراسم، همه مهمانان یک بسته هدیه شامل کتابی در مورد فعالیت های مشترک دولت ایران و یونیسف طی هفتاد سال گذشته، بروشورهای اطلاعاتی در مورد برنامه فعلی یونیسف در ایران، خودکار هایی با لوگوی یونیسف و دست بندهای آبی رنگ یونیسف را دریافت کردند.

تاریخچه جمع آوری کمک های بخش خصوصی در یونیسف ایران به سال 1365 باز می گردد؛ هنگامی که بخش فروش هدایا و کارت پستال های یونیسف آغاز به کارکرد. در سال 1383، یونیسف مشارکت خود را با همکاری با چند شرکت سرشناس ایرانی آغاز کرد. با این حال، با توجه به تحریم ها و شرایط بین المللی، در سال 1387یونیسف ایران ناگزیر مشارکتش را با بخش خصوصی متوقف کرد. در سال 1395، پس از جلب موافقت دولت ایران برای مشارکت با بخش خصوصی، یونیسف ایران دور تازه ای از مشارکت با بخش خصوصی را آغاز کرد. مراسم مشارکت با بخش خصوصی که مشترکا توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برنامه ریزی و برگزار شد مطابق با اهداف و به عنوان بخشی از استراتژی یونیسف برای بسیج منابع مالی بود. استراتژی بسیج منابع مالی یونیسف در نظر دارد به شیوه ای موثر، فعال و کارآمد برای برنامه ی کشوری جدید یونیسف (1395-1400) منابع مالی جمع آوری کند. این راهبرد، همچنین شامل استفاده از انواع دیگر حمایت ها از قبیل حمایت از تخصص های فنی، نوآوری، نیروی انسانی متخصص و هم افزایی همکاری ها برای بهبود رفاه کودکان از طریق حفظ مشارکت های فعلی و ایجاد مشارکت های جدید با بخش خصوصی در ایران است.

 

 

 

 
جستجو

 Email this article

unite for children