مرکز رسانه ها

اطلاعیه های خبری

رویدادها

گزارش‌های مستند

داستانهای ویژه

فصلنامه " دورنما"

نظریات

روایات تصویری

 

در برنامه مشترکی میان وزارت بهداشت ایران و یونیسف و برای نخستین بار در ایران، ۲۵ متخصص اطفال گواهی بین المللی تدریس احیا پیشرفته کودکان را دریافت کردند

18-16 آبان تهران – در تلاشی مشترک میان اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، و دفتر یونیسف ایران، 25 پزشک متخصص اطفال ایرانی رسما به عنوان مدرسان  دوره "احیا پیشرفته کودکان مدارک" (PALS) گواهی بین المللی خود را دریافت کرده و 25 نفر دیگر نیز  به عنوان ارائه کننده احیای پیشرفته کودکان معرفی شدند. دوره احیای پیشرفته کودکان (PALS)  یک روش آموزشی بین المللی برای احیا و نجات پیشرفته کودکان است  که تحت تائید انجمن قلب کشور آمریکا است.

دوره آموزشی احیا پیشرفته کودکان از تاریخ 16 تا 18 آبان ماه برای گروهی از متخصصان طب اطفال، از جمله متخصصان رشته های اطفال، طب اورژانس و بیهوشی و نیز پرستاران این بخش ها از هفت دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور در مرکز مهارتهای بالینی دانشگاه  علوم پزشکی تهران و توسط یک تیم پزشکی عالی رتبه از دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا برگزار شد. این دوره آموزشی سه روزه شامل دو روز آموزش تئوریک و عملی و یک روز همایش علمی برای ارائه آخرین و جدیدترین دستاوردها، مهارت ها و دانش در حوزه ی احیاء و نجات کودکان بر طبق استانداردهای (PALS) بود.
رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت، آقای دکتر حامد برکاتی، ضمن تشکر از دفتر یونیسف برای حمایت از برگزاری این دوره آموزشی گفت: " امیدواریم بتوانیم دانش و مهارت مان را در حوزه احیا پیشرفته کودکان به وسیله مدرسانی که این مدرک بین المللی را دریافت کردند به تمامی ارائه کنندگان خدمات بهداشتی و مراکز بهداشتی سراسر کشور  بخصوص انهایی که با کودکان در معرض خطر و کودکانی با شرایط سخت جسمانی سر و کار دارند انتقال دهیم." او افزود: "ما این دستور العمل ها را در بسته خدمات سلامت قرار خواهیم داد اما باید اطمینان حاصل کنیم که شرایط مورد نیاز برای عملی کردن و استفاده از تئوری های روش (PALS) مهیا شده است."

نماینده یونیسف در ایران، دکتر ویل پارکس ضمن حضور در مراسم اختتامیه دوره آموزشی احیاء پیشرفته کودکان ضمن تقدیر از تلاش های ارزشمند و دستاوردهای مهمی وزرات بهداشت جمهوری اسلامی ایران در جهت کاهش مرگ و میر کودکان گفت: " اگرچه تعداد مرگ و میرها و معلولیت های ناشی از بیماریهای واگیردار در ایران به طرز چشمگیری کاهش یافته است، جا دارد هنوز در حوزه های زیادی برای کاهش مرگ و میر کودکان تلاش کنیم؛ از جمله جلوگیری از مرگ و میر و معلولیت  های ناشی از عوامل دیگر مانند بیماری های مادرزادی، تصادفات و حوادث. به این دلیل است که ما معتقدیم که تلاش های مربوط به بهبود بقای کودک نیاز به تغییرمسیری رو به جلو و فزاینده به سمت بهبود ظرفیت های ملی، پیشبرد و افزایش دانش و مهارت های متخصصان کودک، پرستارها، متخصصان طب اورژانس، و کلیه متخصصان مربوطه در حوزه ی نجات و احیای کودکان دارد.  دکتر ویل پارکس همچنین از مدرسان این دوره از دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز برای برگزاری رایگان این دوره آموزشی در ایران تقدیر کرد.

دکتر الهام طلاچیان، رئیس بیمارستان کودکان علی اصغر تهران، به عنوان یکی از مدرسانی که به تازگی مدرک بین المللی احیاء پیشرفته کودکان را دریافت کرده است این دوره آموزشی را از هر نظر بی همتا خواند و گفت: " مطالب این دوره آموزشی بسیار آموزنده و به روز بود و ساختاربندی بسیار جامعی داشت. به علاوه مدرسان این دوره از دانشگاه جانز هاپکینز روش تدریس بسیار تاثیر گذاری داشتند و با فن بیان قوی و کیفیت بالای آموزشی بر غنای این دوره آموزشی افزودند." دکتر طلاچیان ادامه داد: " حقیقتا به عنوان عضوی از هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی از این دوره آموزشی استفاده کردم و امیدوارم بتوانم این مهارت و دانش را به دیگر همکارانم انتقال دهم."

اولین دوره آموزشی احیا پیشرفته کودکان در ماه اردیبهشت سال 1395 در تهران با حمایت وزارت بهداشت و یونیسف ایران توسط مدرسانی از دانشکده علوم پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز  برای گروهی از متخصصان رشته های اطفال، طب اورژانس و بیهوشی، و کارشناسان و متخصصان حوزه های دیگرطب اطفال در ایران برگزار شد. دومین دوره آموزش احیاء پیشرفته کودکان به عنوان دوره تکمیلی برای ارائه مدرک بین المللی به مدرسان (PALS) برگزار گردید.
بدین ترتیب ۲۵ مدرس رسمی و بین المللی PALS قرار است در دوره های بعدی مسئولیت تدریس دوره های PALS را  برای دیگر متخصصین این حوزه در ایران بر عهده بگیرند و از اجرای صحیح آموزش های احیاء پیشرفته کودکان در ایران اطمینان حاصل کنند. مرکز مهارت های بالینی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران نیز به عنوان مرکز کشوری آموزش احیای کودکان برگزیده شده است.

   

  


 

 

 
جستجو

 Email this article

unite for children