مرکز رسانه ها

اطلاعیه های خبری

رویدادها

گزارش‌های مستند

داستانهای ویژه

فصلنامه " دورنما"

نظریات

روایات تصویری

 

افتتاح دو باشگاه سلامت و مشاوره نوجوانان در تهران با هدف پیشگیری از اچ آی وی/ایدز میان جوانان و نوجوانان

افتتاح دو باشگاه سلامت و مشاوره نوجوانان در تهران با هدف پیشگیری از اچ آی وی/ایدز میان جوانان و نوجوانان

در قالب همکاری مشترک بین مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یونیسف

تهران-14 اردیبهشت 1395- در راستای طرح جهانی All In برای پایان همه گیری ایدز در جهان، روز سه شنبه 14 اردیبهشت در مراسمی با حضور مقامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یونیسف دو باشگاه سلامت و مشاوره نوجوانان و جوانان در تهران افتتاح شدند.
طرح جهانی All In،  یا طرح 15 ساله برای توقف شیوع اچ آی وی ایدز، یک توافق جهانی میان برنامه ایدز سازمان ملل و یونیسف است که هدفش دسترسی به نوجوانان و ارایه خدمات مرتبط با اچ آی وی به آنان با توجه به نیازهای ویژه این گروه سنی و در راستای پیشبرد تلاشهای جهانی برای کنترل همه گیری ایدز تا پایان سال 2030 است.

این دو باشگاه سلامت و مشاوره که یکی مختص دختران و دیگری برای پسران است، با مشاوره گروهی از کارشناسان این حوزه و همچنین خود نوجوانان و جوانان و با در نظرگرفتن نیازها و ویژگیهای شخصیتی این گروه سنی طراحی و ایجاد شده اند. این مراکز قرار است خدمات مشاوره و اطلاع رسانی در مورد رفتارهای پرخطر و ابتلا به اچ آی وی را در اختیار نوجوانان قرار دهند.

آقای دکتر حاجی میر اسماعیلی رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران در سخنان خود در مراسم افتتاحیه ضمن ابراز خرسندی از افتتاح این مراکز بر اهمیت همکاری بین بخشی برای تدوام خدمات آنها تاکید کرد.
همین طور رییس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت، خانم پروین افسرکازرونی با اشاره به آخرین امار کشور در زمینه اچ آی وی/ ایدز گفت:" روند افزایشی موارد ابتلا در کشور و کاهش سن مبتلا شدگان بیانگر این حقیقت است که همه سازمانها از جمله وزارت آموزش و پرورش باید برای توقف همه گیری ایدز میان نوجوانان و جوانان به کمک وزارت بهداشت بیایند."

 این مراکز بخشی از یک طرح آزمایشی در چارچوب همکاری مشترک بین  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یونیسف است. دو مرکز دیگر نیز در سال 94 در شیراز و کرمانشاه به این منظور افتتاح شدند. ایران تنها کشور پیشگام در منطقه خاورمیانه است که طرح  15 ساله توقف همه گیری ایدز را اجرا میکند.

طرح جهانی 15 ساله در اقدامات خود بر چهار حوزه تاکید می کند: بسیج و توانمند سازی نوجوانان برای مراقبت از خود در برابر اچ آی وی ایدز، بهبود روشهای جمع آوری اطلاعات و آمار برای برنامه ریزیهای بهتر، ترغیب به استفاده از شیوه های خلاقانه برای دسترسی به نوجوانان و ارایه خدمات ضروری اچ ای وی متناسب با نیازهایشان و اولیت دادن به نوجوانان  در سیاست گزاریها به منظور اقدام عملی و بسیج منابع.

 

    

 

 
جستجو

 Email this article

unite for children