مرکز رسانه ها

اطلاعیه های خبری

رویدادها

گزارش‌های مستند

داستانهای ویژه

فصلنامه " دورنما"

نظریات

روایات تصویری

 

برگزاری کارگاه دو روزه آمادگی و واکنش به بحران با تمرکز بر کودکان در جزیره کیش با همکاری وزارت کشور ایران (سازمان مدیریت بحران) و یونیسف

19و 20 اردیبهشت 1395، کیش کارگاه آموزشی آمادگی و واکنش به بحران با تمرکز بر نجات کودکان در قالب چارچوب سند همکاری مشترک بین سازمان مدیریت بحران وزارت کشور و یونیسف ایران، در جزیره کیش برگزار شد.

در این کارگاه 60 نفر از مسئولان و مدیران کل در سازمان مدیریت بحران کشور از استانهای تهران، البرز، قزوین، زنجان، گیلان، مازندران و قم، بهزیستی کل کشور، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، جمعیت هلال احمر، وزارت آموزش و پرورش، کمیته امداد امام خمینی، دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی و ایران و همچنین نماینده های دفتر هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل، سازمان جهانی غذا و دفترتوسعه سازمان ملل متحد و یونیسف حضور به هم رساندند.

تسهیل گران این کارگاه دو آموزشگر متخصص در زمینه بحران از دفتر منطقه ایی یونیسف و یک آموزشگر بین المللی از دفتر هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل هستند که ضمن معرفی ساختار و اصول واکنش بشردوستانه در بحران، شرکت کنندگان را در بحث های تخصصی مرتبط در قالب کار گروهی هدایت می کنند. مهم ترین محوربحث در این کارگاه چگونگی آمادگی در مقابل بحران با هدف تقویت هماهنگی های بین بخشی و همکاری های موثر در زمان بحران با تمرکز ویژه بر آسیب پذیری کودکان است.

آقای اسماعیل نجار معاون وزیر و رییس سازمان مدیریت بحران کشور در سخنان خود در مراسم افتتاحیه این کارگاه گفت: "زمانی که بحرانی اتفاق می افتد، ما قادریم که کلیه خسارت های مادی آن را جبران کنیم و ویرانه ها را از نو بسازیم؛ اما آسیب های روحی و احساسی افراد به آسانی جبران نمی شوند، بازسازی و ترمیم روح و روان آسیب دیده یک کودک بسیار دشوار است و آغوش گرم والدین با هیچ امر دیگری قابل جایگزینی نیست. "آقای نجار افزود: در زمان زلزله ویرانگر بم همکاری های موفقی بین سازمانها و دستگاه های دولتی وسازمان های بین المللی صورت گرفت؛ او بر لزوم گرد آوری درس های آموخته از تجارب همکاری های موفق گذشته برای استفاده نسل های آینده تاکید کرد.

آقای گری لوئیس، هماهنگ کننده مقيم سازمان ملل متحد در ايران نیز که در میان افراد بلند پایه این نشست حضور داشت در مراسم افتتاحیه گفت: "همکاری دوشادوش، هم افزایی و همراهی کلیه سازمان ها و نهاد های مسوؤل در زمان بحران امری ضروری است. باید اطمینان حاصل شود در زمان اضطرار مناسب ترین پاسخ به بحران درسریع ترین زمان ممکن روی می دهد و حتی یک انسان هم مورد غفلت واقع نمی شود. "

خانم کریستین وایگاند، معاون نماینده یونیسف در ایران نیز با اشاره به "تعهدات اساسی بشر دوستانه یونیسف به کودکان" در زمان بحران که بر آمادگی و پاسخ گویی مناسب تأکید دارد و راهنمای عمل یونیسف در بحران است گفتن"برای آمادگی و پاسخ گویی به بحران، یونیسف با توجه خاص به کودکان، آنها را در مرکز توجه و یاری رسانی قرار می دهد. "

این کارگاه آموزشی اولین کارگاه موضوعی با محوریت پاسخ به بحران است که سازمان مدیریت بحران کشور به همراه یونیسف و دفاتر دیگر سازمان ملل، با تمرکز بر تبادل دانش تخصصی و تجربه های موفق در زمینه آمادگی و پاسخ به بحران بین بخش های سلامت و تغذیه، آموزش؛ آب و بهداشت وحمایت از کودک برگزار می کنند.

 

 

آقای نجار معاون وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران در مراسم افتتاحیه کارگاه سخنرانی کرد.


آقای گری لوییس هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل در ایران در مراسم افتتاحیه کارگاه

شرکت کنندگان از سازمانهای دولتی و بین المللی در مراسم افتتاحیه کارگاه

 

 
جستجو

 Email this article

unite for children