مرکز رسانه ها

اطلاعیه های خبری

رویدادها

گزارش‌های مستند

داستانهای ویژه

فصلنامه " دورنما"

نظریات

روایات تصویری

 

تجربیات آموزشی ارزشمند ایران؛ الگویی برای کشورهای منطقه

تهران 26 بهمن 1394 - نماینده جدید یونیسف در ایران آقای دکتر ویل پارکس به همراه نماینده موقت پیشین یونیسف در ایران آقای دکتر جانی مورتزی با آقای دکتر علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش ایران دیدار کردند.

در این جلسه، نماینده پیشین یونیسف آقای دکتر مورتزی ضمن تشکر از همکاری موفق وزارت آموزش و پرورش و یونیسف ایران شفافیت، همکاری گروهی، پشتکار و اعتماد فی مابین را به عنوان پایه های اصلی فعالیت های مشترک برشمردند.

آقای دکتر ویل پارکس در صحبت های خود، موفقیت های وزارت آموزش و پرورش ایران در دستیابی به "اهداف توسعه هزاره" و "آموزش برای همه" را ستایش نمودند و از جانب مدیر کل اجرایی یونیسف به آقای دکتر فانی برای دستیابی به این امر تبریک گفتند. ایشان همچنین تلاش چشمگیر وزارت آموزش و پرورش را در تدوین شاخص های اندازه گیری کیفیت آموزش ستودند.

نماینده یونیسف در ایران با تأکید بر اهمیت دسترسی به اطلاعات صحیح در نظام آموزشی از وزارت آموزش و پرورش برای تحقیق در زمینه ارزیابی نمرات دانش آموزان با توجه به برنامه آموزشی آنان در مدارس تقدیر نمودند.

آقای دکتر پارکس در ادامه افزودند: با توجه به اینکه ایران یکی از کشورهای بسیار مستعد در وقوع حوادث و بلایای طبیعی است، خدمات آموزشی ارائه شده به دانش آموزان در زمان بحران همواره از بالاترین سطح کیفی برخوردار بوده است.

نماینده یونیسف در ایران از تلاش مثال زدنی دولت در ادغام دانش آموزان افغان در سیستم آموزش رسمی کشور که در پی دستور مقام معظم رهبری صورت گرفت، ستایش کردند و از آن به عنوان زمینه همکاری مناسب بین وزارت آموزش و پرورش  و یونیسف در جهت حصول اطمینان از دسترسی همه کودکان به تحصیل به ویژه در مناطق دورافتاده یاد کردند.

در مورد موضوع کودکان بازمانده از تحصیل، آقای دکتر فانی بیان نمودند: وزارت آموزش و پرورش استراتژی های متفاوتی را برای دسترسی همه کودکان به آموزش اتخاذ کرده است و در حال حاضر 99 درصد کودکان لازم التعلیم در مدارس ثبت نام شده اند. همچنین وزارت آموزش و پرورش توجه خاصی را به آموزش عشایر و دانش آموزان روستایی معطوف نموده است تا اطمینان حاصل نماید که هیچ کودکی از آموزش محروم نمی ماند.

آقای دکتر فانی از ارتقاء دانش نیروی انسانی، تمرکز زدایی، بهبود مدیریت و افزایش ایمنی مدارس به عنوان اولویت های وزارت آموزش و پرورش نام بردند که در راستای ششمین برنامه پنج ساله توسعه کشور اجرا می شوند.

آقای دکتر فانی همچنین بیان نمودند: از سال گذشته 70 هزار کودک بازمانده از تحصیل شناسایی شده و به سیستم آموزشی کشور بازگردانده شده اند. در حال حاضر 110 مدرسه در کشور تنها با یک دانش آموز و 4800 مدرسه با کمتر از 5 دانش آموز اداره می شوند. نسبت دانش آموزان دختر به کل دانش آموزان حدود 49 درصد است و سطح بی سوادی در افراد زیر 50 سال به کمترین میزان خود در طول تاریخ آموزش در ایران رسیده است. قریب به 40 درصد دانش آموزان مقطع متوسطه در آموزش های فنی و حرفه ایی ثبت نام کرده اند و این میزان تا پایان برنامه ششم توسعه تا 45 درصد افزایش خواهد یافت.

آقای دکتر فانی سپس افزودند در راستای دستور مقام معظم رهبری در حال حاضر حدود 400 هزار دانش آموز افغانی و عراقی در کشور تحصیل می کنند و این آمار از تعداد کل دانش آموزان در کشورهای همجوار ما بیشتر است.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه از نماینده یونیسف در ایران درخواست نمودند تا دانش تخصصی وزارت آموزش و پرورش و همچنین تجربیات ارزشمند کسب شده در زمینه آموزش در زمان اضطرار را با کشورهای دچار بحران در منطقه به اشتراک بگذارند. ایشان همچنین پیشنهاد کردند کمیته سه جانبه شامل وزارت آموزش و پرورش، یونیسف و وزارت امور خارجه برای بحث و تبادل نظر پیرامون موضوعات مورد نظر طرفین تشکیل شود.

در این جلسه تعدادی از معاونین وزارت آموزش و پرورش از جمله آقای خلیل الله بابالو، قائم مقام وزیر و ریاست مرکز امور بین الملل، آقای محمد ديمه ور، معاون آموزش ابتدايي، آقای علي زرافشان، معاون آموزش متوسطه ،آقای مهرزاد حميدي معاون تربيت بدني و سلامت و آقای محمد فاضل، مشاور وزير و مديركل دفتر وزارتي حضور داشتند.

 

 

 

 
جستجو

 Email this article

unite for children