مرکز رسانه ها

اطلاعیه های خبری

رویدادها

گزارش‌های مستند

داستانهای ویژه

فصلنامه " دورنما"

نظریات

روایات تصویری

 

حمایت یونیسف ایران از یازدهمین کنگره انجمن علمی تغذیه کودکان ایران

یازدهمین کنگره انجمن علمی تغذیه کودکان ایران در انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور از 14 تا 16بهمن 1394 برگزار شد.

در این کنگره که جمعی از مسئولان و کارشناسان داخلی و خارجی در حوزه تغذیه حضور داشتند، تازه ترین یافته های حوزه سلامت و تغذیه کودکان مورد بررسی قرار گرفت و گروه های تخصصی به ارائه آخرین دستاوردهای علمی خود پرداختند.

درافتتاحیه کنگره مذکور دکتر علی اکبر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از سیر صعودی کمبود ویتامین D، رشد سریع چاقی و کوتاهی قد کودکان زیر 5 سال در ایران ابراز نگرانی کرد و افزود: آمارها نشان می‌دهد ٦.٨‌ درصد کودکان زیر پنج ‌سال کشور، دچار کوتاهی قد هستند و ٦.٧‌ درصد نیز کمبود وزن دارند.

آقای دکتر سیاری گفت: بیشترین میزان کمبود ویتامین D در استان های سیستان ‌و بلوچستان و کرمان گزارش شده است. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد که تمام گروه‌های سنی به ‌ویژه مادران باردار با کمبود این ویتامین روبه‌رو هستند.

آقای دکتر سیاری با اشاره به تدوین دستورالعمل های جدید وزارت بهداشت برای جبران کمبود ویتامینD  اظهار داشت: تجویز ویتامین  Dاز روز سوم پس از تولد برای نوزادان انجام می شود و مکمل یاری ویتامین  Dنیز برای دختران دانش آموز دبیرستانی از سال گذشته آغاز شده است.

آقای امیر حسین یارپرور، مدیر بخش سلامت و تغذیه یونیسف ایران گفت: استفاده از ظرفیت های پژوهشی و آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز تحقیقاتی برای تولید شواهد علمی مورد نیاز سیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها تغذیه ای کلان وزارت بهداشت از اولویت های یونیسف است. در این راستا از سال 2013 همکاری سه جانبه ای بین دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، دانشکده های تغذیه و دفتر یونیسف در ایران شکل گرفته است.

آقای یارپرور در ادامه سخنان خود به مشارکت یونیسف در اجرای چندین پژوهش کاربردی از جمله وضعیت ریز مغذی ها در ایران، اجرای آزمایشی سیستم مراقبت تغذیه ای (سورویلانس) در مرکز 6 استان کشور، اجرای آزمایشی مدل مدیریت اضافه وزن و چاقی در بین کودکان پیش دبستانی، طراحی و اجرای الگوی مدیریت سوء تغذیه در بندر عباس و طراحی و اجرای آزمایشی طرح مکمل یاری روی برای مقابله با کمبود روی و کوتاه قدی، به عنوان دستاوردهای این همکاری سه جانبه اشاره نمود.

از موضوعات مورد بحث در این کنگره می توان به تغذیه در بیمارستان، راهنماهای غذایی و فعالیت فیزیکی در میان کودکان و نوجوانان، تغذیه با شیر مادر، شیرهای مصنوعی رژیمی و مکمل ها، ایمنی غذا و سلامت تغذیه ای کودکان و نوجوانان اشاره کرد.

 

 
جستجو

 Email this article

unite for children