مرکز رسانه ها

اطلاعیه های خبری

رویدادها

گزارش‌های مستند

داستانهای ویژه

فصلنامه " دورنما"

نظریات

روایات تصویری

 

پروژه مراقبت تکاملی یگانه نوزاد راهی نو برای نجات زندگی کودکان

تهران- 14 بهمن 1394- الهام دخترش ناردیس را که در 29 هفتگی به دنیا آمده در بخش مراقبت های ویژه نوزادان (سطح 2) بیمارستان ولی عصر با عشق و محبت در آغوش گرفته است.  ناردیس همراه با دو خواهر دیگرش آرشیدا و گلاریس در 23 آذر 1394 بسیار زودتر از موعد متولد شدند. هفته گذشته آرشیدا و گلاریس از بخش مراقبت های ویژه نوزادان مرخص شدند و در منزل درشرایط مطلوبی به سر می برند.

الهام 29 ساله، لیسانس کامپیوتر است و در تهران زندگی می کند. همسرش امیر رضا 38 سال دارد و دانشجوی دکتری مهندسی عمران در استان کهگیلویه و بویر احمد است.

الهام می گوید: با مشکل ناباروری مواجه بودم و در اولین بارداری سقط جنین داشتم. در سال 94 با روش IVF باردار شدم و سونوگرافی نشان داد که سه قلو خواهم داشت. زمانی که پزشک به من اطلاع داد زایمان زودرس خواهم داشت، نگران شدم. هر هفته سونوگرافی انجام می دادم و تحت نظر چند پزشک بودم. در هفته 29، به علت درد شدید به پزشک مراجعه کردم و مطلع شدم که در اسرع وقت باید تحت عمل سزارین قرار گیرم. به علت وجود بخش مراقبت های ویژه نوزادان زودرس در مجتمع بیمارستانی امام خمینی، دراین بیمارستان سه قلوها را به دنیا آوردم.

در زمان بارداری بسیار به سه قلوها وابسته شده بودم. بعد از زایمان به علت ابتلا به آنفولانزای H1N1 تا 10 روز نمی توانستم دخترانم را ببینم. در این مدت همسرم در بخش مراقبت های ویژه در کنار آنها بود و شب ها نیز در بیمارستان می خوابید. پس از بهبودی از آنفولانزا به بخش مراقبت های ویژه نوزادان آمدم و دیدن ناردیس، آرشیدا و گلاریس در انکوباتور امیدم را زنده کرد.

در ابتدا من و همسرم با روش مراقبت تکاملی یگانه نوزاد (متین) آشنایی نداشتیم ولی پس از ارائه توضیحات کامل توسط خانم دکترمیر لاشاری نسبت به روش مراقبت از نوزادان زودرس اعتماد کامل پیدا کردیم و آموزش های عملی لازم برای نگهداری از سه قلو ها توسط کادر مجرب پرستاری به ما داده شد. بودن در کنار دخترانم و مشاهده نحوه مراقبت بسیار پیشرفته از آنها توسط کادر متخصص بخش، باعث آرامش و اطمینان خاطرمان گردید.

آرشیدا و گلاریس زودتر از ناردیس به بخش مراقبت های ویژه نوزادان (سطح 2)  انتقال یافتند و هفته گذشته در حالیکه حدود 1600 گرم وزن داشتند، از بیمارستان مرخص شدند. ناردیس در حال حاضر 36 هفته است و1440 گرم وزن دارد، خوب شیر می خورد، تعامل با محیط اطراف را دوست دارد و احتمالاً تا یک هفته دیگر مرخص می شود.

در حال حاضر مادرم در نگهداری از آرشیدا و گلاریس در منزل به من کمک می کند. خانم دکتر میرلاشاری شرایط نگهداری از بچه ها را به صورت دقیق برای مادرم توضیح داده اند و قرار است وضعیت رشد آنها را در منزل پیگیری کنند.

 گلاریس و ناردیس دو قلوهای همسان هستند، از یک جفت استفاده می کردند و به یکدیگر بسیار شباهت دارند، ولی چهره آرشیدا با آنها تفاوت دارد.  

در ادامه خانم دکتر میر لاشاری استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیرگروه پرستاری کودکان و مراقبت ویژه نوزادان این دانشگاه، بیان نمودند: برنامه متین در بیمارستان ولی عصر با حمایت اداره سلامت نوزادان وزارت بهداشت و یونیسف در دی 1393 به اجرا درآمد.

خانم دکتر میر لاشاری سپس افزودند: خانم پروفسور هایدلیس آلس، بنیانگذار و رئیس فدراسیون بین المللی مراقبت تکاملی نوزاد از این بیمارستان بازدید کرده و بر آموزش های ضمن خدمت پرسنل بخش مراقبت های ویژه نوزادان نظارت می نمایند. اساس این روش، شبیه سازی شرایط نگهداری از نوزاد به محیط داخل رحم مادر و ارتباط والدین با نوزاد است. نوزاد در داخل یک لانه به نحوی قرار می گیرد که برای او تداعی کننده دوران رشدش داخل رحم مادر باشد. در مراقبت تکاملی یگانه نوزاد، شناسایی زبان بدن نوزادان بسیار اهمیت دارد و تعیین کننده قدم های مراقبتی بعدی است. در حقیقت نوزاد، مشارکتی مهم و حیاتی در روند رشد خود دارد و پس از او مادر، پدر و تیم پرستاری نقش اساسی و ضروری شان را در حمایت از او ایفاء می کنند.

خانم دکتر میر لاشاری در ادامه توضیح دادند: خوشبختانه در بیمارستان ولی عصر، والدین می توانند در هر ساعت از شبانه روز در کنار نوزادان خود باشند و آنها را با شیوه مراقبت پوست با پوست (مراقبت کانگورویی) در آغوش بگیرند. این موضوع باعث ایجاد رابطه عاطفی قویتر بین والدین و نوزاد می شود. تنظیم نور، صدا و طراحی داخلی بخش مراقبت های ویژه از نوزادان، فضای بسیار آرامش بخشی را برای نوزادان و والدین آنها ایجاد کرده است. همچنین وضعیت نوزادان پس از ترخیص از بیمارستان به منظور بررسی تکامل سیستم عصبی و رشد آنها پی گیری می شود. برای تحریک و پرورش هوش عاطفی نوزادان عکس خانوادگی مادر و پدر، مادر بزرگ و پدر بزرگ، در کنار لانه شان قرار داده می شود. هیچ محرک بیرونی نباید آسایش، صلح و سکون نوزاد را بر هم زند. کلیه وسایل و ملحفه ها، رنگ ها، و لوازمی که در دید مستقیم نوزاد قرار دارد، بومی سازی می شوند و با اشکال و نماد های ایرانی، تزیین می گردند. خانم پروفسور آلس با علاقه و به صورت مستمر بر نحوه ارائه مراقبت در این بخش نظارت دارند و پس از مطالعه گزارشات مربوطه راهنمائی های لازم را ارائه می کنند. به علت نتایج مثبت مراقبت تکاملی یگانه نوزاد، این روش با استقبال زیادی در سطح بیمارستان های دولتی و خصوصی مواجه شده است.

داستان زندگی آرشیدا، گلاریس و ناردیس، نمونه ایی برجسته از اجرای برنامه متین در ایران است. برنامه ایی نوپا که با سرمایه عشق، اعتماد، دانش و تلاش خستگی ناپذیر تمامی پزشکان متخصص و پرستاران کشور به یکی از موفق ترین برنامه های خدمت رسانی و نجات نوزادان زودرس تبدیل شده است. آقای دکتر پیتر سلاما مدیر منطقه ایی دفتر یونیسف در بازدید خود در مهر 1394 از بخش مراقبت های ویژه نوزادان بیمارستان مهدیه که تحت پوشش برنامه متین قرار دارد، اظهار داشت: به عنوان یک پزشک، از ارائه خدمات بهداشتی با کیفیت بالا در این مرکز و  توجه ویژه به تکامل نوزادان زودرس تحت تأثیر قرار گرفتم. اجرای موفق این روش در ایران الگویی برای سایر کشورهای منطقه است و لازم است که درس های آموخته شده آن مستند شود.

پیشینه مراقبت تکاملی یگانه نوزاد (متین) در ایران:

مراقبت تکاملی یگانه نوزاد (متین) راهبرد جامعی برای توجه به نیازهای تکاملی و فردی نوزاد و میزان ثبات در بخش مراقبت های ویژه نوزادان است. این راهبرد بسیاری از مشکلات جسمی نوزادان زودرس و اختلالات تکاملی را در آینده زندگی آنان برطرف کرده، خانواده ها و متخصصان نوزادان را در قالب چارچوب متین آموزش می دهد و از آنها حمایت می کند.

وزارت بهداشت با حمایت یونیسف از انطباق و بومی سازی راهبرد متین در خدمات بخش ویژه نوزادان در ایران حمایت کرده است. در سال 1392 این ابتکارعمل از طریق ایجاد برنامه ملی فلوشیپ متین برای پرسنل چهاربخش مرجع مراقبت ویژه نوزادان در تهران، شیراز و تبریز به عنوان مراکز تعالی اجرایی شد.

خبر مرتبط:

https://www.unicef.org/iran/fa/1562_10648.html

 

   

 

 

 

 

 

 
جستجو

 Email this article

unite for children