مرکز رسانه ها

اطلاعیه های خبری

رویدادها

گزارش‌های مستند

داستانهای ویژه

فصلنامه " دورنما"

نظریات

روایات تصویری

 

بیانیه هانا سینگر، نماینده یونیسف در سوریه در مورد منطقه محاصره شده مضایا

دمشق، جمعه 25 دی 1394- صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) از اینکه در این هفته توانست به کودکان محاصره شده دسترسی یابد، ابراز خوشحالی کرد. همچنین یونیسف با مشارکت در دومین مأموریت مشترک سازمان ملل، جمعیت هلال احمر سوریه و کمیته بین المللی صلیب سرخ در روز پنجشنبه، موارد سوء تغذیه شدید در بین کودکان در شهر محاصره شده مضایا را تأئید می نماید.

یونیسف به ویژه از اینکه علی، پسر 16 ساله ایی که به علت سوء تغذیه شدید در درمانگاه شهر جلوی چشم همگان جان باخت، بسیار بهت زده و متأثر است.

در بیمارستان موقتی که یونیسف از آن بازدید کرده است، تنها دو پزشک و دو متخصص خدمات بهداشتی درمانی در شرایط بسیار سخت و نامناسب فعالیت می کنند. کارکنان یونیسف و سازمان بهداشت جهانی با اندازه گیری دور قسمت میانی بازو کودکان در این بیمارستان، 25 کودک زیر پنج سال را از نظر سوء تغذیه غربال گری کردند. در این بررسی 22 کودک علائمی از سوء تغذیه متوسط تا شدید را نشان دادند. تمام این کودکان در حال حاضر در مرکز خدمات درمانی با استفاده از تجهیزات تخصصی پزشکی و منابع تغذیه ایی که توسط سازمان ملل و کمیته بین المللی صلیب سرخ در روز دوشنبه تأمین شد، تحت درمان هستند.

این تیم ده کودک دیگر 6 تا 18 ساله را که نشانه هایی از سوء تغذیه شدید را نشان می دادند، غربال گری کردند که شش نفر از آنان علائم سوء تغذیه شدید داشتند. یک پسر 17 ساله که درخطر مرگ قرار دارد، شدیداً نیاز دارد برای درمان از این منطقه انتقال داده شود. همچنین خانمی که در ماه نهم بارداری خود امکان زایمان طبیعی را از دست داده است نیز باید جهت دسترسی به خدمات پزشکی به منطقه دیگری انتقال یابد.

در حالیکه نتایج این بررسی به هیچ وجه نمونه معرف نیستند و نمی توان بر اساس آن در مورد وضعیت کلی تغذیه قضاوت کرد، به نحوی منعکس کننده وضعیت و شرایط حال حاضر در مضایا هستند. قرار است تیم های سازمان ملل همراه با جمعیت هلال احمر سوریه، در روز یکشنبه ارزیابی های بیشتر از شرایط را انجام دهند.

افرادی که ما در مضایا ملاقات کردیم، بسیار خسته و نحیف بودند. همچنین پزشکانی که در طول مدت شبانه روز با منابع محدود، خدمات درمانی را برای کودکان و افراد نیازمند انجام می دادند، از نظر احساسی و روحی تحت فشار بودند. وقوع چنین وضعیتی در قرن 21 قابل قبول نیست.   
 
کارکنان یونیسف و سازمان بهداشت جهانی با همکاری پرسنل خدمات بهداشتی، یک مرکز خدمات درمانی سرپایی را برای درمان سوء تغذیه تأسیس کردند و آموزش های لازم را در مورد پروتکل های درمان سوء تغذیه شدید به کارکنان خدمات بهداشتی ارائه نمودند.

در حالیکه ما نگرانی شدید خود را از وضعیت مضایا اعلام می کنیم، نباید فراموش کنیم که در سراسر سوریه 14 مضایای دیگر نیز وجود دارد که در آنها گروه های مختلف درگیری، از محاصره به عنوان یک تاکتیک جنگی استفاده می کنند و کودکان و شهروندان بی گناه را از دسترسی به امکانات و خدماتی که زندگی شان به آن وابسته است، محروم می کنند.

در روز پنجشنبه، کاروان کمک های یونیسف به عنوان یکی از آژانس های سازمان ملل، جمعیت هلال احمر سوریه و کمیته بین المللی صلیب سرخ شامل 10 کامیون با تدارکات مشابه به دو منطقه تحت محاصره الفوآ و کفرایا اعزام شدند تا در اختیار حدود 6000 کودک محاصره شده قرار گیرد.

یونیسف بر فراخوان قبلی خود به همه طرف های درگیری برای شکستن محاصره برخی مناطق در سوریه و دسترسی آزادانه، بدون قید و شرط و بشردوستانه پایدار گروه های کمک کننده برای اجرای ارزیابی وضعیت سلامتی، تغذیه و دیگر نیازهای بشر دوستانه مردم، تأمین خدمات درمانی و مراقبت درمانی تغذیه در محل و همچنین خروج فوری زنان و کودکان برای دریافت مراقبت های پزشکی در شرایط بحرانی تأکید می کند.

 

 
جستجو

 Email this article

unite for children