مرکز رسانه ها

اطلاعیه های خبری

رویدادها

گزارش‌های مستند

داستانهای ویژه

فصلنامه " دورنما"

نظریات

روایات تصویری

 

خدمت رسانی به کودکان در وضعیتهای اضطراری با فلسفه وجودی یونیسف عجین شده است.

در مراسم افتتاحیه کارگاه آموزشی "حمایت از کودکان در بحران" آقای دکتر جانی مورتزی نماینده موقت یونیسف در ایران گفت: صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) تجربه ایی بسیار طولانی و تاریخی در خدمت رسانی به کودکان در شرایط اضطراری و بشردوستانه دارد؛ خواه این بلایا ساخته دست بشر باشد و خواه بلایای طبیعی. در حقیقیت خدمت رسانی به کودکان در وضعیتهای اضطراری با فلسفه وجودی یونیسف عجین شده است.

آقای دکتر مورتزی در ادامه افزود: صندوق کودکان سازمان ملل در سال 1946 در شرایط بحرانی پس از جنگ جهانی به وجود آمد تا برای کودکان اروپایی جنگ زده که از قحطی و بیماری رنج میبردند، غذا، پوشاک و خدمات بهداشتی فراهم کند. از آن زمان تا کنون، تغییرات زیادی صورت گرفته است، اما مأموریت یونیسف به هیچ عنوان تغییر نکرده است.

کارگاه آموزشی "حمایت از کودکان در شرایط بحران" با همکاری سازمان جوانان جمعیت هلال احمر و یونیسف ایران از 14 تا 18 آذر ماه 1394در جزیره کیش برگزار شد.

آقای دکتر حبیبی، ریاست سازمان جوانان جمعیت هلال احمر بیان کرد، ایران یکی از کشورهای حادثه خیز است. باید همواره برای پاسخ گویی به این حوادث آماده باشیم و تا حد امکان بتوانیم عوارض و آسیبهای بلایا را کاهش داده و تجربه های به دست آمده در حوادث گذشته را به اعضای سازمان جوانان هلال احمر انتقال دهیم.

دکتر حبیبی در ادامه گفت، امیدواریم که این کارگاه با انتقال مفاهیم علمی که برگرفته از تجربه های عملی است موجب افزایش هم-افزایی بین سازمانی گردد و فرصتی را برای انتقال دانش به اعضای داوطلب به ویژه به تیم های آموزش دیده سحر(سامانه حمایت های روانی- اجتماعی پس از بلایا) در سازمان جوانان هلال احمر فراهم آورد.

نماینده موقت یونیسف در ایران با اشاره به موفقیتهای ایران در بهبود کارایی سازمانهای مرتبط با "حمایت از کودکان در بحران" افزود: وقتی بحرانی اتفاق می افتد، کودکان جزء آسیب پذیرترین افراد هستند؛ هنگامی که افراد و مکانهایی که رفاه کودکان به آنها وابسته است تخریب میشوند، کودکان آسیبهای فراوان فیزیکی و روانی را تجربه میکنند. آمادگی کامل برای برآورده ساختن نیازهای اساسی و منحصر به فرد کودکان در زمان بحران یکی از اساسی ترین مؤلفه های حمایت از آنهاست. در این میان ارائه خدمات روانی- اجتماعی به کودکان در زمان بازسازی خانه ها و تأمین معیشت افراد نباید به فراموشی سپرده شود.

آقای دکتر مورتزی در ادامه بیان نمود: در سال 2003 هنگامی که زلزله ویرانگر بم اتفاق افتاد، یونیسف شانه به شانه دولت ایران وتیمهای امداد و نجات نهادهای دولتی ایران، تلاش کرد تا از درد و رنج کودکان و خانواده های بی پناه بکاهد.
خانم جوانا وج، مربی این کارگاه آموزشی که تجربه طولانی در هماهنگ نمودن نهاد های مرتبط با حمایت از کودکان در بحران دارد، سر فصلهای مورد بحث را به ترتیب ذیل بر شمرد: استانداردهای حداقلی حمایت از کودکان در بحران، توسعه استراتژی های حمایت از کودکان، حمایت های روانی - اجتماعی در بحران، مدیریت اطلاعات، ساخت نظام¬های حمایت از کودک و کاهش ترس و نگرانی-های کودکان در زمان بحران.
 
در این کارگاه آموزشی پنج روزه نمایندگانی از وزارت کشور، مسئولان امور جوانان سازمان جوانان هلال احمر از سراسر کشور، سازمان بهزیستی و وزارت آموزش و پرورش حضور داشتند. 

 

 

 
جستجو

 Email this article

unite for children