مرکز رسانه ها

اطلاعیه های خبری

رویدادها

گزارش‌های مستند

داستانهای ویژه

فصلنامه " دورنما"

نظریات

روایات تصویری

 

روز جهانی ایدز؛ ایران به عنوان کشوری پیشرو در منطقه خاورمیانه برای اجرای برنامه" آل این" انتخاب شده است.

خانم کریستین وایگاند معاون دفتر یونیسف ایران در همایش روز جهانی ایدز که امسال در روز 15 آذر ماه در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، اعلام کرد: به علت موفقیت های چشمگیر جمهوری اسلامی ایران در مقابله با اچ آی وی/ایدز، ایران به صورت رسمی به عنوان کشوری پیشرو در منطقه خاورمیانه برای اجرای برنامه “All In” انتخاب شده است و تنها کشور در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و یکی از 24 کشوری است که در سطح جهانی در این ابتکار عمل فعالیت می­کند.

خانم وایگاند در ادامه افزود: ابتکار عمل “All In” از طریق همکاری یونیسف، برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز و طیف وسیعی از نهاد های مرتبط شکل گرفته است. این برنامه خدمات لازم را با توجه به نیازهای خاص نوجوانان ارائه کرده و تلاش های جهانی را برای خاتمه دادن به همه گیری ایدز  تا سال 2030 تسریع می نماید.

در این همایش، آقای گری لوئیس، هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در ایران، پیام آقای بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد را که به مناسبت روز جهانی ایدز صادر شده است، قرائت نمود.

در بخشی از این پیام آمده است: رهبران جهان به اتفاق آراء متعهد شده اند در راستای دستیابی به اهداف توسعه پایدار که در سپتامبر به تصویب رسید به همه گیری ایدز تا سال 2030 خاتمه دهند. این تعهد، نمایانگر همبستگی در تبدیل یک بیماری ویرانگر به یکی از فراگیرترین جنبش های تاریخ معاصر است. ما باید از پاسخ جهانی به ایدز بسیار بیاموزیم. مردم، یکی پس از دیگری در پشتیبانی از علم و دانش، حقوق بشر و توانمند سازی همه آنانی که با اچ آی وی زندگی می کنند، برخاسته اند؛ ما همراه با یکدیگر به همه گیری ایدز پایان خواهیم داد.

در ادامه پیام آقای میشل سیدیبه به مناسبت روز جهانی ایدز توسط آقای دکتر فرداد درودی، مدیر برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز قرائت شد. در بخشی از این پیام آمده است: امروزه ما در جوامع شکننده ای زندگی می کنیم که در آن نیازمندترین افراد از دسترسی به خدمات اساسی بطور ناعادلانه ای محرومند. اگر می خواهیم این جریان را تغییر دهیم باید سرعت عمل خود را افزایش داده و در جهت دسترسی به جوامع سالم تر و پایاتر، ارائه خدمات محلی را به جمعیت های کلیدی بهبود بخشیم.  

خبر خوش این  است که ما امروز قادریم سیر همه گیری را بشکنیم و از بازگشت آن جلوگیری کنیم، یعنی تا میزان قابل توجهی از بروز موارد جدید عفونت اچ آی وی کاسته، مرگ های ناشی از ایدز را کاهش داده، انگ و تبعیض مرتبط با اچ آی وی را نیز از میان برداریم.

آقای دکتر علی اکبر سیاری، معاون بهداشت وزارت بهداشت در این همایش گفت: نزدیک به 37 میلیون مبتلا به ایدز در دنیا وجود دارد که 22 میلیون نفر از آنها نیازمند درمان هستند و 17 میلیون نفر نیز از بیماری خود اطلاع ندارند. همچنین تاکنون حدود 30 هزار مورد مبتلا به اچ آی وی/ ایدز در کشور شناسایی، ثبت و گزارش شده است. از مجموع مبتلایان به این بیماری در کشور، 85 درصد را مردان و 15 درصد را زنان تشکیل می دهند.

در ادامه آقای دکتر محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، رهبری و مشارکت قوی تر جامعه را یکی از راهکارهای طلایی مبارزه با HIV/AIDS عنوان کرد و افزود: بهبود کیفیت درمان، تقویت تحقیقات در مورد پیشگیری از HIV و "استراتژی میان­ بر" می تواند از دیگر راهکارهای مبارزه با ایدز باشد.

آقای دکتر گویا همچنین، با بیان این که ادغام پیشگیری از انتقال ایدز از مادر به کودک در خدمات بهداشت باروری برای پیشگیری از عفونت HIV بسیار حساس و موثر است، ادامه داد ادغام خدمات مراقبت و درمان سل و ایدز در خدمات بهداشت عمومی دارای اهمیت ویژه ای است.

خانم مهتاب کرامتی، سفیر حسن نیت دفتر یونیسف ایران به همراه هنرمندان سرشناسی مانند خانم بهنوش بختیاری، آقای رضا یزدانی و آقای علی اوجی در همایش روز جهانی ایدز شرکت کردند تا همبستگی خود را در مقابله با همه گیری جهانی ایدز اعلام نمایند.

در پایان همایش، خانم وایگاند از نمایشگاه و بازارچه خیریه صنایع دستی ساخته شده توسط افراد اچ آی وی مثبت، بازدید کردند.

 

 

 

 
جستجو

 Email this article

unite for children