مرکز رسانه ها

اطلاعیه های خبری

رویدادها

گزارش‌های مستند

داستانهای ویژه

فصلنامه " دورنما"

نظریات

روایات تصویری

 

روز جهانی نوزادان زودرس- نوزادان زودرس را نجات دهیم

در 17 نوامبر امسال پنجمین سالگرد روز جهانی نوزادان زودرس را گرامی می­داریم. در بیش از 70 کشور دنیا، سازمان­های مردم نهاد، والدین و دولت­ها در این روز برای ارتقای آگاهی عمومی و پیشگیری از تولد نابهنگام و نجات زندگی کودکان تلاش می­کنند. فرصت بقا و رشد هر نوزادی، بستگی به محل تولدش دارد. نوزادانی که در شرایط بحرانی به دنیا می­آیند، جزء آسیب پذیرترین نوزادان محسوب می­شوند.

75 درصد مرگ نوزادان زودرس از طریق تنظیم خانواده، ارتقای بهداشت قبل از بارداری و جلوگیری از تولد­های انتخابی زودهنگام، قابل پیشگیری هستند. مداخلات مؤثر و مقرون به صرفه می­توانند مشکلات نوزادان زودرس را به حداقل رسانده و آنها را درمان نمایند.

برای پایان دادن به مرگ و میر قابل پیشگیری کودکان تا سال 2030، باید بر روی تولد زودهنگام که عامل اصلی مرگ و میر کودکان زیر پنج سال است تمرکز کنیم. هر ساله پانزده میلیون نوزاد زودرس به دنیا می آیند و بیش از یک میلیون کودک زیر پنج سال در اثر مشکلات مرتبط جان خود را از دست می­دهند.  این در حالی است که راه حل­های پیشگیری و درمان اختلالات تولد نابهنگام شناسایی شده­اند و مقرون به صرفه هستند. اکنون زمان آن فرا رسیده است که کیفیت مراقبت از مادران و نوزادان را ارتقاء داده و به آنها فرصت بقاء، رشد و ایجاد تحول در جامعه دهیم. 

امسال در کشورهای مختلفی، یونیسف اقداماتی را برای گرامی­داشت روز جهانی نوزادان زودرس انجام داده است. از جمله این اقدامات می­توان به برگزاری کارگاه­های آموزشی برای کارشناسان مراقبت­های بهداشتی و اطلاع رسانی از طریق برنامه­های تلویزیونی در مورد تولد نوزادان زودرس اشاره نمود. همچنین دفاتر یونیسف هنرمندانی با شهرت جهانی را برای نجات جان مادران و نوزادان زودرس در سراسر دنیا بسیج کرده است.

همه افراد می­توانند نقش موثری را در پیشگیری از تولد نابهنگام و مراقبت از نوزادان زودرس ایفا کرده و در تلاش برای پایان دادن به مرگ و میر قابل پیشگیری کودکان زودرس سهیم شوند.

 

 

 
جستجو

 Email this article

unite for children