مرکز رسانه ها

اطلاعیه های خبری

رویدادها

گزارش‌های مستند

داستانهای ویژه

فصلنامه " دورنما"

نظریات

روایات تصویری

 

روز جهانی فلج اطفال: نسبت به هر زمان دیگری، کودکان کمتری از فلج اطفال رنج می برند.

نیویورک/ژنو، 1 آبان 1394­- یونیسف در آستانه روز جهانی فلج اطفال اعلام کرد در حال حاضر تعداد کشورهایی که در آن فلج اطفال شیوع دارد و تعداد کودکان مبتلا به این ویروس فلج کننده در طول تاریخ این بیماری از همیشه کمتر است. با این وجود تا زمانی که این تعداد به صفر برسد، نمی­توانیم از تلاش­هایمان دست برداریم.

آقای پیتر کرولی، مدیر بخش فلج اطفال یونیسف گفت: پیشرفت قابل ملاحظه­ایی در مسیر ریشه­کنی فلج اطفال حاصل شده است و در حال حاضر تنها در دو کشور پاکستان و افغانستان این ویروس وحشی وجود دارد. اما تا زمانی که ایمن­سازی جاری برای تمام کودکان در هر نقطه از دنیا انجام شود، این تهدید همچنان باقی است. در چنین شرایطی نمی­توانیم از حالت تدافعی خارج شویم و باید به تلاش­هایمان تا زمانیکه حتی یک کودک واکسینه نشده باقی نماند، ادامه دهیم.

تنها سه سال پیش، بیش از نیمی از موارد فلج اطفال در دنیا در نیجریه مشاهده می­شد. امسال، برای اولین بار در تاریخ، این کشور موفق شده است تا در انتقال ویروس وحشی فلج اطفال وقفه ایجاد کند و ماه گذشته نیجریه از فهرست کشورهای با همه­گیری بومی فلج اطفال خارج شد. موفقیت چشمگیر کشور نیجریه موجب شده است تا این کشور و منطقه آفریقا بیش از گذشته به ریشه­کنی فلج اطفال نزدیک شوند. در هند، که هر سال، هزاران کودک از بیماری فلج اطفال رنج می­بردند، موردی در چهار سال اخیر دیده نشده است. در سطح جهانی نیز در مقایسه با 242 مورد ویروس وحشی فلج اطفال در سال 2014،  از ابتدای سال 2015، تنها 51 مورد از ویروس فلج اطفال دیده شده است.

این موفقیت­ها در نتیجه اراده سیاسی و رهبری دولت­ها در کشورهای مبتلا­ به ویروس؛ بسیج قوی و مشارکت اجتماعی؛ جسارت و تعهد نیروهایی که در خط مقدم فعالیت می­کنند و تلاش­های مشترک و هماهنگ شرکای ابتکار عمل ریشه­کنی فلج اطفال در سطح جهانی شامل مراکز پیشگیری و کنترل بیماری­ها، سازمان بهداشت جهانی، روتری اینترنشنال ، بنیاد ملیندا گیتس و یونیسف حاصل شده است.  

یونیسف به عنوان بخشی از مشارکت خود در این ابتکار عمل، 1.7 میلیارد دوز واکسن را در سال 2014 ارائه نمود. همچنین یونیسف از آموزش ده­ها هزار نیرویی که در خط مقدم از کراچی پاکستان تا ایالت کانو در نیجریه تلاش می­کنند تا اعتماد خانواده­ها و اجتماع را نسبت به واکسن جلب نمایند، حمایت کرد. عوامل موفقیت دیگر، یکپارچه­سازی مداخلات نجات زندگی کودکان مانند ایمن­سازی جاری، تغذیه، شستشوی دست­ها با صابون و تغذیه با شیر مادر در فعالیت­های مرتبط با فلج اطفال، بخصوص در مناطق محروم و پر خطر است.

علیرغم این پیشرفت، شیوع اخیر ویروس فلج اطفال در کشورهای جمهوری دموکراتیک خلق لائوس، اوکراین، گینه و ماداگاسکار بر خطراتی که خیلی از کشورها به دلیل پوشش ناکافی ایمن­سازی جاری با آن مواجه شده­اند، تأکید می­کند. شیوع ویروس فلج اطفال به ما یادآوری می­کند که باید تلاش­های بیشتری را برای تحکیم ساز و کار­های ایمن­سازی جاری و توجه بیشتر به نابرابری­ها در دسترسی کودکان به خدمات بهداشتی پایه به کار بندیم. به عنوان مثال در کشور اوکراین، کمتر از 14 درصد کودکان علیه فلج اطفال ایمن شده­اند.

آقای پیتر کرولی در ادامه افزود: هدف ما این است تا انتقال فلج اطفال را در چنین روزی در سال بعد متوقف نمائیم، اما تنها راه عملی شدن این هدف این است که کشورهایی با نرخ پائین واکسیناسیون تلاش­هایشان را برای دسترسی به تمام کودکان در هر نقطه­ایی مضاعف کنند، هر چند که این عمل بسیار دشوار باشد. 

 

 

 
جستجو

 Email this article

unite for children