مرکز رسانه ها

اطلاعیه های خبری

رویدادها

گزارش‌های مستند

داستانهای ویژه

فصلنامه " دورنما"

نظریات

روایات تصویری

 

بازدید مدیر منطقه خاور میانه و شمال آفریقای یونیسف از بیمارستان مهدیه

تهران، بیمارستان مهدیه، 13 مهر 1394، فاطمه در هنگام تولد در 26 هفتگی تنها 700 گرم وزن داشت. او که اکنون کوچکترین نوزاد بخش مراقبت­های ویژه در بیمارستان مهدیه است، 1270 گرم وزن دارد و در شرایط بسیار خوبی به سر می­برد.

فاطمه یکی از 39 نوزاد نارسی است که در فضای آرام بخش مراقبت­های ویژه نوزادان با دیوارهای نقاشی شده و نور ملایم تحت درمان قرار دارد. در اتاق بزرگی که غرق در نور آبی است، نوزادان در انکوباتورهای پیشرفته احساسی همانند رحم مادر خود را تجربه می­کنند.

آقای دکتر ابوالفضل افجه­ای، رئیس انجمن متخصصان نوزاد ایران در حالیکه از مدیر منطقه خاور میانه و شمال آفریقای یونیسف، آقای دکتر پیتر سلاما و تیم یونیسف ایران دعوت می­کرد تا بخش مراقبت­های ویژه نوزادان را بازدید کنند، توضیح داد: متخصصان نوزاد و پرستاران در ایجاد محیط آرامش بخش و دلپذیر برای نوزادان و والدین آنها نقشی بسیار اساسی ایفا می­کنند.

آقای دکتر افجه­ای در ادامه افزود: پرستاران همچون کودکان خود، نوزادان را به آرامی نوازش کرده و از آنها مراقبت می­کنند و از مهارت­های لازم برای مراقبت از اطفال و ایجاد رابطه عاطفی با خانواده­های آنها برخوردارند. برنامه مراقبت تکاملی یگانه نوزاد (متین) که با حمایت یونیسف کار خود را آغاز کرده است، مواردی را که در گذشته امکان کمک به آنها وجود نداشته است به زندگی باز می­گرداند. 

سپس آقای امیر حسین یارپرور متخصص بهداشت و تغذیه یونیسف ایران گفت: وجه تمایز برنامه مراقبت تکاملی یگانه نوزاد این است که مراقبت و درمان در بخش مراقبت­های ویژه نوزادان مطابق با شرایط خاص هر نوزاد و بصورت منحصر به فرد ارائه می­شود. 

در ادامه مدیر منطقه خاور میانه و شمال آفریقای یونیسف، آقای دکتر پیتر سلاما بیان نمود: به عنوان یک پزشک، از ارائه خدمات بهداشتی با کیفیت بالا در این مرکز تحت تأثیر قرار گرفتم. این روش می­تواند الگویی برای سایر کشورهای منطقه باشد و نیاز است تا نتایج آن مستند شود.

در ادامه آقای دکتر جانی مورتزی نماینده یونیسف ایران گفت: من یک پزشک هستم و ارزش تلاش وافر شما را درک می­کنم. در بیمارستان مهدیه به عنوان الگویی موفق، نوزادان نارس در محیطی سالم رشد می­کنند. این مرکز به منزله پناهگاه برای مادرانی است که نوزادان آنها با مشکلات شدید جسمی متولد می­شوند و همچنین می­تواند به عنوان یک قطب آموزشی در منطقه عمل نماید.

نه تنها نوزادان، بلکه زنان باردار نیز از خدمات ویژه بهداشتی بیمارستان مهدیه که در منطقه­ای پر خطر در جنوب تهران واقع شده است، برخوردار می­شوند.

آقای دکتر عباس صداقت، مدیر برنامه ملی ایدز به فعالیت­های اطلاع رسانی گسترده­ایی که برای نوجوانان، زوج­ها و کسانی که با اچ آی وی/ایدز زندگی می­کنند، اشاره نمود و افزود: سال گذشته از طریق برنامه پیش گیری از اچ آی وی از مادر به فرزند که با همکاری وزارت بهداشت و یونیسف انجام شد، وضعیت 50 هزار زن باردار در 10 استان کشور و 170 مرکز در طول بارداری، هنگام زایمان و پس از آن از نظر اچ آی وی بررسی شد.

در ادامه آقای دکتر محمد اسماعیل مطلق، مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان نمود: مرگ مادران باردار در ایران 19 در صد هزار تولد زنده است که از پیش بینی سازمان بهداشت جهانی که 22 در 100 هزار تولد زنده است کمتر است و ما در نظر داریم که تا سال 2030 مرگ مادران باردار را به 7 در هزار تولد زنده برسانیم.

در پایان آقای دکتر صداقت گفت: به عنوان قسمتی از تعهدات جهانی نسبت به اجرای ابتکار عمل All-In با همکاری مقر یونیسف در نیویورک، وزارت بهداشت ایران در حال حاضر در سطح جهانی با تعداد زیادی از هم پیمانان خود برای پیشگیری از انتقال اچ آی وی در بین نوجوانان همکاری می­کند.

  

 

 
جستجو

 Email this article

unite for children