هر آنچه باید درمورد سویه دلتا بدانید

تا خود و خانواده‌تان را از ویروس کرونای دلتا در امان نگهدارید

یونیسف
covid
UNICEF/UN0498316/Reddy
13 سپتامبر 2021

مردم در سراسر دنیا نگران سویه بسیار مسری کرونای دلتا هستند. ما آخرین اطلاعات تخصصی را در اینجا گردآوری کرده‌ایم تا به سوالات رایج درمورد این سویه جدید پاسخ دهیم و همچنان که اطلاعات بیشتری در دسترس باشد، این مقاله را به روزرسانی خواهیم کرد.

برای مطالعه مطالب بیشتر، به «بیماری ویروس کرونا، آنچه والدین باید بدانند» مراجعه کنید.

 

کرونای دلتا چیست؟

کرونای دلتا به علت سرعت انتقال بالا باعث ایجاد نگرانی از سوی سازمان بهداشت جهانی شده است. سویه دلتا در هرجا شناسایی شود، به سرعت مردم آن منطقه را درگیر می‌کند. از ۱۹ مرداد امسال، سویه دلتا در ۱۴۲ کشور گزارش شده و احتمال می‌رود که همچنان رو به گسترش باشد.

 

آیا سویه دلتا مسری‌تر است؟

بله. سویه دلتا بسیار مسری است، حدود دوبرابر مسری‌تر از سویه‌های قبلی کرونا. با اینحال همان اقدامات پیشگیرانه قبلی، از جمله اجتناب از حضور در جاهای شلوغ، رعایت فاصله با دیگران و پوشیدن ماسک، همچنان دربرابر این سویه نیز عمل می‌کند.

 

آیا واکسن‌های کرونا دربرابر سویه دلتا موثر هستند؟

بله. واکسن‌های مورد تایید سازمان بهداشت جهانی همچنان در جلوگیری از بیماری شدید و مرگ ازجمله دربرابر سویه دلتا بسیار موثر هستند. وقتی نوبت واکسیناسیون شما شد، مطمئن شوید که حتما این کار را انجام می‌دهید. اگر واکسیناسیون شما شامل دو دوز می‌باشد، مهم است که هر دو دوز را دریافت کنید تا حداکثر محافظت را داشته باشید.

واکسن‌های کرونا اکثر افراد را دربرابر بیماری محافظت می‌کنند، البته هیچ واکسنی ۱۰۰ درصد موثر نیست. ولی تعداد کمتری از افراد واکسینه شده دچار بیماری کرونا می‌شوند، و این افردا معمولاً علائم ملایم‌تری خواهند داشت. به همین دلیل اگر در منطقه‌ای زندگی می کنید که ریسک انتقال بالای کرونا وجود دارد، توصیه می‌شود که اقدامات احتیاطی بیشتری به کار بگیرید. اگر واکسیناسیون کامل شده‌اید، ولی همچنان علائم کرونا دارید، حتما با دکتر خود مشورت کنید که آیا نیازی به آزمایش کرونا هست یا خیر.

برای مطالعه مطالب بیشتر به آنچه باید درباره واکسنهای کرونا بدانید  و آنچه شما باید قبل، حین و بعد از زدن واکسن کرونا بدانید  مراجعه کنید.

 

آیا احتمال ابتلای کودکان به سویه دلتا وجود دارد؟

سویه دلتا به صورت خاص کودکان را هدف قرار نمی‌دهد. میزان عفونت در همه گروه‌های سنی افزایش یافته است. با این حال نوع دلتا نسبت به سایر سویه‌های کرونا مسری‌تر است و افرادی که از نظر اجتماعی فعال‌ترند و کسانی که واکسینه نشده‌اند، بیشتر در معرض ابتلا به دلتا هستند.

برای مطالعه بیشتر، راهنمایی‌هایی برای مراقبت از کودکان و نوجوانان در زمان شیوع ویروس کرونا را بخوانید.

 

چطور می توانم از خود و خانواده ام دربرابر سویه دلتا محافظت کنم؟

اطلاعات به روز درمورد سطح انتقال بیماری کرونا در محل زندگی خود داشته باشید و دستورالعمل‌های مقامات محلی خود را دنبال کنید. به طور کلی، هرچه میزان انتقال بالاتر باشد، خطر مواجهه احتمالی با ویروس در مکان‌های عمومی بیشتر می شود. در زیر چندین نکته کلیدی برای حفاظت از شما و عزیزان‌تان آورده شده است:

  • از حضور در مکان‌های شلوغ بپرهیزید و فاصله خود را با دیگران حفظ کنید.

  • مکان‌های سرپوشیده را به خوبی تهویه کنید (حتی فقط با بازکردن یک پنجره).

  • وقتی آمار کرونا در جامعه بالاست و امکان رعایت فاصله وجود ندارد، در مکان‌های عمومی ماسک بزنید.  

  • دست‌های خود را مرتب با آب و صابون یا با مایع ضدعفونی‌کننده پایه الکلی بشویید.

  • وقتی نوبت واکسیناسیون‌تان شد، حتما واکسن بزنید. واکسن‌های مورد تایید سازمان بهداشت جهانی ایمن و موثر هستند.

برای مطالعه بیشتر، بیماری کرونا و ماسک: نکاتی برای خانواده ها را بخوانید.

 

سویه دلتا پلاس چیست؟

سویه دلتا پلاس جهش جدیدی در پروئتینی است که ویروس از طریق آن وارد سلول‌های انسان می شود. به دلیل اینکه بسیار شبیه سویه دلتاست آن را دلتا پلاس نامیده‌اند. تاکنون این نوع ویروس در کشورهای بسیار کمی دیده شده است.