نوجوانان و جوانان در ایران به عنوان بخشی از برنامه مورد حمایت یونیسف آموزش فیلم‌سازی می‌بینند

داستان آنیسیا و آیدا، دو نوجوان فیلمساز، که در دوره‌های آموزشی تحت حمایت یونیسف برای نوجوانان و جوانان شرکت کردند.

نازنین عباسی
Anisa and Aida
UNICEF Iran/2022/Sayyari
18 آگوست 2022

آنیسا تاج، ۱۵ ساله، می‌گوید: «من از کودکی این فرصت را داشتم که با بسیاری از فیلمنامه‌نویسان، کارگردانان، فیلم‌سازان و اهالی سینما ارتباط برقرار کنم، زیرا مادرم عضو انجمن سینمای جوانان ایران  بود. من به آنها به‌عنوان الگوی خود نگاه می‌کردم». آنیسا علاقه خود را در سینما پیدا کرده است. سرگرمی‌های او تماشای انیمیشن، گوش دادن به پادکست‌های مربوط به سینما، هنر و موسیقی است.

وقتی پوستر سومین المپیاد فیلم‌سازی برای نوجوانان و دوره‌های فیلم سازی جوانان تحت حمایت یونیسف را در انجمن سینمای جوان دید، بلافاصله درخواست شرکت در دوره را داد. «این دوره زندگی من را تغییر داد، و از طریق آن با بسیاری از همسالان خودم دوست شدم و نکات حرفه‌ای زیادی یاد گرفتم. خاطرات جشنواره بین‌المللی فیلم برای کودکان و جوانان، که فارغ‌التحصیلان انجمن آثار خود را آنجا ارائه می‌دادند، واقعا الهام‌بخش بود. بهترین مکان برای نوجوانان مشتاق تا بتوانند زمینه‌های مورد علاقه خود را پیدا کنند.»

یونیسف ایران از سال ۱۳۹۷ در چارچوب تفاهم نامه‌‌ای با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از فعالیت‌های انجمن سینمای جوان در راستای برگزاری دوره‌های آموزش فیلمسازی برای نوجوانان و جوانان مستعد در سراسر کشور، ازجمله کسانی که از خانواده‌های کم‌برخوردارتر هستند، حمایت می‌کند. با حمایت‌های مالی یونیسف، انجمن سینمای جوان دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی تعاملی متعددی در زمینه‌های مختلف ازجمله آشنایی با سینما، فیلم‌سازی و کارگردانی فیلم کوتاه، فیلمنامه‌نویسی، عکاسی، فیلمبرداری، ایده‌پردازی و تبدیل ایده به فیلمنامه و تصویربرداری و همچنین آموزش کار با ابزارها و نرم‌افزارهای تدوین برای جوانان برگزار کرده است که همگی توسط اساتید و مدرسان حرفه‌ای انجام می‌شود. حتی طی همه‌گیری کرونا، ارائه این آموزش‌ها به صورت مجازی و از پلتفرم‌های آنلاین ادامه یافت. همه این آموزش‌ها برای شرکت‌کنندگان از استانهای مختلف به‌صورت رایگان برگزار شده است. انجمن سینمای جوان در ۵۸ شهر ازطریق دفاتر خود حضور فعال دارد.

آیدا زارعین، ۱۷ ساله، در هنرستان سوره در رشته سینما تحصیل می‌کند و ازطریق برادرش که کارگردانی جوان و از طرفداران سینماست، با فعالیت‌ها و فرصت‌های آموزشی انجمن آشنا شد. «ازطریق صفحات اینستاگرام انجمن و یونیسف، درمورد برنامه‌های المپیاد و آموزش‌های تحت حمایت یونیسف اطلاع پیدا کردم. ولی وقتی که دوره شروع شد، همزمان با آغاز قرنطینه به‌دلیل همه‌گیری کرونا در اسفند ۱۳۹۸ بود و بنابراین همه کلاس‌ها به‌صورت آنلاین برگزار می‌شد.»

آیدا در ادامه افزود:  «در ابتدا، تردید داشتم که آموزش‌های آنلاین و جلسات لایو اینستاگرام ممکن است چندان موثر و تعاملی نباشد. ولی شور و اشتیاق شرکت‌کنندگان و دانش و احاطه مدرسان به موضوعات به من ثابت کرد که اشتباه می‌کنم. نوجوانان همسن و سال من از سراسر کشور در این کلاس‌ها شرکت کرده بودند، چیزی که اگر غیر از روش آنلاین بود شاید امکان‌پذیر نمی‌بود؛ ما درباره رسم و رسوم، آیین‌ها و وضعیت هر شهر با هم صحبت می‌کردیم، و همین جرقه ایده‌های جالبی برای فیلمسازی برای همه ما بود.»

آنیسا می‌گوید: «می‌دانید ما کاملاً متفاوت هستیم، من خیلی برونگرا هستم و آیدا کمی خجالتی و ساکت. ولی مکمل همدیگر هستیم و همین باعث بروز خلاقیت در ما می‌شود.» او ادامه می دهد: «آیدا خیلی معقول و واقع‌بین است و مشکلات اجتماعی را عمیقاً درک می‌کند، ولی من بیشتر تمایل به تخیل و خیال‌پردازی دارم.»

وقتی آیدا و آنیسا درمورد ششمین دوره دوسالانه هنر کودک و نوجوان استانبول (فروردین 1401) مطلع شدند، تصمیم گرفتند که با هم یک فیلم کوتاه بسازند و به دبیرخانه آن ارسال کنند. آنیسا در این باره می‌گوید: « به این ترتیب بود که به این فکر افتادیم، شروع به نوشتن فیلمنامه و فیلمبرداری فیلم در عرض تنها سه روز کردیم ... همه چیز مثل یک توهم بود ... و برای همین اسم اثرمان را توهم بی‌اثر گذاشتیم».

فیلم کوتاه توهم بی‌اثر در ششمین دوره دوسالانه هنر کودک و نوجوان استانبول در بخش آثار دیجیتال (ویدئو آرت) پذیرفته شد. دو دختر جوان و سختکوش این موفقیت را دستاوردی بزرگ و نقطه عطفی برای ورود به دنیای جذاب فیلمسازی می‌دانند.

آنیسا ادامه می‌‌دهد: «باز هم آیدا بود که خبر خوب را به من داد ... فیلم ما پذیرفته شده! و من احساس می کنم اعتماد به نفسم بالا رفته و مطمئنم که می‌توانم آرزوهایم را دنبال کنم.»

آیدا معتقد است که دوره‌های انجمن در جهت‌دهی به او بسیار تاثیرگذار بوده و اکنون مصمم است تحصیلات دانشگاهی خود را در همین رشته در یک دانشگاه خوب ادامه دهد.

آیدا می‌گوید: «با تشکر از دوره‌های حمایتی یونیسف، ما موفق شدیم. حالا احساس می‌کنم که خیلی توانمند و مصمم هستم و می‌توانم آثار بیشتری برای کودکان و نوجوانان تهیه کنم و به اهدافم برسم. فهمیدم که کار تیمی چقدر برای به‌دست آوردن نتایج خوب مهم است. ما یک فیلمنامه دیگر نوشته‌ایم و به زودی بعد از امتحانات مدرسه شروع به فیلمبرداری خواهیم کرد».