فرصت سرمایه‌گذاری یونیسف برای شرکت‌های نوپای زنجیره بلوکی

سرمایه‌گذاری به صورت دلاری و/یا رمز ارز

بخش نوآوری یونیسف
UNICEF Innovation
UNICEF Innovation
24 ژوئن 2020

مهلت ثبت نام: ۵ مرداد ۱۳۹۹

صندوق نوآوری یونیسف به دنبال سرمایه‌گذاری ‌بدون سهم سرمایه تا سقف ۱۰۰ هزار دلار (دلار آمریکا و/یا رمز ارز) برای تامین مالی و حمایت فنی (در مرحله کشت ایده) برای شرکت های نوپای فناورانه انتفاعی است که پتانسیل کمک به بشریت را دارند. متقاضیان می‌توانند بخشی از بودجه خود را به صورت رمز ارز (بیت کوین یا اتریوم) از «صندوق رمزینه یونیسف» که به‌تازگی ایجاد شده است، دریافت کنند. با توجه به وضیعت کنونی اقلیم جهان و تمایل چشمگیر به سمت دنیای دیجیتال به دلیل شیوع بیماری کرونا، راهکارهای متن بازی که نیازهای حیاتی جوامع را درنظر بگیرند، بیش از پیش مهم هستند.

 

چنانچه شرکت نوپای شما در یکی از کشورهایی که یونیسف در آنها برنامه کشوری دارد ثبت شده است، و نمونه اولیه زنجیره بلوکی متن باز فعالی دارید که نتایج نوید بخشی را به همراه خواهد داشت (یا مایل هستید که آن را به متن باز تبدیل کنید)، می‌توانید در این فراخوان شرکت کنید.

چه کسانی می‌توانند در این فراخوان شرکت کنند؟

درحال حاضر ما به دنبال سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی هستیم که راهکارهای نرم‌افزاری براساس زنجیره بلوکی ایجاد کنند. در زیر مثال‌هایی از زمینه‌های مورد نظر آورده شده، که البته محدود به این موارد نیست:

تامین مالی

تامین مالی افراد را قادر به مشارکت در اکوسیستم‌های مختلف می‌نماید.

ما به دنبال راهکارهایی هستیم که:

 • افراد را توانمند سازد تا از رمز ارز استفاده کنند،  آن را کسب کرده و نگهداری کنند
 • به افراد اجازه دسترسی به ابزارهای مالی غیرمتمرکز بدهند
 • مدلهای جدیدی برای توانمندسازی جوامع پیدا کنند تا جوامع به‌عنوان قطب‌های اقتصادی عمل کنند
 • سیستم‌های مالی را شفاف‌تر کنند.

ارتباط دهی

در سراسر دنیا، گروه‌های مختلف با هم کار می‌کنند تا خدمات ارائه دهند. شفافیت و مسئولیت‌پذیری بیشتر در این فرآیندها، نتایج بهتری به بار خواهند آورد.

ما به دنبال راهکارهایی هستیم که:

 • اجازه دهد تا گروه‌های مختلف در کنار هم و با شفافیت و مسئولیت‌پذیری کار کنند (زنجیره تأمین، مدیریت قرارداد، ردیابی داده‌ها و غیره)
 • معاملات غیرمتمرکز را به‌عنوان مثال ازطریق بازارهای غیرمتمرکز ممکن سازد

توانمندسازی

یونیسف از ایجاد نرم‌افزار متن باز که درنهایت جوامع را به ابزارهای جدید مجهز می‌سازند، پشتیبانی می‌کند.

ما به راهکارهایی علاقمند هستیم که جوامع محلی را توانمند می‌سازند تا با روش‌های جدیدی با ‌سیستم‌ها ارتباط برقرار کنند، ازقبیل:

 • یافتن راه‌های جدید تصمیم‌گیری (برای مثال استفاده از روش نامتمرکز از قبیل سازمان های غیرمتمرکز خودگردان یا DAOS برای تعیین این که کدام پروژه‌ها باید تامین مالی شوند) 
 • حفاظت از اطلاعات کاربر که ازطریق راهکارهایی مثل اثبات دانایی صفر یا سایر سازوکارها به‌دست آمده باشد.

و موارد بیشتر ...

سرمایه گذاری ما لزوماً محدود به موارد فوق نیست. ما به شرکت‌هایی علاقمند هستیم که از فن‌آوری دفترکل توزیع شده (DLT) در زمینه‌های جدید و نوآوارنه که مقیاس پذیر و درسراسر دنیا عملی هستند، استفاده می‌کنند.

چنانچه مشخصات شما با معیارهای عمومی ما منطبق هستند، علاقمند هستیم که درمورد فعالیت‌های‌تان بشنویم.

UNICEF Innovation
UNICEF Innovation/Angelica Ong
منتورها در حال پاسخگویی به سوالات از شش شرکت نوپای زنجیره بلوکی ز ما. منبع: نوآوری یونیسف (از راست: آیا میاگوچی، مدیراجرایی بنیاد اتریوم، گالیا بنارتزی، بنیانگزار Bancor، کوسای جودا،متخصص زنجیره بلوکی، اریانا فولر، متخصص زنجیره بلوکی، ناتالیا شرر، توسعه اکوسیستم پشته سازمان غیرمتمرکز خودگردان)

صندوق نوآوری یونیسف چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

تامین سرمایه مرحله کشت ایده

صندوق تا ۱۰۰ هزار دلار سرمایه بدون سهم سهام در مرحله کشت ایده می‌دهد. سرمایه‌گذاری برای تست و اعتبارسنجی نمونه اولیه تا رسیدن به مرحله‌ای است که شرکت اثبات کند که راهکارش درست عمل می‌کند.

تامین سرمایه با رمز ارز

شرکت‌های نوپای منتخب همچنین فرصت خواهند داشت تا بخشی از سرمایه خود را به صورت رمز ارز دریافت کنند. «صندوق رمزینه» یونیسف از دو طریق دو رمز ارز بیت کوین و اتریوم تامین مالی می‌نماید.

رشد کسب و کار

صندوق با شبکه‌ای از منتورها کار می‌کند که به تیم‌های شرکت های نوپاکمک می‌‌کنند تا مدل و استراتژی کسب‌و‌کار خود را به گونه‌ای ایجاد کنند که موجب رشد شرکت و درنهایت  افزایش سود شود.

شبکه ها و بسترها

«صندوق جسورانه یونیسف» از متخصصین علوم کامپیوتر و زنجیره بلوکی با دسترسی به مشارکت‌های شرکتی  بهره گرفته و از مواردی که شرکت های نوپای زنجیربلوکی منتخب می‌توانند از آنها منتفع شوند، استفاده می‌کند.

توسعه محصول و فناوری

سرمایه‌پذیران از تیم «صندوق جسورانه یونیسف» و منتورهای متخصص و متعهد، کمک فنی دریافت می‌کنند تا راهکارهای خود را اعتبارسنجی کرده و بهبود ببخشند.

حداکثر نمودن تاثیر

یونیسف به عنوان سازمان تراز اول جهانی در حوزه کودکان، شبکه­ای از متخصصان و شرکا در دفاتر کشوری خود دارد که می‌توانند توصیه‌های بومی شده‌ و مشارکت‌های لازم برای دسترسی به کاربران بیشتر را ارائه دهند. 

نحوه ثبت نام

گام اول: معیارهای شرایط کلی را چک کنید:

 • شما بایستی به‌عنوان یک شرکت خصوصی در یکی از کشورهایی که یونیسف در آنها برنامه کشوری دارد ثبت شده باشید؛
 • شما در حال کار روی راهکارهای فن‌آوری متن باز باشید یا مایل به متن باز بودن تحت لیسانس‌های زیر یا معادل آنها باشید: BSD، GNU، MIT (نرم‌افزار)، CERN، MIT، TAPR (سخت‌افزار)، یا CC-BY (محتوا)؛
 • یک نمونه اولیه با نتایج -نوید بخش از تست‌های پایلوت اولیه - داشته باشید؛
 • راهکار شما پتانسیل تاثیر مثبت بر زندگی کودکان را داشته باشد.

گام دوم: «سند درخواست کامل ابراز علاقمندی» و «سوالات متداول پرسیده شده» را مطالعه کنید

گام سوم: ارسال

 • با تکمیل فرم و ارسال آن علاقمندی خود را ابراز کنید.
 • تمام موارد ارسالی می باید به انگلیسی باشد. چنانچه مایلید سوالات را پیش از ارسال نهایی ببینید، می‌توانید فایل PDF آن را ببینید یا دانلود کنید.
 • برای آمادگی بیشتر پیش از ارسال، لطفاً توجه کنید که در فرم ارسال از شما لینک یک ویدیوی 2 دقیقه ای خواسته می‌شود. دستورالعمل کامل در فرم داده شده است.

پس از ارسال چه اتفاقی می‌افتد؟

مهلت ثبت نام و ارسال ۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۹ شب (منطقه زمانی شرقی آمریکا) می‌باشد. فقط با شرکت‌های انتخاب شده تماس گرفته خواهد شد و از آنها خواسته می‌شود تا پروپوزال کامل‌تر خود را ارسال کنند. 

** شرکت‌های نوپای تأسیس شده توسط بانوان تشویق به ثبت نام می‌شوند.