۱/۶ میلیون دوز واکسن برای افزایش پوشش واکسیناسیون کووید-۱۹ در میان پناهندگان افغانستانی وارد کشور شد

15 نوامبر 2021
covax
UNICEF Iran/Sayyari/2021

تهران، ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۰ – شامگاه دوشنبه ۲۴ آبان ماه نخستین محموله واکسن کووید-۱۹ در قالب سازوکار «پوشش بشردوستانه» کوواکس که به منظور حمایت از دولت جمهوری اسلامی ایران و با هدف افزایش پوشش واکسیناسیون در میان پناهندگان تامین شده است، از طریق فرودگاه بین‌المللی امام خمینی در تهران، پایتخت جمهوری اسلامی ایران وارد کشور شد. دومین محموله این واکسن‌ها سه‌شنبه ۲۵ آبان وارد خواهد شد که بدین ترتیب مجموع واکسن‌های تامین شده از طریق پوشش بشردوستانه سازوکار کووکس به یک میلیون و ۶۱۱ هزار و ۶۰۰ دوز واکسن سینوفارم کووید-۱۹ خواهد رسید. ظروف جمع‌آوری ایمن و سرنگ‌های تزریق این واکسن‌ها نیز به صورت جدا به کشور ارسال خواهد شد.

ایران به عنوان بخشی از برنامه ملی واکسیناسیون کووید-۱۹، پناهندگان ساکن در این کشور را همزمان با شهروندان خود واکسینه می کند. محموله فوق زمینه کمک به پناهندگان بیشتری را تحت برنامه‌های فراگیر سلامت ایران فراهم می‌آورد. 

ایران یکی از نخستین کشورهایی است که تحت تاثیر پاندمی بیماری کووید-۱۹ قرار گرفت و در ماه‌های اخیر توانسته‌ به طور گسترده‌ای برنامه واکسیناسیون کووید-۱۹ را به اجرا درآورد. تاکنون حدود ۵۰ درصد از جمعیت واجد شرایط به صورت کامل واکسینه شده‌اند. بر اساس آمار دولت، تاکنون بیش از ۵۰۰ هزار پناهنده و دیگر افراد تحت پوشش دو دوز واکسن خود را دریافت کرده‌اند.

در حالیکه سازوکار پوشش بشردوستانه کوواکس تضمین می‌کند که کشورها به میزان کافی واکسن برای ایمن‌سازی افراد پر خطر و آسیب‌پذیر را در شرایط بشردوستانه داشته باشند، با توجه به تعداد بالای جمعیت افغانستانی که از قبل در ایران زندگی می‌کردند و نیز ورود اخیر تعداد بالایی از افغانستانی‌ها که از خشونت‌ و ناامنی، از کشورشان گریخته‌اند، تعداد واکسن بیشتری برای حمایت از این جمعیت در برابر بیماری کووید-۱۹ مورد نیاز است.

دفتر سازمان ملل متحد در ایران از درخواست دولت برای بهره‌گیری از پوشش بشردوستانه کوواکس حمایت کرده است. این سازمان مراتب تقدیر خود را از سازوکار کوواکس بیان می‌دارد. سازمان ملل متحد همچنین خواهان ارائه کمک‌های بیشتر به عنوان نمادی از تقیسم بار مسئولیت بین‌المللی برای کشورهایی است که میزبان تعداد زیادی از پناهندگان هستند تا بتوانند بر پاندمی غالب آیند.

ایران به عنوان یکی از کشورهای مشارکت کننده در سازوکار کوواکس، با استفاده از منابع مالی خود، از ماه آوریل سال ۲۰۲۱ میلادی تاکنون ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار دوز واکسن کووید-۱۹ را از سهمیه اختصاصی خود دریافت کرده و محموله‌های جدید نیز به‌زودی وارد کشور خواهند شد. سازمان ملل متحد در ایران از طریق کوواکس ارسال و دریافت واکسن‌های اهدایی به ایران شامل ۲ میلیون و ۹۰۰هزار دوز واکسن اهدایی ژاپن، ۱ میلیون ۱۳۹ هزار و ۶۰۰ دوز واکسن اهدایی ایتالیا و ۳۰۲ هزار و ۴۰۰ دوز واکسن اهدایی آلمان را تسهیل کرده است.

کوواکس سازوکاری به مدیریت مشترک «ائتلاف برای نوآوری در حوزه آمادگی برای اپیدمی»(GAVI)، «اتحاد جهانی برای واکسن و ایمن‌سازی»(GAVI) و سازمان جهانی بهداشت(WHO)  است که در آن صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) نقش کلیدی در ارسال واکسن برعهده دارد.

تماس با ما

بهاره یگانه فر
کارشناس ارتباطات
یونیسف
تلفن: 02122594994

یونیسف تنها نهاد سازمان ملل متحد برای بهبود زندگی و رفاه کودکان در سراسر جهان است. با همراهی و همکاری با طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در ۱۹۰ کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای همه کودکان، به ویژه آسیب پذیرترین آنها، جامه عمل بپوشاند. برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های یونیسف از وب سایت www.unicef.org دیدن فرمایید.