یونیسف و وزارت کار تقویت سیستم حمایت اجتماعی از کودکان را بررسی کردند

28 آوریل 2022
MCLSW
UNICEF Iran

در وبیناری که به طور مشترک توسط یونیسف، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مرکز سیاست‌های بین‌المللی رشد فراگیر (IPC-IG)  برگزار شد، سیستم حمایت اجتماعی ایران با تمرکز بر حقوق کودک و حمایت‌های جهانی یونیسف در راستای ارتقاء سیستم‌های حمایت اجتماعی ملی تشریح و مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.  

در وبینار فوق با عنوان «سیستم رفاهی ایران: با چشم‌انداز نیل به سوی سیستم حمایت اجتماعی یکپارچه برای کودکان و نوجوانان» مقامات و متخصصین در حوزه  سیاست‌گذاری و حمایت اجتماعی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دفاتر یونیسف در ایران، اردن و دفتر منطقه‌ای خاورمیانه و شمال آفریقا و مرکز سیاست‌ بین‌المللی رشد فراگیر (IPC-IG)  در برزیل شرکت کردند. نمایندگان جمهوری اسلامی ایران درباره سیستم حمایت اجتماعی ملی و برنامه‌های مرتبط با آن در راستای حمایت از کودکان آسیب‌پذیر توضیح دادند و با سایر شرکت کنندگان درخصوص راه‌های ارتقاء سیستم موجود به بحث و تبادل نظر پرداختند.

آقای داریوش ابوحمزه، معاون وزیر در امور رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، توضیحات اجمالی درباره نظام ملی حمایت اجتماعی در ایران با تمرکز بر حقوق کودکان و نوجوانان و برنامه‌های حمایتی در حال اجرا به منظور پوشش آسیب‌پذیرترین خانوارها، به خصوص خانواده‌های دارای فرزند در استان‌های کمتر برخوردار، ارائه داد. سپس، جناب آقای احد رستمی، مدیرکل دفتر اطلاعات و رفاه ایرانیان در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره «پایگاه رفاه ایرانیان» توضیح داد. این پایگاه خانوارهای محروم را بر اساس میزان آسیب‌پذیری، شناسایی و مشمولیت آنها برای برخورداری از حمایت اجتماعی را ثبت می‌نماید. همچنین خانم مریم میرمالک مدیرکل دفتر امور حمایتی و توانمندسازی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، درباره برنامه‌های حمایت اجتماعی ملی و امنیت غذایی برای کودکان و مادران شیرده ازجمله اجرای «برنامه حمایت اجتماعی فعال» در استان‌های منتخب با حمایت یونیسف صحبت کردند . این برنامه‌ها شامل پرداخت نقدی مشروط (نرم) برای بازگشت به مدرسه می‌شود.

دکتر رابین ناندی، نماینده یونیسف در ایران، از همکاری بلند مدت بین یونیسف و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین سازمان بهزیستی کشور قدردانی کرد و بر حمایت یونیسف از تقویت سیستم حمایت اجتماعی در سطح ملی با رویکرد هدف‌گیری بر اساس چرخه زندگی کودکان (ازطریق ارائه خدمات متناسب با سن برای کودکان گروه‌های سنی مختلف) و حمایت از سیستم تامین مالی مورد نیاز، تاکید کرد. با این کار، هر کودکی در ایران می‌تواند از حمایت اجتماعی یکپارچه در شرایط مختلف، ازجمله هنگامی که کشور دچار شوک‌های اقتصادی، بلایای طبیعی و همه‌گیری است، بهره مند شود. دکتر ناندی همچنین تمایل یونیسف به حمایت از برگزاری کنفرانس بین‌المللی در زمینه حمایت اجتماعی و ادامه تلاش‌های گسترده برای حمایت از سیستم حمایت اجتماعی همه‌شمول و یکپارچه برای کودکان در ایران را ابراز نمود.

یونیسف در بخش عمده‌ای از مشارکت فعلی خود با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، اشتراک‌گذاری بهترین شیوه‌های جهانی در زمینه حمایت اجتماعی برای کودکان را ازطریق انتقال تجربیات مرکز سیاست بین‌المللی رشد فراگیر در برزیل (IPC-IG) ، تسهیل کرده است.طی این همکاری، این مرکز عالی تخصصی بسیاری از تجربیات خوب خود در زمینه حمایت اجتماعی در سطح جهانی را به اشتراک گذاشته است. برنامه حمایت اجتماعی برزیل برای خانواده‌های آسیب پذیر تحت عنوان بولسا فامیلیا (Bolsa Familia) و استراتژی‌های  کاهش فقر چین، دو نمونه از این تجربیات است. علاوه بر این، یونیسف با حمایت مالی دولت اتریش اقدام به اجرای برنامه حمایت اجتماعی فعال که در سطح جهان آزمایش شده، در برخی استان‌های برگزیده کرده است. هدف این برنامه اجرا در مقیاس کشوری است. مدل حمایت اجتماعی فعال شامل حمایت در راستای ارتقای سیستم آموزش فنی و حرفه‌ای در سطح ملی به منظور تسهیل انتقال از آموزش به کسب درآمد، افزایش سرمایه انسانی و درنتیجه کمک به رشد اقتصادی است.

علاوه بر این، ایران مدل موفق همکاری با سازمان مردم نهاد رعد الغدیر را ارائه داد که مرکز تلفنی ارتباط با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. هدف این مدل توانمندسازی افراد دارای معلولیت ازطریق آموزش  و ایجاد اشتغال در این مرکز است. این مرکز، در واقع خانوارهای آسیب‌پذیر را جهت دریافت وجه نقد و سایر برنامه‌های حمایت اجتماعی شناسایی می‌کند. این رویکرد همچنین در ایجاد فرصت‌های شغلی چه در داخل وزارتخانه و چه در بخش خصوصی ازطریق ایجاد فرصت‌های استخدامی برای اوپراتورهای مرکز تماس در شرکت‌های خصوصی نقش خواهد داشت.

در جلسه پایانی وبینار، آقای مانوئل رودریگز پومارول، رئیس بخش حمایت اجتماعی و سیاست‌گذاری دفتر یونیسف اردن به تشریح سیستم حمایت اجتماعی نور (NUR)، شامل سیستم اطلاعاتی مدیریت یکپارچه (IMIS) حساس به وضعیت کودکان، در اردن پرداخت. در انتهای جلسه آقای سمان تاپا مشاور سیاست‌گذاری اجتماعی در دفتر منطقه‌ای خاورمیانه و شمال آفریقای یونیسف درباره شیوه کار یونیسف در این منطقه در راستای تحقق سیاست‌های حمایت اجتماعی یکپارچه و حساس به حقوق کودک توضیحاتی دادند.

این وبینار با جلسه پرسش و پاسخ و تبادل نظرات پایان یافت.

تماس با ما

بهاره یگانه فر
کارشناس ارتباطات
یونیسف
تلفن: 02122594994

یونیسف تنها نهاد سازمان ملل متحد برای بهبود زندگی و رفاه کودکان در سراسر جهان است. با همراهی و همکاری با طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در ۱۹۰ کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای همه کودکان، به ویژه آسیب پذیرترین آنها، جامه عمل بپوشاند. 

برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های یونیسف از وب سایت www.unicef.org دیدن فرمایید.