یونیسف و بهزیستی کارگاه آموزشی برنامه‌مراقبت در خانواده‌های جایگزین را برای کارشناسان کشوری برگزار کردند

02 نوامبر 2022
child protection
UNICEF Iran

یونیسف با همکاری سازمان بهزیستی کشور کارگاه ظرفیت‌سازی «پروتکل ملی برنامه‌ مراقبت در خانواده‌های جایگزین» را از ۲ تا ۴ آبان ۱۴۰۱ در تهران و با حمایت مالی اتحادیه اروپا برگزار کرد.

در این کارگاه، مددکاران اجتماعی و مربیان کشوری دانش خود را در زمینه مدل مراقبت و پروتکل‌ کشوری برنامه مراقبت برای کودکان در خانواده های جایگزین افزایش دادند. پروتکل‌ برنامه مراقبت و ظرفیت‌سازی برای مددکاران و مدیرانی که با کودکان در مراقبت‌های جایگزین سروکار دارند به ارائه بهتر خدمات جامع مراقبتی متناسب برای هر کودک یاری می‌رساند. 

یونیسف در گام بعدی با سازمان بهزیستی همکاری خواهد کرد تا این سازمان ظرفیت خود برای پایش اجرای این پروتکل‌ها را تقویت کند.

خانواده گروه اجتماعی بنیادینی است که به صورت طبیعی رشد،‌ سلامت و مراقبت کودک در آن بایستی رخ دهد. اگرچه درباره این مفهوم یک اجماع جهانی وجود دارد، اما در برخی موارد، کودکان از محیط خانوادگی محروم هستند و/یا ماندن در خانواده مطابق با مصالح عالیه آنها نیست. بنابراین، دولت‌ها باید همه تلاش خود را بکار گیرند تا با اجرای  برنامه‌های توانمندسازی و حمایتی، کودکان بتوانند در خانواده‌ها باقی مانده و یا به آغوش خانواده بازگردند. همچنین دولت‌ها باید اطمینان حاصل کنند که مجموعه‌ای از مراقبت‌های جایگزین وجود دارند تا زمانی که کودکان نمی‌توانند نزد خانواده‌های خود بمانند، نیازهای ویژه‌شان برآورده شود.

علاوه بر این، در زمان قرارگیری کودکان تحت مراقبت‌های جایگزین باید اقدامات نظام‌مندی صورت پذیرد تا مراقبت‌ها و حمایت‌های لازم از کودکان، خانواده‌های آنها و جوامع به صورت یکپارچه انجام گیرد. این اقدامات شامل اتخاذ یک رویکرد جامع در قبال سلامت، تغذیه،‌ رشد جسمی و روانی،‌ مراقبت پس از ترخیص و بازگشت دوباره به جامعه برای کودکان است. یونیسف با توجه به این امر از سازمان بهزیستی حمایت می‌کند تا ظرفیت این سازمان برای ارائه خدمات مراقبتی و حمایتی جامع و با کیفیت برای کودکان آسیب‌پذیر شامل کودکان در مراقبت‌های جایگزین افزایش یابد.

 

تماس با ما

مهدی سیاری
کارشناس ارتباطات
یونیسف
تلفن: 02122594994
تلفن: 09103252806

یونیسف تنها نهاد سازمان ملل متحد برای بهبود زندگی و رفاه کودکان در سراسر جهان است. با همراهی و همکاری با طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در ۱۹۰ کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای همه کودکان، به ویژه آسیب پذیرترین آنها، جامه عمل بپوشاند. 

برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های یونیسف از وب سایت www.unicef.org دیدن فرمایید.