یونیسف با حمایت مالی دولت سوئد، پانسمان‌های مخصوص برای کودکان مبتلا به بیماری ای‌بی در ایران را خریداری کرد

23 آگوست 2022
eb
UNICEF

تهران، ۱ شهریور ۱۴۰۱ – با حمایت مالی دولت سوئد، یونیسف از طرف جمهوری اسلامی ایران و بنا به درخواست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، پانسمان‌های مخصوص برای کودکان مبتلا به بیماری ای‌بی، یا بیماری پوستی پروانه‌ای را خریداری و وارد ایران کرد.

نماینده یونیسف در ایران، دکتر رابین ناندی، در این خصوص گفت: «یونیسف تلاش می‌کند تا با کاهش اثرات منفی تحریم‌ها بر کودکان، از آنها حمایت کند. عملیات و مداخلات بشردوستانه نباید تحت هیچ شرایطی مختل شوند. یونیسف، سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با انجام مطالعه‌ای مشترک در زمینه تاثیر تحریم‌ها در حوزه سلامت بر درمان بیماری‌های کودکان را بررسی کردند. درمان بیماری ای‌بی، به خصوص تهیه پانسمان‌های مخصوص از بازار بین‌المللی تحت تاثر تحریم‌ها میسر نبود، و یونیسف دولت را در تهیه این کالاها حمایت نمود. ما معتقدیم که عملیات و مداخلات بشردوستانه نباید تحت هیچ شرایطی مختل شوند. صمیمانه از دولت سوئد برای کمک مالی در تهیه این پانسمان‌ها تشکر می‌نمایم.»

این پانسمان‌های زخم محصول شرکت داروسازی سوئدی مولنیکه، توسط مرکز تدارکات جهانی یونیسف در کپنهاگ خریداری شدند. اولین محموله پانسمان‌ها به وزن ۴/۴ تن برای توزیع میان خانواده‌های دارای فرزند مبتلا به بیماری ای‌بی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تحویل داده شد. در سال ۲۰۲۰، یونیسف با کمک دولت آلمان ۵/۸ تن پانسمان ویژه بیماران‌ ای‌بی وارد ایران کرد. 

طبق گفته آقای ماتیاس لینتز سفیر محترم سوئد در جمهوری اسلامی ایران، «دولت سوئد خرسند است که توانسته در تهیه پانسمان‌های ای‌بی از یونیسف حمایت مالی نماید و با این کار باعث التیام درد افراد مبتلا به بیماری ای‌بی، که بیشترشان کودکان هستند، ‌شود. عدم دسترسی به برخی داروها و محصولات درمانی خاص در ایران یک مساله بشردوستانه ناشی از اثرات تحریم‌ها بر مبادلات مالی است. امیدواریم که راهکاری برای این مشکل پیدا شود و ما نیز از این راهکار حمایت خواهیم کرد.»

بیماری ای‌بی یک بیماری ژنتیکی نادر است که  باعث می‌شود پوست کودکان بسیار شکننده شود و زخم‌ها و تاول‌های دردناک مانند سوختگی درجه سه در سطح آن ایجاد شود. این شرایط معمولا در دوران نوزادی یا اوایل کودکی بروز پیدا می‌کند. بیماری ای‌بی هیچ درمانی ندارد، گرچه علائم خفیف این بیماری ممکن است با افزایش سن بهبود یابد.  

تماس با ما

بهاره یگانه فر
کارشناس ارتباطات
یونیسف
تلفن: 02122594994

یونیسف تنها نهاد سازمان ملل متحد برای بهبود زندگی و رفاه کودکان در سراسر جهان است. با همراهی و همکاری با طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در ۱۹۰ کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای همه کودکان، به ویژه آسیب پذیرترین آنها، جامه عمل بپوشاند. 

برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های یونیسف از وب سایت www.unicef.org دیدن فرمایید.