نوجوانان در زمان‌های بحران‌، پشتیبانی روان‌شناختی بهبود یافته و کارآمدتری دریافت خواهند کرد

17 اکتبر 2023
ADAP
UNICEF Iran/Sayyari/2023

 

به کمک برنامه سلامت روان در شرایط اضطراری که توسط یونیسف حمایت می‌شود، مدکاران اجتماعی، مشاوران، متخصصان، و همچنین داوطلبان جوان، به کودکان و نوجوانان آسیب‌پذیر و در معرض خطر و خانواده‌هایشان، در مواقع اضطراری،  خدمات  کارآمدتری ارائه خواهند داد. این برنامه که نتیجه همکاری بین یونیسف و سازمان مقابله با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران است، منجر به تدوین پروتکل اضطراری و برگزاری دو کارگاه آموزشی برای کارکنان فنی ارائه دهنده‌ی خدمات به نوجوانان در معرض خطر، در ماه‌های مرداد و شهریور ۱۴۰۲ شد.

این کارگاه‌ها با هدف رفع نیازهای فنی کارکنانی که با دختران جوان آسیب‌پذیر و در معرض خطر در تماس اند، برگزار شد. این اقدام همچنین موجب ارتقای ظرفیت این کارکنان در فراهم کردن خدمات مؤثرتر به جوانان در مواقع اضطراری خواهد شد.

در خلال کارگاه اول، علاوه بر ارتقاء ظرفیت در مدیریت بحران و مداخله تخصصی، یک پروتکل به منظور تقویت ظرفیت پاسخگویی در مواقع اضطراری برای مراکز بهزیستی نوجوانان حمایت شده توسط یونیسف در شهرهای مشهد و کرمانشاه، تدوین شد.

در کارگاه دوم نیز، شرکت‌کنندگان این پروتکل را به همراه برنامه کاری شرایط اضطراری بازبینی و نهایی کردند.

ایران کشوریست مستعد بحران، و حوادث طبیعی مانند زلزله و سیل در سال‌های اخیر تأثیر عمیقی بر جمعیت کشور از جمله نوجوانان که نیازها و چالش‌های خاصی دارند، داشته‌است. بحران‌ها زندگی نوجوانان را مختل کرده و اغلب تأثیرات طولانی‌مدتی بر سلامتی جسمی، عاطفی و روانی آن‌ها دارند. اولویت بخشیدن به نیازهای خاص نوجوانان در زمان‌های بحران، بسیار حیاتی است.

فراهم‌کردن فضاهای امن، حمایت روان‌شناختی، دسترسی به آموزش، خدمات بهزیستی و ارائه فرصت‌های تفریح و ارتقاء مهارت برای نوجوانان، از اهمیت ویژه‌ای برای سلامتی وتاب‌آوری آن‌ها برخوردار است.

تماس با ما

مهدی سیاری
کارشناس ارتباطات
یونیسف
تلفن: 02122594994
تلفن: 09103252806

یونیسف تنها نهاد سازمان ملل متحد برای بهبود زندگی و رفاه کودکان در سراسر جهان است. با همراهی و همکاری با طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در ۱۹۰ کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای همه کودکان، به ویژه آسیب پذیرترین آنها، جامه عمل بپوشاند. 

برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های یونیسف از وب سایت www.unicef.org دیدن فرمایید.