دختران نوجوان با حمایت یونیسف از خدمات بهینه در مراکز سلامت و توانمندسازی نوجوانان بهره‌مند می‌شوند

01 ژوئن 2023
AWEC
UNICEF

دختران نوجوان در معرض خطر و خانواده‌های آنها در یک برنامه همکاری بین یونیسف و ستاد مبارزه با مواد مخدر، از خدمات کارآمدتر و مداخلات با کیفیت در مراکز سلامت روانی-اجتماعی و توانمندسازی نوجوانان برخوردار خواهند شد. در همین راستا، کارشناسان، مددکاران، روانشناسان، نیروهای نیازمندیابی و همتایان  در دو مرکز مشهد و کرمانشاه در یک کارگاه آموزشی با هدف ارائه خدمات مبتنی بر شواهد به نوجوانان شرکت کردند. این کارگاه به صورت مشترک توسط یونیسف،‌ ستاد مبارزه با مواد مخدر و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان خراسان رضوی برگزار شد.

این کارگاه چهار روزه که از ۳۱ اردیبهشت تا ۳ خرداد ۱۴۰۲ در مشهد برگزار شد بر رفع نیازهای فنی کارکنان مراکز متمرکز بود. این کارکنان که در ارتباط نزدیک با دختران در معرض خطر قرار دارند، ظرفیت، دانش و مهارت‌های خود را در حوزه نیازمندیابی و حمایت‌یابی ارتقاء دادند. دوره آموزشی شامل مهارت‌های خودمراقبتی، ارتباطات مؤثر، ملاحظات کار با نوجوانان دارای نیازهای خاص و پناهنده و همچنین طرح و برنامه‌ریزی برای نیازمندیابی بود. یکی دیگر از موضوعات آموزشی «حمایت‌یابی» بود که مهمترین بخش رویکرد‌های مبتنی بر جامعه است.

یونیسف در سال ۱۴۰۱ و در همکاری با ستاد مبارزه با مواد مخدر و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر از تأسیس دو مرکز آزمایشی سلامت و توانمندسازی نوجوانان در مشهد و کرمانشاه حمایت کرد. این مراکز بر کاهش آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری از مصرف مواد در میان دختران نوجوان در معرض خطر متمرکز است.

موارد حمایت از دختران نوجوانان در این مراکز عبارت است از خدمات سلامت روان، پیشگیری از مصرف مواد، آسیب‌های اجتماعی و رفتارهای خطرناک، همچنین ترویج سبک زندگی سالم از طریق مهارت‌های زندگی و اجتماعی، مشارکت معنادار،‌ تاب‌آوری و خودمراقبتی.

تماس با ما

بهاره یگانه فر
کارشناس ارتباطات
یونیسف
تلفن: 02122594994

یونیسف تنها نهاد سازمان ملل متحد برای بهبود زندگی و رفاه کودکان در سراسر جهان است. با همراهی و همکاری با طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در ۱۹۰ کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای همه کودکان، به ویژه آسیب پذیرترین آنها، جامه عمل بپوشاند. 

برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های یونیسف از وب سایت www.unicef.org دیدن فرمایید.