حمایت یونیسف از پویش واکسیناسیون سرخک برای کودکان پناهنده افغان در ایران

23 ژانویه 2023
vaccine
UNICEF Iran/2023/Andishehrad

یونیسف،‌ با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی، از پویش ایمن‌سازی تکمیلی برای کودکان پناهنده زیر ۱۵ سال افغانی حمایت می کند.

این پویش، از ۱۰ دی تا ۱۰ بهمن ۱۴۰۱، با هدف افزایش پوشش واکسیناسیون بیماری‌های سرخک و سرخجه در میان جمعیت پناهنده زیر ۱۵ سال برگزار می‌شود. همچنین، به‌عنوان بخشی از این پویش، مکمل ویتامین آ به کودکان زیر ۵ ساله افغان ارائه می‌شود.

یونیسف با هدف حمایت از این پویش، ۶۰۰هزار دوز واکسن و  سرخک و سرخجه و سرنگ برای تزریق واکسن را از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی مربوطه قرار داده و همچنین در تدوین شیوه نامه ‌های مرتبط با تزریق واکسن همکاری کرده است.

محسن زهرایی، رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، اعلام کرده است که در جریان دور اخیر ورود پناهنده‌های افغان به کشور،‌ بسیاری از کودکان، بالاخص کودکان زیر ۵ سال، احتمالا مبتلا به سرخک بوده‌اند. بر اساس اطلاعات وزارت بهداشت، در سال ۱۴۰۱، ۲۱۴ مورد ابتلا به سرخک در ایران گزارش شده‌اند که بیش از نیمی از این افراد غیر ایرانی بوده‌اند.

در سطح جهانی، پس از اینکه بسیاری از کشورها مقررات مرتبط با فاصله‌گذاری اجتماعی را که در اوج همه‌گیری کرونا اعمال شده بودند، لغو کردند، و همچنین متعاقب کاهش شدید پوشش واکسیناسیون،‌ خطر شیوع گسترده سرخک در سطح جهانی افزایش یافت. در دو ماه اول سال ۲۰۲۲، موارد بیماری سرخک ۷۹ درصد نسبت به دوره مشابه در سال ۲۰۲۱ افزایش یافت.

تماس با ما

مهدی سیاری
کارشناس ارتباطات
یونیسف
تلفن: 02122594994
تلفن: 09103252806

یونیسف تنها نهاد سازمان ملل متحد برای بهبود زندگی و رفاه کودکان در سراسر جهان است. با همراهی و همکاری با طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در ۱۹۰ کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای همه کودکان، به ویژه آسیب پذیرترین آنها، جامه عمل بپوشاند. 

برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های یونیسف از وب سایت www.unicef.org دیدن فرمایید.