به بهانه روز جهانی جوانان: روایت امیرحسن از مهارت‌آموزی با کمک یونیسف

دو مرکز توانمندسازی نوجوانان و جوانان با حمایت یونیسف از زمان تاسیس در سال ۱۴۰۰ تا کنون به یک‌هزارو۳۹۵ نوجوان و جوان خدمات آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و نیز برنامه‌های مهارت‌آموزی نوآورانه ارائه کرده‌اند.

12 آگوست 2023
امیرحسین
UNICEF Iran

«پدرم می‌خواست مثل خودش سبزی‌فروش شوم و سر زمین بروم، اما علاقه من به کارهای فنی مثل تعمیرات بود، بخصوص تعمیرات گوشی و کامپیوتر»، اینها را امیرحسین ۱۸ ساله از کرمانشاه می‌گوید. او اضافه می‌کند که از طریق دوستش با مرکز توانمندسازی و مهارت‌آموزی نوجوانان و جوانان مورد حمایت یونیسف در کرمانشاه آشنا شده است.

امیرحسین هم از خدمات مشاوره مرکز استفاده کرده و هم در کلاس‌های مهارت‌آموزی دوره تعمیرات موبایل که توسط مرکز برگزار می‌شد، شرکت کرده است.

«بعد از اینکه مدرک درجه ۲ کارآموزی را گرفتم مسئولین مرا به یک مرکز خدمات تعمیر موبایل معرفی کردند تا کارآموزی کنم، فعلا حقوقی نمیگیرم و فقط هزینه رفت‌و‌آمدم را می‌دهند، اما فرصت خیلی خوبی است که کار عملی را  یاد بگیرم. بعد از امتحاناتم باز هم کلاس‌هایم را ادامه می‌دهم تا  مدرک بالاتری درزمینه تعمیرات بگیرم و وارد بازار کار شوم». امیرحسین می گوید اگر این مرکز نبود او علایق واقعی  خود را در بازار کار نمی‌شناخت: " فضای مرکز توانمند‌‌سازی نوجوانان خیلی دوستانه و صمیمانه بود و همین مرا ترغیب می‌کرد کلاس‌هایم را ادامه دهم.»

در سال ۱۴۰۰ دو مرکز توانمندسازی نوجوانان و جوانان با حمایت یونیسف و به صورت آزمایشی توسط سمن‌های مرتبط با وزارت ورزش و جوانان در کرمانشاه و اصفهان تاسیس شدند. هدف از ایجاد این مراکز کمک به نوجوانان و جوانان کم‌برخوردار و ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و نیز برنامه‌های مهارت‌آموزی نوآورانه است. همچنین در این مراکز نوجوانان و جوانان با برنامه‌های کارآفرینی در بخش خصوصی مرتبط می‌شوند تا به آنها کمک شود مسیر همواری در گذار از یادگیری به درآمدزایی داشته باشند. این دو مرکز از زمان تاسیس در سال ۱۴۰۰ تا کنون به یک‌هزارو۳۹۵نوجوان و جوان خدمات ارائه کرده‌اند.

تماس با ما

بهاره یگانه فر
کارشناس ارتباطات
یونیسف
تلفن: 02122594994

یونیسف تنها نهاد سازمان ملل متحد برای بهبود زندگی و رفاه کودکان در سراسر جهان است. با همراهی و همکاری با طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در ۱۹۰ کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای همه کودکان، به ویژه آسیب پذیرترین آنها، جامه عمل بپوشاند. 

برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های یونیسف از وب سایت www.unicef.org دیدن فرمایید.