بهبود خدمات مراقبتی و حمایتی برای کودکان در معرض سوءرفتار و خشونت

21 آگوست 2023
CP
UNICEF Iran

کودکان در معرض سوءرفتار و خشونت از خدمات مراقبتی و حمایتی بهتری برخوردار خواهند شد. این امر شامل مواردی از قبیل بهبود رویکرد در تشخیص زود هنگام، مداخله فراگیر، کاهش پیامدهای منفی سوءرفتار و پیشگیری از تکرار آن است. به منظور دست‌یابی به این اهداف، یونیسف در همکاری با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، یک کارگاه آموزشی برای گروهی از مددکاران اجتماعی مراکز درمانی و مربیان استانی سرتاسر کشور برگزار کرده است.

این برنامه ظرفیت‌سازی با حمایت مالی اتحادیه اروپا و در تاریخ ۱۸ و ۱۹ مرداد ماه در تبریز برگزار شد. هدف از این آموزش‌ها ایجاد یک گروه از ناظرین و مربیان در سطح ملی با تخصص فنی و مهارت‌های تسهیل گری است. دو وظیفه عمده این ناظرین و مربیان عبارت است از ارائه خدمات مراقبتی و حمایت اجتماعی بهینه به کودکان در معرض سوءرفتار و خشونت و نیز افزایش آگاهی در ارائه‌دهنگان مراقبت‌های بهداشتی و درمانی از طریق آموزش در سطح استانی.

سوءرفتار با کودکان یک مسئله رایج است که اغلب پنهان می‌ماند و کودکان قربانی به ندرت چنین رفتاری را گزارش می‌کنند. کادر درمانی و مددکاران اجتماعی در مراکز پزشکی و بیمارستان‌ها در جایگاه منحصربفردی قرار دارند و می‌توانند با دانش و ابزارهای لازم، این کودکان را شناسایی کرده و از آنها حمایت کنند.

علاوه بر این، به دلیل طبیعت چند وجهی این پدیده و لزوم ارائه خدمات جامع در بخش‌های مختلف، مددکاران اجتماعی در محیط‌های درمانی نقشی حیاتی در هماهنگی و تسهیل ارائه خدمات درمانی و اجتماعی یکپارچه ایفا می‌کنند. آنها به متخصصین حوزه سلامت و درمان و دیگر بخش‌های اجتماعی و همچنین به کودکان و خانواده‌هایشان، مهارت‌های پیشگیری، شناسایی و مداخله  در پدیده سوءرفتار با کودکان را آموزش می‌دهند.

علاوه بر کارگاه آموزشی، این برنامه ظرفیت‌سازی شامل دوره آموزش و نظارت شش ماهه عملی نیز می‌شود. پس از اتمام این فعالیت، وزارت بهداشت و آموزش پزشکی قصد دارد این برنامه را به صورت ملی در سراسر کشور گسترش دهد.

تماس با ما

مهدی سیاری
کارشناس ارتباطات
یونیسف
تلفن: 02122594994
تلفن: 09103252806

یونیسف تنها نهاد سازمان ملل متحد برای بهبود زندگی و رفاه کودکان در سراسر جهان است. با همراهی و همکاری با طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در ۱۹۰ کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای همه کودکان، به ویژه آسیب پذیرترین آنها، جامه عمل بپوشاند. 

برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های یونیسف از وب سایت www.unicef.org دیدن فرمایید.