برندگان مسابقه عکس مشترک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یونیسف با عنوان «کودکان پناهجو، میهمان‌نوازی ایرانی» اعلام شدند

22 ژوئن 2023
PR
UNICEF Iran/Andishehrad/2023

مجموعه عکس «کودکان بی‌هویت» از عبدالله حیدری، عکاس خبری، برنده جایگاه نخست سومین دوره مسابقه عکاسی خبری مشترک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفتر یونیسف ایران شد. این مجموعه سختی‌های پیش روی کودکان پناهنده افغان و بدون مدارک شناسایی را در دسترسی به خدمات ضروری مانند آموزش و مراقبت‌های بهداشتی، به تصویر می‌کشد. اثر آقای حیدری همچنین تلاش‌های تحسین‌آمیز در سالیان اخیر برای برطرف کردن مشکلات کودکان پناهنده و بدون مدارک شناسایی و همچنین ارائه خدمات مورد نیاز آنها را نمایش می‌دهد.

دو داستان تصویری دیگر از عکاسان خبری ایرانی در جایگاه‌های دوم و سوم این مسابقه با عنوان «کودکان پناهجو، میهمان‌نوازی ایرانی» که در سال ۱۴۰۱ برگزار شد، قرار گرفتند.

هدف از این مسابقه که به عنوان بخشی از همکاری مشترک بین معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یونیسف برگزار شد، ترویج بازنمایی اخلاقی کودکان در عکاسی خبری و تأکید بر اهمیت داستان‌گویی تصویری در حمایت‌یابی برای مسائل کودکان است.

هیأت داوران متشکل از کارشناسان معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یونیسف پس از بررسی آثار متعدد دریافتی از اقصی‌نقاط کشور، نفرات زیر را به عنوان برندگان نهایی اعلام کردند:

  1. آقای عبدالله حیدری، برای داستان تصویری «کودکان بدون هویت»، برنده یک دستگاه دوربین عکاسی حرفه‌ای،‌ لوح تقدیر و تندیس.
  2. آقای عرفان کوچاری، برای داستان تصویری «زندگی خوب» که روایت تلاش‌های افراد داوطلب برای ارائه خدمات ضروری مانند مراقبت‌های بهداشتی، آموزش، غذا و لباس به پناهجویان در مناطق کم‌برخوردار است. برنده یک دستگاه تلفن همراه و لوح تقدیر.
  3. آقای سهند تاکی، برای داستان تصویری «مدرسه کودکان کار مهاجر» که داستان کودکان کار پناهجو در کلاس‌های یک سازمان غیردولتی محلی و ارائه آموزش رایگان به آنها است. برنده یک دستگاه تلفن همراه و لوح تقدیر. 

تمام این مجموعه عکس‌ها در وب‌سایت یونیسف ایران منتشر شده‌اند.

مراسم اعطای جوایز در روز ۳۰ خرداد و همزمان با روز جهانی پناهندگان، با شرکت نمایندگان یونیسف و معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

علاوه بر این مسابقه،‌ یونیسف و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دومین دوره مسابقه گزارش‌نویسی برای خبرنگاران ایرانی را در همین موضوع برگزار کرده‌اند. (اینجا را ببینید)

 

تماس با ما

مهدی سیاری
کارشناس ارتباطات
یونیسف
تلفن: 02122594994
تلفن: 09103252806

یونیسف تنها نهاد سازمان ملل متحد برای بهبود زندگی و رفاه کودکان در سراسر جهان است. با همراهی و همکاری با طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در ۱۹۰ کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای همه کودکان، به ویژه آسیب پذیرترین آنها، جامه عمل بپوشاند. 

برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های یونیسف از وب سایت www.unicef.org دیدن فرمایید.