Pielęgnowanie więzi karmienie po karmieniu
Jak UNICEF i Fundacja Bank Mleka Kobiecego pomagają matkom uchodźczyniom z Ukrainy w nauce karmienia piersią i przygotowują je do macierzyństwa

- Available in:
- English
- Polish
Przyjście na świat dziecka jest niezwykłą podróżą, ale wiąże się również z wieloma wyzwaniami. Od nieprzespanych nocy po martwienie się o dobre samopoczucie i bezpieczeństwo dziecka, macierzyństwo wymaga wiele siły. Dla matek uchodźczyń podróż ta jest jeszcze większym wyzwaniem. Żyjąc w ciągłej niepewności, doświadczają niepokoju, stresu i zmartwień.
Viktoria i Mariana przyjechały z Ukrainy do Polski po eskalacji wojny w lutym 2022 roku, szukając bezpieczeństwa. Obie urodziły swoje dzieci w Polsce. To było dla nich nowe miejsce, które mocno różniło się od tego, co sobie wyobrażały.
Viktoria przyjechała do Krakowa z obwodu chmielnickiego. Karmienie piersią nowonarodzonego syna Andrzeja nie było dla niej łatwe. To bardzo stresowało młodą matkę, która chciała zapewnić swojemu dziecku jak najlepszą opiekę. "Na początku mieliśmy trochę problemów. Andrzej nie chciał jeść i musiał się tego nauczyć. To było zanim otrzymałam bezpłatne konsultacje laktacyjne".
Kryzys uchodźczy dotknął w szczególności kobiety i dzieci, a tym samym postawił nowe wyzwania przed polskim systemem opieki okołoporodowej i laktacyjnej. W odpowiedzi UNICEF nawiązał współpracę z Fundacją Bank Mleka Kobiecego, aby wspierać matki w prawidłowym żywieniu dzieci. Projekt ma na celu promowanie wyłącznego karmienia piersią, podniesienie poziomu opieki nad kobietami w kryzysie okołoporodowym oraz rozszerzenie usług w szpitalach.


Pomoc i wsparcie
"Matki, które przyjeżdżają do Polski z powodu wojny, potrzebują dużo wsparcia, zwłaszcza emocjonalnego, językowego, a czasem choćby miłego słowa" - mówi Olga Stetsiuk.
"Matki, które przyjeżdżają do Polski z powodu wojny, potrzebują dużo wsparcia, zwłaszcza emocjonalnego, językowego, a czasem choćby miłego słowa"
Olga pracuje jako specjalistka ds. laktacji w Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym Ujastek w Krakowie, jednym ze szpitali biorących udział w projekcie. Podobnie jak Mariana i Viktoria, Olga pochodzi z Ukrainy, co jest pocieszające dla świeżo upieczonych matek. Olga jest w stanie lepiej zrozumieć to, przez co przeszły. Olga pomogła Viktorii poradzić sobie z wyzwaniami, dając wskazówki i wsparcie na każdym kroku. Wspólnie pracowały nad stworzeniem nawyku karmienia piersią, zapewniając Andrzejkowi niezbędne składniki odżywcze i budując więź, którą może dać tylko mleko matki.


Mariana, która przyjechała do Polski z Kijowa, poszukiwała wsparcia przygotowując się do porodu. Chciała dowiedzieć się, jak opiekować się noworodkiem i karmić piersią swoją przyszłą córkę, Annę. Szybko znalazła informacje o programie UNICEF i Fundacji Bank Mleka Kobiecego za pośrednictwem Olgi, która odezwała się do niej i wspierała ją od samego początku.
"Ten program buduje świadomość na temat karmienia piersią i obala wszystkie mity na ten temat. Karmienie piersią to piękny proces" - mówi Mariana, mama małej Anny.
"Ten program buduje świadomość na temat karmienia piersią i obala wszystkie mity na ten temat. Karmienie piersią to piękny proces"
Gdy Viktoria i Mariana patrzyły, jak ich dzieci się rozwijają, poczuły spokój i wdzięczność. Wiedziały, że ich zmagania spotkały się z życzliwością i prawdziwą troską, co dało im poczucie przynależności i odnowiło nadzieję na przyszłość.
"Dzięki naszemu programowi, matki mają cały czas takie "skrzydła za sobą". Wiedzą, że zawsze mogą zwrócić się do nas o pomoc" - mówi z dumą Olga.