Jak mobilny punkt konsultacyjny poprawia zaszczepialność uchodźców w Polsce
Informacje ratujące życie dla rodzin które uciekły przed wojną w Ukrainie

- Available in:
- English
- Polish
Może być trudno zarezerwować szczepienia, gdy twoje karty szczepień zostały w kraju, z którego zmuszony byłeś uciec. Trudno jest wiedzieć na jakie szczepienia zapisać swoje dzieci i w jaki sposób to zrobić, szczególnie jeśli nie zostały ci one wyjaśnione w zrozumiały sposób. Uchodźcy mogą mieć trudności ze znalezieniem informacji o usługach lub czuć się onieśmieleni i zdezorientowani procedurami obowiązującymi w nowym kraju. Wiele dzieci uciekających z Ukrainy nie miało jeszcze szansy przyjąć wszystkich obowiązkowych dawek. Po przyjeździe do Polski ich rodzice musieli najpierw poradzić sobie z organizacją życia w nowym kraju, często nie mając czasu ani zasobów na zapoznanie się z Polskim systemem zdrowia. Ponadto, kalendarze szczepień różnią się też między państwami co może kreować dodatkową dezorientację.
Badania przeprowadzone dla UNICEF przez Instytut Matki i Dziecka wykazały, że główną przeszkodą dla uchodźców w Polsce w kwestii szczepień jest brak informacji na temat tego gdzie można się na takie szczepienie zapisać, jakie są rónice pomiędzy szczepionkami oraz jakie są ich koszta. Niektóre rodziny mogą też podchodzić do szczepień sceptycznie z powodu generalnego spadku zaufania do szczepień ochronnych oraz z powodu napotkanych trudności w umawianiu wizyt w placówkach medycznych.

Miasto w akcji
Gdy wojna w Ukrainie eskalowała w lutym 2022, władze nadmorskiego miasta Gdańsk, zderzyły się z napływem dużej liczby uchodźcow. Jednym z kluczowych priorytetów w zakresie opieki zdrowotnej było zorganizowanie dostępu do szczepień dla dzieci. Władze miasta wiedziały, że rozprzestrzenianie akuratnych informacji, jak i aktywne zapobieganie dezinformacji, pomoże dotrzeć do wszystkich dzieci w mieście z programem szczepień.
Projekt Zapytaj o szczepienia rozpoczął się w marcu 2023. Wdrażany przez władze miasta Gdańsk oraz Fundację Gdańską, projekt skupił się na budowaniu zaufania do szczepień oraz na rozprzestrzenianiu zweryfikowanych informacji na temat programu szczepień w Polsce i powiązanych z nimi procedur.
Sercem projektu był mobilny punkt konsultacyjny, sponsorowany przez UNICEF, w którym zainteresowane osoby z Ukrainy mogłby otrzymać kompleksowane informacje na temat programu szczepień ochronnych. Pracownicy punktu konsultacji to lekarze, pracownicy służby zdrowia oraz tłumacze, którzy wspólnymi siłami odpowiadali na pytania zainteresowanych, wyjaśniali jak szczepienia wpywają na naszą odporność, czy są bezpieczne oraz jakie są ich potencjalne skutki ubczone. Konsultacje odbywały się w języku Ukraińskim, w swobodnej atmosferze, zapewniając komfort osobom szukającym informacji.
"Komfortowa atmosfera zachęciła ludzi do zadawania pytań i skorzystania z wiedzy pracowników służby zdrowia."
Olha Ruda, koordynatorka projektu Zapytaj o szczepienia
„Nasi goście chętnie słuchali o doświadczeniach innych Ukraińców, którzy zaszczepili się w Polsce. To pomogło zbudować zaufanie i skórcić dystans między ludźmi,” dodaje.

Krok po kroku, budujemy zaufanie do szczepień
Wieści o punkcie konsultacyjnym rozniosły się drogą szeptaną ale jego strategiczne usytuowanie również wsparło sukces tego przedsięwzięcia. Punkt został postawiony zaraz obok namiotu pomocy humanitarnej, z którego serwisów korzysta średnio 6000 osób tygodniowo. Osoby te mogły wstąpić do punktu konsultacyjnego przy okazji. Sporo z ich zapytań dotyczyło również dostępu do opieki zdrowotnej i wspracia w zakresie zdrowia psychicznego.
Aby dotrzeć do większej ilości uchodźców mieszkających w Gdańsku, przeprowadzono kampanię informacyjną przy pomocy social mediów i platnych reklam. Fundacja Gdańska stworzyła angażujące materiały informacyjne, między innymi infografiki, które ułatwiły dzielnie się najważniejszymi informacjami z przyjaciółmi i rodziną.
Potrzeby osób przyjeżdżających do Polski z Ukrainy różnią się. Część osób chce zrozumieć procedury obowiązujące w Polsce, część dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa oraz efektywności szczepień, a część zainteresowana jest poznaniem szerszego systemu opieki zdrowotnej i w jaki sposób z niego korzystać. Takie punkty konsultacyjne są odpowiedzią na całą gamę potrzeb, co uczyniło je tak popularnymi. Według szacowań koordynatorki projektu, i oceniając po ilościach rozdanych ulotek i materiałów informacyjnych, około 1000 osób skorzystało z konsultancji na przełomie czterech dni, pokazując, że potrzeba takich konsultacji jest wysoka.
“Jestem przekonana, że ten projekt poprawił wiedzę na temat systemu szczepień oraz procedur wśród osób, które przyjechały z Ukrainy, oraz że długotemirnowo będzie pozytywną kontrybucją do poprawy zdrowia publicznego. Chcę podziękować UNICEF za wspieranie tej wartościwowej inicjatywy.”
Olha Ruda, koordynatorka projektu Zapytaj o szczepienia
UNICEF przekazuje rodzinom i społecznościom w całej Polsce informacje o szczepieniach, które są wiarygodne i oparte na faktach naukowych. We współpracy z lokalnymi partnerami, budujemy zaufanie i poprawiamy poziom immunizacji w całym kraju.
