„Nejdůležitější je rozumět“
Ukrajinští studenti se připravují na svůj nový život v ČR

- English
- Czech
Patnáctiletá Sofia pochází z Kyjeva a do České republiky přijela po začátku války. Z Ukrajiny odjela pouze s maminkou. Doufala v rychlý návrat, ale ten se s prodlužujícím konfliktem stával stále méně pravděpodobným. “Když začala válka, byla jsem smutná, v Evropě jsem být nechtěla, chtěla jsem zůstat na Ukrajině,” vypráví o svých začátcích v České republice.
Novému životu se snažila přizpůsobit, v novém prostředí si ráda čte, tráví čas s kamarády a učí se nové věci. Mezi ty nejnovější patří čeština. “Učím se od září, zhruba osm měsíců,” říká Sofia plynulou češtinou. “Chvíli mi trvalo, než jsem začala, asi pět měsíců, ale pak jsem se začala učit a bylo to dobré rozhodnutí, jsem moc ráda, že rozumím tomu, co mi lidé říkají,” uvádí Sofia.
Díky programu UNICEF a hlavního města Prahy mají mladí lidé jako Sofia přicházející z Ukrajiny možnost zapojit se do tzv. nultých ročníků. Tyto adaptační kurzy pomáhají ukrajinské mládeži mezi 15 a 19 lety naučit se česky, seznámit se s Českou republikou a zároveň dostanou lepší šanci zapojit se do vzdělávání i najít práci. Za poslední rok podpořil UNICEF vznik a realizaci nultých ročníků v pěti školách a organizacích. Kurzy aktuálně navštěvuje více než 150 dětí.
“Bylo těžké najít nějakou školu, ale pak jsem našla tyhle kurzy, které jsou zdarma. A ty byly moc fajn, máme dobré učitele, kteří nám vysvětlují pravidla jazyka, učí nás gramatiku. Máme i jiné předměty, nejen češtinu, to se taky hodí. Čeština není lehký jazyk, občas je toho v lekcích hodně, je těžké těm pravidlům porozumět, chtělo by to mít více času.”
Z pěti škol a organizací podporovaných v rámci programu UNICEF se Sofia dostala do nultého ročníku pořádaného Institutem cizích jazyků. Pro ukrajinské uprchlíky je otevřeno několik různých tříd, v každé mají studenti jinou úroveň češtiny. Studenti v Sofiině třídě jsou středně pokročilí.
Přestože pro ni čeština není jednoduchá, vzdát se neplánuje.
„Nejdůležitější je pro mě rozumět, co po mě lidi chtějí a umět správně odpovědět. Je to nové, my ten jazyk chceme znát, chceme mluvit správně.“

Ukrajinský vzdělávací systém se od českého liší, maturita čeká studenty už v jedenáctém ročníku. Sofia patří mezi studenty, kteří na dálku dodělávají ukrajinskou střední školu. “Studuji online, teď jsem v desáté třídě, budu příští rok budu končit jedenáctou třídu a pak chci pokračovat ve studiu na vysoké škole, tady v Čechách, protože už budu umět dobře česky, budu mít více kamarádů a lépe komunikovat s lidmi. Chtěla bych studovat školu zaměřenou na ekonomiku, mezinárodní vztahy nebo něco podobného.”
Zvládnout život v Česku Sofii pomáhají také místní kamarádi. Chodí spolu po Praze, obdivují architekturu, sochy a památky, občas se zastaví také na piknik. “Čeští kamarádí jsou moc fajn, často mi říkají něco o České republice, jak to tu chodí, co se učí v české škole, jak se pak přihlásit na vysokou školu, pomáhá mi to. A já jsem je taky naučila pár věcí v ukrajinštině a o Ukrajině.”