Čtrnáctiletá Marisa z Ukrajiny je velkou oporou pro učitele i rodinu
Mladá uprchlice z romské komunity je i přes svou těžkou situaci vzorem pro ostatní děti i dospělé.

- Available in:
- English
- Czech
Čtrnáctiletá Marisa opustila spolu s rodinou své rodné město Mižhirja na západní Ukrajině, když válka v březnu 2022 eskalovala. Sbalili jen nejnutnější věci a vyrazili na cestu za bezpečím, do České republiky.
„Jeli jsme velkým autem, v jedné dodávce cestovalo 20 lidí a jeli jsme dva dny. Na hranicích mi byla zima. Čekali jsme dlouho.“
Cesta byla dlouhá a náročná, nakonec se jim ale podařilo do Prahy dostat. „Nejdříve jsme byli v Praze, tam dospělí pracovali. Pak jsme se přesunuli do dalšího města a potom do Lískovce, tam si moje rodina našla opět práci. No a nakonec jsme našli bydlení v Semínově Lhotě,“ Marisa pokračuje.
Marisa se těšila, že bude moci začít navštěvovat školu v České republice, ale nejprve se musela vypořádat s jazykovou bariérou a úplně jiným vzdělávacím systémem. Naštěstí se mohla zapojit do adaptačního projektu, který vede nezisková organizace Romodrom ve spolupráci s UNICEF.
Projekt je zaměřený na podporu integrace romských dětí uprchlíků a jejich rodin v České republice, a to prostřednictvím zlepšení přístupu ke zdravotní péči, vzdělání, sociálním službám a službám ochrany dětí.
Adaptační skupiny vedené organizacemi Romodrom a UNICEF pomáhají uprchlickým dětem z romské komunity s přípravou na vzdělávací systém České republiky a integrací. Děti docházejí do běžné výuky na předměty, které jsou pro ně srozumitelné i přes jazykovou bariéru – například hudební výchovu, tělesnou výchovu, výtvarnou výchovu nebo informatiku. Intenzivně se věnují studiu češtiny a seznamují se s českou kulturou a zvyklostmi.
„Nejprve jsme začali chodit do skupiny, ve které jsme se učili česky a o životě v České republice,“ vypráví Marisa. „Pak jsem se mohla přidat do sedmé třídy.“
Dnes už Marisa mluví velmi dobře česky, čte i píše. „Ve škole mám nejradši písmenka s paní Terezkou a čtení s paní Klárkou. Baví mě hudební výchova. Kromě školy ráda poslouchám hudbu, zajímá mě kosmetika a móda. Ráda bych se stala kadeřnicí, baví mě plést copy a vytvářet nové účesy.“
Marisa je i přes náročnou situaci, ve které se kvůli válce ocitla, velkou oporou rodině i učitelům.
„Marisa je prodlouženou rukou pro pedagogy. Pokud je potřeba pomoci pedagogům s překladem, s předáváním informací rodičům, nebo pokud potřebují rodiče získat potřebné informace, je jak překladatelkou, tak čtenářkou zápisů. Její docházka do školy je často ovlivněná tím, že je velkou pomocnicí doma. Pokud rodiče musejí řešit důležité a neodkladné záležitosti, Marisa bez problémů zajistí hlídání a péči o mladší sourozence, což je běžný příběh romských rodin. Podporuje však i další děti z ubytovny v docházce do školy. Budí je, zajišťuje menším dětem bezpečí a doprovod na autobus,“ chválí Marisu speciální pedagožka organizace Romodrom Pavlína Herberová.
Marisa je inspirací i pro pedagogické pracovníky a ostatní členy Romodromu a UNICEF. Ukazuje, že i přes nepřízeň osudu se nevzdává, pracuje sama na sobě a pomáhá ostatním.
„Marisa je pro mě vzorem a ukázkou toho, že i mezi dětmi, které vyrůstají v náročném prostředí a současně jsou vystaveny nepřízni osudu, jsou tací, kteří přes všechny překážky, které jim osud připravil, mají zájem o vzdělávání a touhu po tom, učit se novým věcem,“ pochvaluje Marisu Pavlína Herberová.
Marisu česká škola baví a chce ve vzdělávání pokračovat, jak jen to bude možné.
„Chci se nadále učit český jazyk a chodit do školy, naučit se lépe číst a potom také hrát na kytaru. To bych doporučila i všem ostatním dětem, které jsou v podobné situaci, které musely opustit Ukrajinu, hodně se učit,“ říká Marisa na závěr.