V České republice dnes odstartovala očkovací kampaň zaměřená na uprchlíky z Ukrajiny 

19 December 2022
vaccination
UNICEF

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Dětským fondem OSN (UNICEF) dnes spustilo kampaň na podporu očkování určenou ukrajinským uprchlíkům i ukrajinské komunitě v ČR.   

Kampaň má za cíl zvýšit důvěru v očkování, poskytnout spolehlivé informace a zdroje ke snadnému přístupu k vakcínám, a tím navýšit úroveň imunizace jak u běžného očkování, tak i u vakcín proti COVID-19.  

„Chceme navázat na úspěchy české části očkovací kampaně. Hlavní motivací je především dlouhodobě nízká proočkovanost ukrajinských dětí proti spalničkám a obrně, vysoká míra dezinformací i potřeba předat praktické informace těm, kteří chtějí a potřebují pro sebe a své blízké očkování zajistit. Děkuji UNICEFu za jejich podporu,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Dodal, že od začátku české kampaně se jen proti onemocnění covid-19 naočkovalo téměř půl milionu osob, z toho 420 tisíc druhou posilovací dávkou.   

„Očkování je nejúčinnější prevencí infekčních onemocnění. Od začátku války se Ukrajina potýká s rozsáhlým narušením přístupu ke zdravotnickým službám, včetně očkování dětí nebo dostupnosti vakcín proti COVID-19. Česká republika letos přijala 140 000 uprchlických dětí z Ukrajiny a musíme zajistit, aby všechny měly přístup ke klíčovým zdravotním službám, včetně očkování. UNICEF s potěšením spojil své síly s ministerstvem zdravotnictví, abychom společně umožnili všem lidem přístup k informacím a imunizaci v ukrajinském jazyce a posílili tak důvěru v očkovaní a míru proočkovanosti v naší společnosti,“ uvedla Yulia Oleinik, vedoucí kanceláře UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v ČR.  

 UNICEF poskytuje také podporu při přípravě a realizaci očkovací kampaně, která proběhne v on-line prostředí. Od prosince do dubna bude doplněna i 6 zastávkami kontaktní kampaně s podporou venkovní reklamy. Hlavním komunikačním tématem budou historie a statistika očkování, praktická doporučení pro léčbu a předcházení nemocem, i vyvracení dezinformací, které se kolem očkování šíří. Poskytne také informace o tom, kam se má zájemce o očkování obracet. Jde například o web ceskoockuje.cz nebo telefonní linku 1221 s ukrajinskou předvolbou. 

Media contacts

Veronika Janouchova
Communication Specialist
UNICEF Refugee Response in the Czech Republic

O UNICEF

UNICEF prosazuje práva a zájmy každého dítěte napříč všemi svými aktivitami. Společně s partnery pracujeme ve 190 zemích a regionech světa a usilujeme o přenos tohoto závazku do praxe. Zaměřujeme se zejména na nejvíce zranitelné a vyloučené děti, abychom pomohli všem dětem, na celém světě. 

Pro více informací o UNICEF a jeho práci pro děti, navštivte: https://www.unicef.org/eca/.

Sledujte UNICEF na sociálních sítích Twitter a Facebook.