UNICEF bude spolupracovat s ministerstvem vnitra na podpoře uprchlíků z Ukrajiny

09 December 2022
MOI
UNICEF

Praha, 9. prosince 2022 - UNICEF a Ministerstvo vnitra České republiky dnes podepsaly dohodu o posílení spolupráce při poskytování služeb ukrajinským uprchlíkům v zemi.

Dohodu dnes stvrdili podpisem výměnného dopisu ministr vnitra Vít Rakušan a Yulia Oleinik, vedoucí Kanceláře UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v ČR.

„Dnešek ukázal, že Česká republika není na uprchlickou krizi sama. Podpora, kterou obdržíme od UNICEF, nám významně pomůže vyztužit systém, který se sice osvědčil a zafungoval, nicméně není stavěn na enormní zátěž uprchlíků, jakou v této době zažíváme,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. Česká republika poskytla ke včerejšímu dni dočasnou ochranu již celkem 466 835 Ukrajincům prchajícím před válkou.

"Naše partnerství s ministerstvem vnitra je zásadním krokem k posílení integrovaných služeb pro uprchlíky. Prostřednictvím tohoto partnerství chce UNICEF podpořit všechny děti a jejich rodiny po celé zemi, zejména ty nejzranitelnější, a zajistit jim přístup ke klíčovým službám, jakými jsou psychiatrická a psychosociální podpora, právní a sociální poradenství, případně nasměrování na další specializované služby. Důležitým rysem tohoto partnerství je zapojení nevládního sektoru, který hraje zásadní roli při pomoci uprchlíkům, chápe a řeší jejich potřeby," uvedla Yulia Oleinik, vedoucí Kanceláře UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v ČR.

Technická a finanční podpora UNICEF pokrývá tři oblasti. První z nich je posílení 18 Center na podporu integrace cizinců ve všech regionech, a to i za pomoci neziskových organizací a dalších lokálních subjektů. Druhou zvažovanou oblastí je posilování kapacit nestátních neziskových organizací, které pracují s cizinci na pobočkách Ministerstva vnitra, což jim umožní rozšířit rozsah jejich práce. Poslední oblastí je posílení a vybudování dalších kapacit pro poskytování informací, například prostřednictvím telefonní linky nebo digitální komunikace.

Media contacts

Veronika Janouchova
Communication Specialist
UNICEF Refugee Response in the Czech Republic

O UNICEF

UNICEF prosazuje práva a zájmy každého dítěte napříč všemi svými aktivitami. Společně s partnery pracujeme ve 190 zemích a regionech světa a usilujeme o přenos tohoto závazku do praxe. Zaměřujeme se zejména na nejvíce zranitelné a vyloučené děti, abychom pomohli všem dětem, na celém světě. 

Pro více informací o UNICEF a jeho práci pro děti, navštivte: https://www.unicef.org/eca/.

Sledujte UNICEF na sociálních sítích Twitter a Facebook.